Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pouť začala. Do Gangy se ponoří 70 milionů hinduistů

  20:20aktualizováno  20:20
Zatímco muslimům pouť do Mekky skončila před pár dny, pro hinduisty putování začíná. Rituální omývání v řece Ganze přiláká do indického města Iláhábád desítky milionů lidí. Největší hinduistická slavnost potrvá celých šest týdnů.

Slavnost Kumbh mélá trvá celých šest týdnů. Jen za prvních šest hodin slavnosti vstoupily do řeky Gangy tři miliony hinduistických věřících. | foto: Reuters

Hinduistický svátek Kumbh mélá (Velký svátek džbánů) si vyžádal mohutné přípravy.

Na břehu Gangy vyrostlo rozsáhlé stanové město, které pojme až dva miliony poutníků. K dispozici bude 25 tisíc mobilních toalet, nad bezpečností bude dohlížet 50 tisíc policistů. Na úpravy infrastruktury úřady vynaložily 163 milionů dolarů.

Město Iláhábád, kde se Ganga stéká s Jamunou a podzemní mytickou řekou Sarasvatí, se totiž připravuje na nápor sedmdesáti milionů poutníků. Ti by se zde měli postupně vystřídat během dvaačtyřiceti dnů, po které slavnosti trvají.

Jen za prvních šest hodin festivalu se rituálu zúčastnily více než tři miliony lidí. "Nejdůležitější je pro nás uhlídat ten obrovský dav. Jen dnes zde očekáváme až deset milionů věřících", řekl agentuře AFP jeden z organizátorů.

Slavnost začala ve 4:54 místního času (0:24 SEČ), v okamžik, který hinduističtí duchovní předem určili. Za zpěvu náboženských písní se pak statisíce čekajících ponořily do chladných a tmavých vod posvátné řeky.

Putování za řekou
Řeka, která podle hinduistické víry může smýt hříchy a uspíšit dosažení nirvány, přitahuje poutníky z celé země. Mnozí se k ní vydávají až z velké dálky. Pro ty, kdo se na cestu vypravit nemohou, nabírají blízcí vodu do připravených plechovek či kanystrů.

Na cestu se vydala i sedmdesátiletá Šakuntala, která se festivalu účastní pravidelně. K řece putovala celou noc. "Byl to duchovní zážitek. Smočit se v posvátných vodách je jako být po boku Boha", vypověděla.

Ráma Dévíová z Iláhábádu se k vodě po svých dostat nemohla, nemůže chodit. Nefunguje ani doprava, matku tak k deset kilometrů vzdálené řece musel na zádech odnést její pětatřicetiletý syn.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Silná exploze v belgických Antverpách zabila dva lidi a čtrnáct zranila

Silná exploze v Antverpách na severu Belgie, při které byly v pondělí zničeny...

Pondělní exploze v Antverpách na severu Belgie si vyžádala dva mrtvé a čtrnáct zraněných. Příčina není známa, zřejmě...

Archeologové objevili skrytý tunel pod berlínskou zdí, zasypala ho Stasi

Žena opouští šachtu při útěku do Západního Berlína (5. října 1964)

V německé metropoli archeologové před několika dny odkryli přes padesát let ukrytý tunel, který vedl pod berlínskou...

VIDEO: Češka přihlížela kontrole kufru, ve kterém Pákistánci našli heroin

Zatčení Terezy v Pákistánu s 9 kg heroinu

Na internetu se objevilo video natočené mobilním telefonem z průběhu kontroly zavazadel Češky Terezy H., která byla...

Najdete na iDNES.cz