prodej hot dogu

prodej hot dogu - Mladík si kupuje v pouličním stánku v centru Prahy hot dog. Tento způsob prodeje by měl příští rok skončit. (21. srpna 2000) | foto: MAFA - NGUYEN PHUONG THAO

Pouliční prodejci občerstvení na hygienu příliš nedbají

Praha - Mobilní stánky nabízející opekáné klobásy se ještě nestačily v ulicích města pořádně ani zabydlet a už se nad nimi stahují mračna. Hygienici počítají s tím, že od příštího roku, až začne platit nový zákon o ochraně zdraví lidu, nebude možné v těchto pojízdných prodejnách zároveň vyrábět, tedy grilovat či opékat vuřty, a současně je prodávat.

"Tento způsob prodeje potřebujeme vyeliminovat, myslím si, že od příštího roku už nebude znám," míní vedoucí oddělení hygieny výživy městské hygienické stanice v Praze 1 Pavel Hradecký.

Tvrdí, že volný pohyb pojízdných stánků zatím zdravotníci tolerují, pokud provozovatel smluvně doloží, že obsluhující personál může používat záchody pro potravináře v některé blízké restauraci.

"Nejsme proti mobilním jednotkám,ale hodí se spíše k příležitostnému prodeji, nikoli k dlouhodobému. Když není vozík napojen na stálý zdroj vody, je to problém. S originálně balenou zmrzlinou a nápoji ať si klidně po městě firmy ale jezdí," uvedl.

Podle Hradeckého je nedostatkem mobilních vozíků malé množství vody na mytí rukou prodavače, který si ji nemá mnohdy kde doplnit, a také skladování potravin. Často se pečivo válí v igelitových pytlech přímo na chodníku a hygienici dokonce byli svědkem toho, jak jeden prodejce v centru města skladoval uzeniny v kufru škodovky.

"Stánky by měly být chráněné i před nepřízní počasí a celý výrobní proces by měl být na zakrytém grilu," řekl Hradecký.

Zatím se hygienikům podařilo zamezit prodeji zeleniny u těchto pultů. "U jednoho prodejce jsme naměřili teplotu paprikového salátu třiatřicet stupňů, o něco méně měly krájená cibule a sterilované okurky. Podle norem by takový zeleninový salát měl mít maximálně deset stupňů," konstatoval Pavel Hradecký.

Dnes nabízejí prodejci k opekáným klobásám většinou horčici. O ní hygienik říká, že je tak chemicky ošetřena, stejně jako pasterované majonézy, že jsou to vlastně kyseliny octové. "Po této stránce nebezpečí salmonelózy nehrozí. Druhá věc ovšem je, zda nádoba, v níž je příloha nalitá, byla čistá."

Stravování na ulicích by ale z města zmizet nemělo. Stánky, například na Václavském náměstí, jsou v převážné míře vybaveny vším potřebným - vodou, uložnými chladícími prostory i klimatizací. "Také tak zvaně předsunutý prodej hygienikům nevadí, protože si ho organizuje restaurační zařízení samo, s potřebným zázemím," řekl Hradecký.

Hradecký řekl, že inspektoři projdou stánky a mobilní jednotky jednou za rok, v případě stížností častěji. Četnějším kontrolám brání nedostatek pracovníků hygienické služby. I na to zřejmě hřeší někteří prodejci.

Podle Hradeckého se mnohé veřejné záchodky, mimo jiné ve stanicích metra naKačerově, na Národní třídě či na Můtsku, mění na noc ve skladiště potravin. Končí tam do druhého dne například vedle knih prodávaných na stanicích i nebalené suché plody.

 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video