Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Povaha námořníků je mnohem důležitější než perfektní vyškolení

  14:25aktualizováno  14:25
"V temnotě a chladu porouchané ponorky může vědomí blízkosti smrti začít rozleptávat morálku posádky," upozornil bývalý kapitán ponorky britského královského námořnictva Jeff Tall. "V situaci, kdy námořníci čekají na záchranu, je mnohem důležitější než perfektní vyškolení jejich povaha a charakter. Z podstatné části bude nálada posádky v této vypjaté situaci záležet na kapitánovi, což je v případě potopeného Kursku 45letý Genadij Lijačin," zdůraznil Tall.O záchranných pracích se dočtete ZDE.

Alan Hoskins, velitel záchranářů námořnictva specializujích se na záchranu ponorek, uvedl pro BBC, že námořníci jsou nyní vystaveni extrémně nízkým teplotám a také vlhkosti. Určitě zažívají strach a navzdory zimě se asi potí. Je velmi důležité, aby se námořníci snažili omezit dýchání na minimum, aby nevyčerpali veškerý kyslík a zároveň tak zpomalili nahromadění kysličníku uhličitého.

Podle kapitána Talla, který je nyní ředitelem muzea ponorek královského námořnictva, jsou námořníci ponorky nejlépe vytrénovaní a vyškolení námořníci na světě. Navíc ale, a to je skutečně nejdůležitější, musíte mít silné morální vlastnosti a smysl pro přátelství, to se prostě naučit nedá. A tohle je přesně ta situace, kdy silnější musí pomáhat slabším. Doufám, že námořníci Kursku se dostali do té zaběhlé rutiny a pokoušejí se v rámci možností cítit co nejpohodlněji. Každopádně se nesmí příliš pohybovat, protože musí mít stále na paměti zvyšující se hladinu kysličníku uhličitého."

Nejzákladnějším instinktem námořníka je nepropadnout panice, zdůraznil Tall. A to je těžištěm veškerého školení námořníků ponorky.

Být pod vodou, i několik měsíců, pro ně žádný problém není. Moje žena dokonce říká, že není šťastnější než kdy mě vidí zavřít za sebou poklop. Říká, že si vždy představuje, že vládnu takovému malému podvodnímu světu," dodává Tall.

"Mezi námořníky celého světa existuje přátelství, které se nedá popsat slovy. Všichni se teď velmi přesně dokážeme vžít do jejich situace. Kdybych já byl kapitánem této ponorky, snažil bych se pozvednou náladu námořníků a atmosféru námořníků s vědomím, že britské námořnictvo dělá maximum, aby nás dostalo ven. A Rusové musí uvažovat stejně. A co je nejpovzbudivější, to je to, že jak Britové, tak Američani nabídli svou pomoc," uzavřel Tall.

Barentsovo moře se nachází nad Skandinávií. Ruská jaderná ponorka Kursk leží na mořském dně asi 80 kilometrů od pobřeží poloostrova Kola, zhruba 280 kilometrů severovýchodně od ruského přístavu Murmansk, 14. srpna 2000.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Otevřete dveře míru a uznejte Palestinu, vyzval Abbás Evropskou unii

Šéfka evropské diplomacie Federica Mogherini a palestinský prezident Mahmúd...

Palestinský prezident Mahmúd Abbás v pondělí vyzval země Evropské unie, aby co nejdříve uznaly existenci palestinského...

Katalánský expremiér opustil azyl v Belgii, stále mu hrozí zatčení

Katalánský expremiér Carles Puigdemont (vlevo) přiletěl do Dánska. (22. ledna...

Bývalý katalánský premiér Carles Puigdemont poprvé po téměř třech měsících opustil Belgii, kam uprchl před hrozbou...

Až přiletí Kimova raketa. V Tokiu cvičili poplach při útoku z KLDR

Cvičný poplach v případě severokorejského raketového útoku v Tokiu (22. ledna...

V japonském hlavním městě Tokiu se v pondělí uskutečnil nácvik evakuace v případě severokorejského raketového útoku....

Najdete na iDNES.cz