Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pouť dvojčat skončila doma

  15:12aktualizováno  15:12
Cesta siamských dvojčat za snem o samostatném životě se uzavřela i symbolicky. Jejich těla, celý život spojená, dorazila ve dvou rakvích do rodného Íránu. Obě ženy zemřely v úterý po riskantní operaci. Na letišti převzali ostatky rodiče. Odvezli je domů, kde budou pohřbeny žehem.

"Jejich otec a matka rozhodli, že těla budou pohřbena u nich doma v Širazu," řekla pracovnice íránské ambasády v Singapuru Reza Rezaie.

Íránská vláda hodlá uspořádat celostátní pietní akt. Její mluvčí zdůraznil, že kabinet je zarmoucen, ale nikoli rozhněván. Reagoval tím na četné spekulace odborníků o tom, zda tak riskantní operace, jakou oddělení Ladan a Lále bylo, je vůbec etická a správná.

Devětadvacetiletá dvojčata zemřela krátce po sobě v úterý v Singapuru na pooperační komplikace. Hlavní příčinou úmrtí bylo selhání organismu pro velkou ztrátu krve.

Operace se lékařům nedařila tak, jak očekávali. Několikrát narazili na nesnáze, které dvoudenní operaci protáhly až na 54 hodin.

Smuteční obřad začal už v Singapuru
Zhruba 300 příslušníků íránské komunity se s dvojčaty rozloučilo už v singapurské mešitě, kde byla těla až do odletu vystavena.

"Věděly do čeho jdou. Lékaři to před nimi neskrývali," řekl reportérům duchovní ze singapurské mešity Sajed Hassan Alatas.

Írán je po nezdařené operaci v šoku
Íránská televize přerušila po úmrtí dvojčat pravidelný program, aby smutnou zprávu sdělila národu.

Osud devětadvacetiletých žen, které vědomě podstoupily ohromné riziko, aby mohly žít každá vlastní život, komentoval viceprezident, vládní mluvčí, ale i mnoho obyčejných obyvatel Teheránu.

Život v hlavním městě se doslova zastavil v restauracích, na pracovištích i v domech, když se dopoledne z televizní obrazovky ozvalo oznámení smrti první ze sester, Ladan Bijaniové. Lále žila jen o 90 minut déle.

Viceprezident Mohammad Alí Abtahí poděkoval lékařům, kteří se jako vůbec první na světě pokusili oddělit dospělá siamská dvojčata srostlá v oblasti lebky.

Prezident Mohammad Chátamí slíbil, že účet 300 tisíc dolarů vezme na sebe.

Otec dvojčat lékaře obvinil ze zabití
Sestry se narodily v jihoíránské chudé rodině, kde bylo 11 dětí. Adoptoval je íránský lékař Alírezá Safajan a vychoval je v Teheránu. Singapurské kolegy obvinil, že dívky zabili.

"Žil jsem s nimi 27 let. Cítím ohromnou prázdnotu. Když odcestovaly do Singapuru, věděl jsem, že zpět přivezou jen těla. Odvezli je a zabili," řekl plačící lékař do telefonu.

Sestry před operací opakovaně ujišťovaly, že jsou si vědomy rizika a že jsou připraveny je podstoupit. "Chce-li Bůh, abychom v budoucnu žily jako dvě nezávislé osoby, stane se to," řekla před operací Ladan.

BYLO TO ETICKÉ?

Singapurští chirurgové předem varovli, že mají jen padesátiprocentní naději na úspěch. Zemřela však obě dvojčata. Na chirurgy se začala sypat kritika od jejich kolegů z celého světa.

Například doktor Richard Nicholson, vydavatel britského věstníku o otázkách lékařské etiky, v rozhovoru pro BBC Online prohlásil: "Íránská dvojčata nebyla ve stavu ohrožujícím jejich život a přestože v kvalitě jejich života bylo leccos špatně, dokázaly se s tím Ladan a Lále vyrovnat 29 let. Lékaři mají povinnost jednat v nejlepším zájmu pacienta a když se na to, co se stalo, zpětně podíváme, zjistíme, že tato operace byla chybou."

Na to, zda se operace vůbec měla uskutečnit, se krátce po smrti obou dívek ptali novináři také doktora Keithe Goha, který unikátní zákrok vedl. Trval na tom, že rozhodnutí operovat bylo správné a vedené přáním dvojčat. "Lále a Ladan chtěly být odděleny za jakoukoli cenu,"  připomněl Goh.

Doktor Ben Carson, další z operujícího týmu, říká: "Bylo naprosto jasné, že chtějí být odděleny a pokud se o to nepokusíme my, budou o to usilovat tak dlouho, dokud se to nestane."

Doktor Carson, který už úspěšně oddělil tři páry siamských dvojčat, navíc tvrdí, že ještě před operací lékaři zjistili, že krevní tlak v mozku Ladan a Lále je téměř dvakrát vyšší, než je běžné. Pokud by se tedy singapurští lékaři nepokusili o jejich oddělení, během dalšího života by mohl tlak poškodit mozkové funkce sester, vysvětluje Carson.

Přítelkyně siamských dvojčat, která zemřela v Singapuru těsně po operativním oddělení hlav, pláče nad jejich těly, 9. července 2003.

Poslední rozloučení se siamskými dvojčaty v mešitě v Singapuru. Dvojčata Lale a Ladan nepřežila operativní rozdělení, 9. července 2003.

Poslední rozloučení se siamskými dvojčaty v mešitě v Singapuru. Dvojčata Lale a Ladan nepřežila operativní rozdělení, 9. července 2003.

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Trajekt ve Francii uvázl v bouřce na mělčině, evakuovali tři sta lidí

Trajekt s více než třemi stovkami lidí na palubě uvízl během neděle v Calais na...

Trajekt s více než třemi stovkami lidí na palubě v neděli uvázl v Calais na severu Francie. Když se v bouřlivém počasí...

OBRAZEM: Laureáti Nobelovy ceny si převzali ocenění

Šéfka Mezinárodní kampaně za zrušení jaderných zbraní (ICAN) Beatrice Fihnová...

Laureáti si v neděli na slavnostním ceremoniálu v Oslu a ve Stockholmu převzali Nobelovy ceny. S cenou se pojí i...

Tisíce zraněných a stovky mrtvých dětí. V USA řeší nebezpečné žaluzie

Ilustrační snímek

Nová studie amerických lékařů varuje před nebezpečím, které mohou pro malé děti skrývat obyčejné žaluzie. Od roku 1990...Najdete na iDNES.cz