Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Poutníci z Česka míří do Říma

  13:00aktualizováno  13:00
- O víkendu vyvrcholí pouť českých katolíků do Říma. Z různých míst republiky již několik dnů putuje do "svatého města" na pět tisíc věřících. Toto putování je jedinou českou národní poutí v jubilejním křesťanském roce 2000. Věřící míří do Itálie, aby v jednotlivých bazilikách naplnili podmínky potřebné pro získání takzvaných odpustků.

"Řím nečeká jen na české poutníky - o víkendu budou ve městě také desetitisíce lidí dalších národností," řekl ČTK mluvčí biskupů Daniel Herman před odletem katolických biskupů z Prahy.

Národní poutě nejsou celosvětově koordinovány. Pět tisíc Čechů a Moravanů je podle Hermana poměrně vysoký počet a tak bylo zajištění pouti v Itálii a ve Vatikánu organizačně náročné. Patří k tomu ubytování a propustky pro účastníky, ale například také povolení vjezdu a zabezpečení parkovacích možností pro 140 českých autobusů.

"Nával v Římě je obrovský," konstatoval Herman. Obtížné bylo podle něj sehnat i volné termíny pro bohoslužby v jednotlivých bazilikách, v nichž je možné naplnit podmínky poutě, potřebné pro získání takzvaných odpustků. "Možná i proto Vatikán rozšířil pro Svatý rok seznam čtyř patriarchálních bazilik - sv. Petra, Lateránské, Panny Marie Sněžné a sv. Pavla - o další tři posvátná místa a o katakomby z doby počátků církve," vysvětlil.

V pátek 31. března se má v římské bazilice sv. Pavla uskutečnit mše, v sobotu se čeští poutníci po bohoslužbě v Lateránské bazilice setkají na vatikánské půdě s hlavou katolické církve. Závěrečným dnem pouti má být neděle 2. dubna, kdy bude ráno sloužit kardinál Miloslav Vlk mši v bazilice sv. Petra.

Organizátoři předpokládají, že se většina poutníků bude moci pomodlit v neděli v pravé poledne na Svatopetrském náměstí tradiční modlitbu Anděl Páně s Janem Pavlem II.

Pro ty katolíky, kteří se nevydali na pouť do Říma, se během roku konají pro možnost získání odpustků poutě do vybraných katedrál.

Věřící z Brna povezou papeži broušenou mísu a dopis
Broušenou mísu a dopis povezou věřící brněnské diecéze jako dar papeži Janu Pavlu II. při národní pouti do Říma. Podle slavkovského děkana Milana Vavra, který má organizaci pouti na starosti, do Říma poputuje asi 1100 věřících brněnské diecéze. "Při pátečním průvodu nesly děti z diecéze obětní dary, mladí lidé v dubňanských krojích chléb a víno a manželé postní symboly - trnovou korunu a kříž," řekl ČTK Vavro.

"Chceme vás ujistit, že vás zahrnujeme do svých modliteb a vyprošujeme vám u Pána všechny dary potřebné pro vaše krásné, ale těžké poslání," uvádí se v textu dopisu určeném papeži.

Řádové sestry darují papeži kněžský ornát
Kněžský ornát darují papeži Janu Pavlovi II. řádové sestry z Moravy. "Vyšívaly jej naše starší členky v Bílé Vodě u Javorníku na Jesenicku, kde bylo v totalitním režimu internační středisko řádových sester," řekla ČTK Marie Jiřina Káňová, představená kroměřížské  kongregace sv. Vincence de Pauly.

Kněžský ornát jeptišky zhotovily v mariánském duchu. "Je celý bílý, bez ozdob, a pouze štola, kterou si kněz pokládá nahoru na ornát, je zdobená monogramem a lilií, symbolem panenství a čistoty Panny Marie," upřesnila Káňová. Dodala, že neví, zda se řádovým sestrám podaří dar předat osobně papeži Janu Pavlu II. Kroměřížská komunita, která vyslala na pouť do Říma šest sester, má 28 členek. Jejich posláním je milosrdenství, a proto většina pracuje v kroměřížské nemocnici řádu, v níž je 70 lůžek pro dlouhodobě těžce nemocné. Mladší členky jsou vychovatelkami v kroměřížském Arcibiskupském gymnáziu.

Zlínští se do Říma vydali bez kněze
Bez svého kněze se vydalo do Říma padesát věřících ze Zlína. "Páter Ondřej Matula onemocněl, tak cestujeme bez něho. Ubytováni budeme třicet kilometrů od Říma v hotelu. Těšíme se na oslavy roku 2000, který papež nazval Svatým rokem. Naposledy tak učinil před sedmnácti lety, přesně 1950 let od smrti Krista," vysvětlil vedoucí zlínské výpravy Petr Mach.

Kněžský ornát darují papeži Janu Pavlovi II. řádové sestry z Moravy, 31. března 2000

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Moskva evakuovala ambasádu v jemenském Saná, prchali i ruští civilisté

V Saná vypukly boje mezi šíitskými povstalci a stoupenci exprezidenta Sáliha...

Z jemenské metropole Saná byli letecky evakuováni zaměstnanci ruské ambasády a další ruští občané. Informovalo o tom...

Ty ženy neznám, jde o kampaň demokratů, brání se Trump nařčení z obtěžování

Americký prezident Donald Trump během setkání se zástupci NASA v Bílém domě

Americký prezident Donald Trump v úterý odmítl výzvy k vyšetřování svých údajných prohřešků vůči ženám a nařčení z...

Čína se připravuje na kolaps KLDR, chystá tábory pro korejské běžence

Hraniční přechod mezi KLDR a Čínou ve městě Rason

Čínská vláda se chystá na humanitární krizi v souvislosti s případným konfliktem na Korejském poloostrově. U hranic...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz