Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Považuji ho za řádného člověka, hájí kriminalista přítele z podsvětí

  8:26aktualizováno  8:26
Policista ze severočeské hospodářské kriminálky Josef Kadeřábek se poprvé vyjádřil ke svému přátelskému vztahu se Zdeňkem Sedlákem považovaným za bosse teplického podsvětí. Společně ještě s dalšími lidmi koupili louky u Hrobčic na Teplicku a podle radnice je chtějí změnit na parcely pro dvacet domů. Policisté přitom podnikat nesmějí.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

"Znám ho déle než deset let a považuji ho za řádného člověka," prohlásil kriminalista Kadeřábek o Sedlákovi, jenž byl v roce 1995 obviněn z vydírání a omezování osobní svobody. Pětice mužů tehdy v Praze vtáhla do auta podnikatele a chtěla po něm 30 milionů korun. Policie je pochytala při předávání peněz, tři z vyděračů měli v rukou nelegálně držené pistole. Sedlák pak strávil rok ve vazbě.

"Ke Zdeňku Sedlákovi bych chtěl poznamenat, že je to člověk, který v minulosti pochybil a za toto pochybení byl odsouzen a řádně odpykal svůj trest. Tato jeho minulost mu jistě nebrání v tom, aby byl považován za řádného člověka, když si od té doby řádně plní veškeré své občanské povinnosti," napsal Kadeřábek v prohlášení MF DNES s tím, že by Sedlákovi "neměl nikdo připomínat minulost, za kterou zaplatil".

Na Sedlákovu obhajobu Kadeřábek také připomíná, že trest byl jeho příteli již zahlazen. "Je třeba na něho pohlížet jako na člověka netrestaného, bezúhonného," dodává kriminalista.

Nadřízeným se přesto kontakty Kadeřábka se Sedlákem nelíbí. "Myslím, že to není vhodné. Máme etický kodex, podle kterého se policisté mají i v soukromí chovat tak, aby nevrhali špatné světlo na policii," říká náměstek severočeského policejního ředitele Bohumil Kotas.

Kadeřábkovi nadřízení se kvůli tomu dokonce obrátili na Národní bezpečnostní úřad. "Kriminalista má prověrku na stupeň důvěrné, tyto styky by proto měl prověřit NBÚ, zda nejde o bezpečnostní riziko," sdělil Kotas. Vyjádření úřadu policie ještě nemá. "Úřad ani není povinen nám nic sdělovat," poznamenal Kotas.

O prodeji pozemku neuvažují, tvrdí policista

Kadeřábek dlouho odmítal s novináři o stycích se Sedlákem mluvit. To se změnilo poté, co MF DNES před dvěma týdny napsala o jejich společných aktivitách v Hrobčicích u Teplic. Kadeřábek, Sedlák a další dva muži získali pět pozemků o rozloze přes 177 tisíc metrů čtverečních, každý přesnou čtvrtinu za 466 568 korun (článek najdete zde).

"Pokud má pozemek pro sebe, třeba na stavbu svého domu, je to v pořádku. S pozemky ale nesmí jako policista kšeftovat," podotkl Kotas.

Zákon však jasně nestanovuje, kdy policista ještě legálně spravuje svůj majetek a co už je podnikání. Kotas proto poslal žádost o posouzení na policejní prezidium. "Uvedli, že nákup pozemků je v pořádku," řekl Kotas.

Kadeřábek přesvědčuje, že pozemek koupil pro sebe. "Pozemek mi byl k prodeji nabídnut vlastníkem za cenu, která byla pro mě zajímavá. Ani v té době ani nyní neuvažuji o jeho dalším prodeji," tvrdí.

Lidé z vedení Hrobčic ale říkají něco jiného. "Koupili louky a hned požádali o změnu na stavební parcely. Chtějí obnovit původní obec Hetov, která zmizela kvůli těžbě, a plánují stavbu rodinných domků," popsala starostka Jana Syslová.

Předseda stavební komise a hrobčický radní Robert Schuran říká, že viděl studii, kterou majitelé pozemků předložili. "Pozemky v ní byly rozparcelované pro zhruba 20 rodinných domů. Se změnou územního plánu by neměl být problém, je to mimo CHKO České středohoří. Ale nebudou to mít jednoduché, nevede tam elektřina, musí vybudovat i čističku a tak dále," přiblížil Schuran.

Policista koupil pozemky v místě, kde stávala vesnice Hetov zničená kvůli těžbě uhlí.

Policista koupil pozemky v místě, kde stávala vesnice Hetov zničená kvůli těžbě uhlí.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Voda z nových vrtů v Náchodě-Bělovsi je léčivá, potvrdilo ministerstvo

Vizualizace Malých lázní v Náchodě.

Voda čerpaná z nových vrtů Jan a Běla v náchodské místní části Běloves získala osvědčení od ministerstva zdravotnictví....

Armáda spustila nový náborový web. Chce přijmout 2 000 profesionálů

Nová podoba rekrutačního webu české armády

Česká armáda spustila novou atraktivní internetovou prezentaci pro nábor nových profesionálů i zájemce o vstup do...

Otec propadl automatům, dva Jakubové pak vyhnali hazard z Jablonce

Z Jablonce nad Nisou musí zmizet hrací automaty, mohou zde zůstat jen kasina se...

Jakub Strnad ze sdružení Jablonec bez hazardu a opoziční zastupitel Jakub Macek jsou jedny z hlavních postav...

Najdete na iDNES.cz