Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Použité jehly jsou nebezpečné

  8:35aktualizováno  8:35
Jižní Morava - Návštěvníky parků nečeká jenom odpočinek v příjemném prostředí městských parků. Hrozí jim také nebezpečí - ostré jehly stříkaček narkomanů. Nebezpečí poranění od použitých jehel hrozí i mimo parky. Letos byli například zraněni tři lidé v brněnské tramvaji, tři na ulici, jeden na hřišti, jeden v parku a dva v centru města. Jednoho člověka z výše uvedeného počtu úmyslně poranil spolucestující v tramvaji, jiného píchli násilníci na ulici.

"Každý den chodím kolem parku u Janáčkova divadla. Mám strach jít skrz, abych se o něco nepíchla. Jednou jsem dokonce byla u toho, když pod jedním z keřů našli policisté hned několik stříkaček," řekla Yvona Krmíčková z Brna.

"Počet poraněných lidí stále narůstá. V roce 1999 jich bylo v nynějším Jihomoravském kraji méně než deset, loni už dvaatřicet a letos zatím třináct. A to teprve začíná teplé počasí, kdy bývá nejvíce případů," řekla lékařka protiepidemiologického oddělení brněnské krajské hygienické stanice Miroslava Zavřelová.

Počet poraněných jehlou v okresech jižní Moravy od počátku roku 2001

Brno                              10

Hodonín                          1

Vyškov                            1
Znojmo                           1
Žloutenka A, B
Poranění lidé podle ní většinou směřují právě ke svému lékaři. "Je třeba, aby ten zraněný byl průběžně vyšetřován a aby byl naočkován proti žloutence A i B - i když jenom částečně prvními dávkami tak, aby se zabránilo onemocnění. Trvalá imunita mu nevznikne. Každý si ovšem může poslední dávky dokoupit a tím si trvalou imunitu obstarat," řekla Zavřelová. Opatření, jež musí poranění podstoupit, trvají půl roku. "Jsou to nejméně tři odběry krve. Zatím jsme ale na jihu Moravy neměli  infekci z popíchání, vyšetření byla negativní," řekla Zavřelová.

Podle Ivany Havlenové z brněnské městské hygieny stojí ošetřování a sledování člověka poraněného jehlou deset tisíc korun. "Nic ale nezměnšuje riziko onemocnění virovou hepatitidou typu C, u které zatím není možná preventivní vakcinace. Přitom právě u injekčních uživatelů drog je toto onemocnění velmi časté," upozornila.

Jehly sbírají strážníci
Sběrem jehel, které narkomani odhazují na ulicích a v parcích se na jižní Moravě zabývají především strážníci a zaměstnanci úklidových firem. "Problém s jehlami mají všechny firemy, které udržují parky, zeleň a komunikace v centru města. Jsou instruovaní, že mají používat ochranné pomůcky," uvedl například vedoucí odboru životního prostředí úřadu městské části Brno-střed Radek Gajdošík.

Od loňského července sbírají jehly také brněnští strážníci. "Od té doby jsme nalezli stovky jehel, možná už to překročilo tisíc," řekl mluvčí strážníků Vít Cvrček. Například v lednu nalezli strážníci na jedenačtyřiceti místech v Brně celkem sto jedenačtyřicet jehel či stříkaček. "To je také zhruba dlouhodobý měsíční průměr," řekl Cvrček. Podle něho se počet nalezených jehel a stříkaček v Brně nijak radikálně nezvyšuje. "Stříkačky a jehly v parcích představují potenciální nebezpečí," uvedl. Například před několika dny nalezli strážníci v parku na Kolišti sedmnáct kusů jehel či stříkaček. Právě tento park považuje Cvrček z tohoto hlediska za nejnebezpečněší místo v Brně.

Dětské hřiště
Strážníci nalezli jednou jehlu i přímo na dětském hřišti, ale většinou je narkomani nechávají na méně přístupných místech zarostlých keři. Jehly v Brně sbírají vyškolení technici městské policie, kteří mají rukavice a pinzety. Nasbírané jehly a stříkačky dávají do prázných PET lahví a do přepravních boxů. Pak je předávají k likvidaci hygienikům. "Všech šest či sedm techniků je naočkováno proti žloutence," dodal mluvčí strážníků Cvrček.

Hodonín
Méně problémů s jehlami než v Brně je v jiných městech jižní Moravy. "Jehly se tu povalují, řešíme to v součinnosti se sociálními pracovníky. Funguje to už asi tři čtvrtě roku: my najdeme jehly, zavoláme jim, oni přijedou a zlikvidují je. Vysbíráme takto daleko více jehel. Nemáme ale vytipovaná místa - plánovitě nikam nechodíme. Jehly nejsou v Hodoníně  nejhlavnější problém. Feťáci zde jsou, ale je zde rozšířený toluen," řekl ředitel městské policie v Hodoníně Jindřich Vašíček.

Blansko
Také podle ředitele blanenských strážníků Martina Janíčka nejsou jehly v tomto  okresním městě velkým problémem. "Občas se nějaké vyskytnou, samozřejmě že se po nich strážníci při svých obchůzkách dívají. Když nějaké objeví, zavolají do centra Ulita, kde je speciálně vyškolený sociální pracovník, který jehlu odborně zlikviduje," uvedl. Zhruba jednou za měsíc najdou jehlu příslušnící městské policie ve Znojmě. "Nemáme problém, setkáme se s tím jenom jednou za čas. Porovnávali jsme se statistikou z jiných měst a jsme na tom zatím velice dobře. Když jednou za měsíc najdeme jehlu, zavoláme organizaci, která provádí běžný úklid," vysvětlil ředitel tamních strážníků Josef Hekrle.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra hned dvou krajských měst v ČR letos zdobí jehličnany, které rodiče zasadili na počest narození svých synů....

Začátek týdne bude větrný, přes Beskydy a Jeseníky se může přehnat orkán

Ilustrační foto

Teploty až 13 stupňů Celsia a velmi silný vítr. Takový bude podle meteorologů začátek tohoto týdne. Výstraha na silný...

Noste si léky z domova, vyzývají pacienty nemocnice. Nemají na to právo

(Ilustrační snímek)

České nemocnice po pacientech chtějí, aby si nosili z domova vlastní léky nebo zdravotní pomůcky. Taková praxe přitom...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz