Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Poučení z Oskara

  21:33aktualizováno  21:33
Provozovatelé Eurotelu a Paegasu dostali pokutu za to, že omezovali svého konkurenta. Volání na začínající Český Mobil totiž bylo až do jara výrazně dražší než telefonáty v rámci jejich dvou sítí. Dnes je Oskar rovnoprávnější. Rozdílné ceny platí jen asi čtvrtina zákazníků. Zavedení operátoři přesto dostali od úřadu pro hospodářskou soutěž pokutu. Za hřích, který mezitím už napravili.

Je to zvláštní. Celý spor je takový. Úřad rozhodl, operátoři se odvolali k soudu.
Kdo má pravdu? Skutečně se velké zavedené firmy pokusily vyšachovat novou štiku v rybníce? Nebo jen využily své svobody a stanovily ceny podle své úvahy? Obojí může být pravda. Důkazy však nečekejme.

Pro horší možnost mluví špatná zkušenost. Když Paegas narušil monopol, spadly ceny Eurotelu, který je do té doby držel příliš vysoko. Ale jsou dnes opravdu tržní? Dva kohouti v mobilní komunikaci se mohou snadno dohodnout, aby náhodou nezlevnili příliš.

Co udělají, když do jejich klubu dorazí přivandrovalec, který nabídne ještě míň? Buď také neradi zlevní, nebo jej zkusí vytrestat. Třeba tím, že volání do jeho sítě zdraží. Schválně, jak dlouho vydrží, když se volání na jeho mobily nevyplatí?

Druhý pohled říká, že mobilní operátoři jsou svobodní podnikatelé a mohou si určovat ceny. Je věcí zákazníka, jestli na ně řekne ano, nebo odtáhne jinam. Může si vybrat, máme konkurenci.

Ano, ale omezenou. Je to vůbec soutěž? Dohoda dvou, že se pokusí potrápit třetího, je přece tak snadná. A když oba spáchali stejné provinění, je těžké uniknout podezření, že za vším tím opravdu vězí cosi nekalého. Už proto by měli mít všichni mobilní operátoři stejné podmínky.

Ještě horší bylo, že si dva z nich chtěli přivlastnit rozhodování, kdo uspěje, a kdo ne. Může být jen věcí zákazníků, ke komu se přidají. Oni však chtěli jejich svobodné rozhodování "usměrňovat".

Dnes je problém až na detaily vyřešen. Oba operátoři už Oskara téměř neutlačují. Ale to neznamená, že je čas zapomenout a trest odpustit. Co když nabídli rovné podmínky právě proto, že se báli pokuty?

Jestli ji nakonec dostanou nebo ne, není tak důležité. Přínosnější je poučení, že pokusy deptat slabší konkurenty se nemusí vyplatit.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Pod stromy umírá příliš mnoho řidičů. Experti radí kácet a omezit rychlost

Zdemolované auto a strom, do kterého po smyku narazilo.

Zhruba každého šestého mrtvého při autonehodách má na svědomí srážka se stromy. Ta přitom podle dlouhodobých statistik...

Manželé dali milion na výstavu o republice. Děti to jednou pochopí, říkají

Pavel Müller byl pilotem záchranné služby Jihomoravského kraje.

Neobvykle vysokou částkou přispěla rodina Müllerova z Mikulovska na chystanou výstavu ke stému výročí republiky pod...

Policie viní z terorismu bývalého imáma z Prahy. Jeho bratr válčí v Sýrii

Muslimský duchovní vůdce Sámer Shehadeh v sídle Islámské nadace v Praze v roce...

Policie podle zjištění MF DNES obvinila z terorismu první tři Čechy. Jedním z nich je bývalý pražský imám Sámer...

Najdete na iDNES.cz