Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

„Povinná“ četba pro toho, kdo se cítí být vysáván systémem

  12:24aktualizováno  12:24
Benjamin Slavík má pro čtenáře punkové literatury tip, jakou knihu si určitě pořídit: povídkovou sbírka Big Mac ukrajinského nonkonformisty Serhije Žadana.

Serhij Žadan vypráví o tvorbě polského nositele Nobelovy ceny za literaturu Czeslawa Milosze | foto: http://www.culture.pl - Anna Wojtenko

Abyste neměli pouhý pocit cool povídek o podivínech flákajících se ve špinavých kulisách, je nutné znát výchozí bod autora. Serhij Žadan (1974) texty psal, když mu ještě nebylo třicet; sbírka Big Mac vyšla roku 2003. Reflektoval jí svá vídeňská studia a byla jeho prozaickým debutem.

Sachr dort

Sachr dort

Tak si to představte: studujete v cizí zemi, kde občany vaší země nikdo rád nevidí. Tudíž už z podstaty věci jste jakž takž tolerovaný vyvrhel. Máte málo peněz i kámošů. Když se dostanete do úzkých, nemáte se na koho obrátit. A nemáte představu, co - kurva - budete dělat, až dostudujete. Tohle je jiná reflexe Vídně než psaní o kavárnách, kde se servíruje kvalitní káva a báječný Sachr dort.

Nesoudím, dívám se

Žadan se v Big Macu vypisuje z toho, jak se cítí být systémem tlačen, dušen, omezován – a nijak ty pocity neumenšuje fakt, že takový je spíše stav autorovy mysli, než že by na tom hmotně či právně byl až tak zle. Tato knížka už nepochází z doby, kdy byl volný pohyb po střední a východní Evropě problém nebo spíše nedostižný sen; vznikla v době a vypráví o době, kdy si můžeme dělat víceméně, co chceme. Žadan je přitom bezpečný anarchista. Rád se zhulí, zpije, vyřádí se na demonstraci; ale nikdy systém neodmítne do té míry, aby si pro návrat do něj zavřel dveře.

O knize

Serhij Žadan: Big Mac

Přeložili Miroslav Tomek a Alexej Sevruk.

Fra, Praha, 2011, 162 stran, doporučená cena 199 korun.


Obal českého vydání knihy Big Mac

Obal českého vydání knihy Big Mac

Serhij Žadan zastupuje první generaci, kterou komunismus nebolel tolik jako předchozí generace, nicméně dochází jí, že to demokratické, co následuje, taky není rájem na zemi. Klíčové je uvědomění si, že žít v demokratickém světě není to samé jako žít svobodně, volně, nesvázaně. Ukázka: „Založil bych nějakou ideální Čínskou lidovou republiku, aby to byla Čína, ale bez toho kreténa Maa, aby tam nebyly žádné chlapecké skupiny, selfmademani, střední třída, intelektuálové, underground. To všechno by nahradily prosté emoce, obyčejné vztahy, sex bez prezervativu, ekonomika bez globalismu, církev bez moskevského patriarchátu a hlavně: žádná kabelová televize“.

Serhij Žadan zpívá s kapelou

Serhij Žadan zpívá s kapelou


Žadan ovšem nehodlá být soudcem, který své postavy naprosto vyčlení. Jejich sociální trosečnictví má svoje hranice, ačkoliv v Big Macu potkáte losery, obskurní jazzové festivaly, pouliční rvačky, lidské trosky. Téměř u každé povídky zachová pointu, jež vede k tomu, že všechno je relativní.

Romantika bez komfortu

Big Mac lze vnímat ve dvou rovinách. Ta první je fyzická. Z popisů čpí levná plechovková piva, laciný a rychlý sex na studentských mejdanech, mizerná stravu o sekané a párcích, neustálé bolení hlavy a nesnesitelná zima po těle, okousané nehty z neustálých nervů; je to život, jenž škodí zdraví. Druhá rovina je myšlenková: Big Mac relativizuje západní svět jakožto jeden velký supermarket, v němž dostanete všechno. Při rešerších na internetu se dočtete, že Žadan nechce mít s politikou nic společného. Svojí literaturou se v ní ovšem angažuje nejlepším možným způsobem.

