Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Poušť Gobi vydala poklad zničeného buddhistického kláštera

  10:58aktualizováno  10:58
Dobrodružné příběhy o tajuplných pokladech v sobě musí mít zloduchy, napínavé pátrání, důmyslný úkryt a tajemství předávané po generace. Příběh pokladu, který nyní vydala mongolská poušť Gobi, vše výše uvedené má. Předměty nalezené v tajné skrýši v pustině sice nejsou zlaté, cenu zlata však mají pro místní buddhisty.

Na tomto místě před desítkami let Chamarynský klášter vydrancovali komunisté. Dnes je obnoveno několik chrámů. | foto: Profimedia.cz

Jsou to posvátné předměty, které před hordami drancujících komunistů ve třicátých letech ukryl jeden z mnichů, lama Tuduv. O pokladu vyprávěl svému vnukovi a ten nyní na toto místo zavedl tým archeologů. Na denní světlo vyzvedli dvě bedny plné sošek, vzácných rukopisů a dalších předmětů.

Příběh se odehrál u kláštera ležícího asi 450 kilometrů jihovýchodně od Ulánbátaru. "Moji předci ochraňovali tyto předměty mnoho let, nyní je řada na mně," řekl agentuře AFP onen vnuk, Cundoj Altangerel.

Část pokladu vyzvedl již před časem, nyní dovolil vykopat jen dvě bedny, několik dalších jich na místě zůstalo."V budoucnu plánujeme vykopat i zbývající bedny," prohlásil.

Až přijdou lepší časy

Ve třicátých letech začala komunistická vláda ničit vše, co připomínalo buddhismus, mniši končili jako nepřátelé lidu v pracovních táborech. Lama Tuduv, zachránce pokladů, však dokázal utéci, bedny zakopat a prožít zbytek života jako pastevec.

Někdejší lama Tuduv je již dávno mrtvý, zemřel v roce 1987, do hrobu si však neodnesl přesný popis místa, kde v poušti Gobi po 70 let odpočívaly poklady z buddhistického kláštera. Svého vnuka Cundoje čas od času zkoušel, zda se od něj opravdu naučil nazpaměť, jak k bednám dojít, až přijdou lepší časy.

Cundoj Altangerel se soškou z dědova pokladu

Cundoj Altangerel se soškou z dědova pokladu

Ty opravdu přišly, když počátkem 90. let skončila vláda komunistů. Tehdy se Cundoj rozhodl alespoň část věcí vykopat – a místo se mu opravdu podařilo najít.

Šlo však jen o zlomek předmětů, které původně chtěli mniši před komunistickým běsněním zachránit – vzácné artefakty byly ukryty ve více než tisícovce beden. Lama Tuduv dokázal schovat jen čtyřiašedesát z nich. I tak šlo o heroický výkon, bedny musel potají nakládat na koně a v noci odvážet kamsi do pouště.

Poklad v přímém přenosu

Nikomu neřekl, kde je ono tajemné místo, a to ani své rodině. Až v šedesátých letech se rozhodl, že Cundoj bude tím, kde bude dále strážit poklad z kláštera. Vše mu tedy jednoho dne popsal.

Třetina z beden, které vyzvedl jeho vnuk v 90. letech, se stala základem expozice jeho malého muzea. Tam se s ním potkal amatérský hledač pokladů z Rakouska jménem Michael Eisenriegler. Přesvědčil ho, že by stálo za to vyzvednout další část pokladu, a to v přímém přenosu.

O víkendu tedy mohli zájemci sledovat na internetových stránkách Gobi-treasure přenos chvil, kdy se rakousko-mongolský tým ponořil do nitra pouště.

"Jsou to naprosto fantastické buddhistické umělecké předměty. Pro Mongolsko mají obrovskou hodnotu, neboť buddhismus byl v komunistické éře téměř zničen," řekl Eisenriegler stanici BBC. "Jsem hrozně unavený, ale také jsem naprosto fascinován tím, co jsem viděl," dodal.

Bedny podle jeho internetových stránek obsahují kromě soch, obrazů či rukopisů také například vzácné kostýmy užívané k náboženským rituálům.

A také část pozůstalosti místního buddhistického mistra jménem Danzan Ravdžá, který měl v této oblasti velký vliv v první polovině 19. století. Napsal stovky básní, byl znám široko daleko a dodnes kolují legendy o jeho zázračných skutcích.

"Chtěli jsme, aby se o něm vědělo na Západě," řekl Eisenriegler agentuře AFP. Ale stejně tak je důležité připomenout ho Mongolům – jako někoho, jehož předměty jsou pokladem i po desítkách let v poušti.

Všude samé poklady

Poklady jsou sice vzácné, pátrá po nich však tolik lidí, že zprávy o nových objevech přicházejí překvapivě často. Tak například včera ohlásili bulharští archeologové, že v severobulharském městě Veliko Tarnovo nalezli hrobku princezny z 14. století. Byla pohřbena v oblečení lemovaném zlatou stužkou a šperky. Kolem těla vědci našli zlaté prsteny, náušnice, stříbrné a zlaté jehlice.

Svébytné hledání pokladů skončilo o víkendu u břehů Argentiny.
Potápěči zde vylovili 9,5 tuny zlata v hodnotě 22 milionů dolarů.  Vzácný náklad šel ke dnu poté, co se v lednu nákladní loď dostala do bouře a potopila se do asi osmdesátimetrové hloubky. Do pátrání se zapojilo několik desítek lodí a také malá ponorka. Část pokladu ovšem stále nebyla nalezena.

Minulou sobotu němečtí hledači pokladů ohlásili, že se jim ve vodách Indonésie podařilo najít vrak britské obchodní lodi z 19. století. Nález má podle nich hodnotu kolem 12 milionů dolarů, neboť na palubě byl náklad stříbrných mincí, zlatých šperků, čínského porcelánu a dalších starožitností.

A minulé pondělí byly zveřejněny informace o pěti velmi dobře zachovaných lodích z éry Římské říše, které italští archeologové objevili nedaleko pobřeží. Jeden z vědců o nálezu, jenž obsahuje bezpočet nejrůznějších předmětů, prohlásil, že jde o "podmořské muzeum". Ovšem v relativně velké hloubce mezi 100 a 130 metry.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Moře vyvrhlo na kanadskou pláž lidskou nohu. Už třináctou

Moře na pláže v Britské Kolumbii čas od času vyvrhne kus lidské nohy....

Obyvatelé osady Jordan River ležící na západním pobřeží Kanady našli ve čtvrtek na pláži zbytky lidské nohy. Co by...

Evropská komise se ohradila proti Tuskově kritice migračních kvót

Předseda Evropské rady Donald Tusk na návštěvě Rumunska, kde vyjádřil obavy nad...

Krátce před prosincovým summitem Evropské unie se předseda Evropské rady Donald Tusk dostal kvůli migračním kvótám do...

Francie vyzbrojila pachatele genocidy ve Rwandě, tvrdí zpráva z USA

Hromadný pohřeb ostatků obětí nalezených v masovém hrobě v Ibuce.

Francie dodala zbraně pachatelům genocidy ve Rwandě v roce 1994. Francouzští činitelé také bránili potrestání lidí...

Co chlapovi pod stromeček?
Co chlapovi pod stromeček?

Přečtěte si hned 35 tipů na dárky k VánocůmNajdete na iDNES.cz