Žadanovy hrdinové se nenudí z přebytku v blahobytných velkoměstech a aglomeracích. Ocitnou-li se v nich, tak na špinavých předměstích, v klubech, v hospodách, kde se kumulují emigranti. Ačkoliv jsou děje přesně lokalizovány, nabýváte dojem neutrálního prostoru, který nikam a nikomu nepatří, místa, které oficiální kulturu a společnost nikdy nebude zajímat. Takový výběr kulis je snahou utéct někam pryč, někam, kde budeme svobodní. Žadanův náhled na tento svět je melancholický. Romantika bez komfortu.

Trip & rozum

Big Mac si rovněž říká o dvojí způsob přijímání – o emotivní a racionální. K tomu prvnímu: věty se táhnou přes několik řádek. Jsou konstruovány jako sněhové koule. Autor nabaluje další a další slova, neví, kdy přestat. Fascinovaně jej honíte, on vám vždy uteče. Styl definovaný mluveným projevem: slova jsou zde v neustálé recyklaci, věci zůstávají nedořečené, často pouze naznačené. Ani po dvojím, trojím přečtení neřeknete, o čem jste přesně četli a co si o tom myslíte. Ale nemusíte se tím nutně nechat unést. Můžete si držet odstup, obhlížet ty figury, přemýšlet o tom, co a proč dělají. Text je pak snadnější. K oběma těm přístupům poskytuje Serhij Žahan v Big Macu „podklady“, aniž by jeho tvorba byla jakkoliv kompromisnická.

O filmu Jima Jarmusche Trvalá dovolená na stránkách televize Cinemax

O filmu Jima Jarmusche Trvalá dovolená na stránkách televize Cinemax

Jeden ze skvělých filmů Jima Jarmusche se jmenuje Trvalá dovolená. V podstatě se v něm nic neděje. Vidíte chlapce, který nic nechce a nic jej nezajímá. Toulá se a pozoruje okolí; komentuje je a zapojuje se do něho minimálně. Žádný děj, a přece vnímáte zásadní existenční otázky: Kde to jsme? Proč tady jsme? Kým vůbec jsme? Odpovědi sice nedostanete, avšak inspiraci, z čeho a jak si je případně poskládat, ano. A Žadanovy povídky jsou právě tohoto typu.

Autor:


ZPRÁVY: Ministr kultury podepsal smlouvu na odkup vepřína v Letech za 450 milkionůHlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

ZÁPISNÍK. Miss America a vůdkyně Bobo. Papež poskytl interview

Miss America 2014 Nina Davuluri. Někteří Američané ji šmahem odsoudili jako...

Hrozné, Miss America je mohemedánka. Pinožení u klausistů. Proč na rozdíl od Němců odsuzujeme velkou koalici. Rozhovor...

ZÁPISNÍK: Potáhneme na Sýrii! Čeští komunisté milují Severní Koreu

Syrští povstalci v bojích o město Chanasír nedaleko Aleppa (27. srpna 2013)

Moderátor usnul, mezi českými novináři se objevily výzvy k válčení a komunistický hejtman mluvil s velvyslancem KLDR o...

ZÁPISNÍK: Několik slov chvály

Miroslav Kalousek po jednání s prezidentem Milošem Zemanem.

O jednom kolegovi novináři a o nadávání na média. O české otázce a třech divadelních představeních. A také gratulace...

Bentley Continental GT 6,0...
Bentley Continental GT 6,0...

r.v. 2014, naj. 83 400 km, benzín
3 123 200 Kč (s DPH)Najdete na iDNES.cz