Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Poučení pro příští volby

  0:02aktualizováno  0:02
Je slyšet hlas, aby stát legalizoval prostituci. Nabízím k úvaze, zda by neměl být legalizován také obchod s volebními hlasy. Případ z Chanova, kde kdosi nabídl Romům po sto padesáti korunách, dají-li svůj hlas ČSSD, nás učí, že pokoutní kupčení s uplatňováním volebního práva občanů je nekulturní, nedůstojné a nabaluje na sebe - stejně jakou pouliční poskytování sexuálních služeb - drobnou kriminalitu. Nakonec si většinou nikdo nepřijde na své.

Oč lepší by bylo, kdyby měl obchod s hlasy svoje pravidla, ba právní rámec, a státu by z něj plynuly daně. Nemyslím, že by hlasy měly od voličů vykupovat přímo politické strany. Smyslem tržního hospodářství přece je, aby dalo obživu co možná největšímu počtu lidí.

Mnohem logičtější by tedy bylo, kdyby se uvedenému byznysu věnovali podnikatelé, v jejichž živnostenském listu by stálo: předmět činnosti - nákup volebních hlasů za účelem dalšího prodeje. Voliči by těmto obchodníkům svěřili sady svých lístků v náležitém předstihu. Zároveň by uvedli minimální cenu, za kterou chtějí hlas prodat, stejně jako když prodávali akcie v RM-Systému.

Snad by měli mít také právo uvést strany, kterým by nechtěli prodat svůj hlas za žádnou cenu.  Partaje by mohly od dealerů kupovat hlasy až po skončení agitace a hlavně v průběhu voleb. Samozřejmě on-line. Ceny by se dramaticky měnily podle situace.

"Potřebuju dvacet tisíc v Ostravském kraji," volal by například volební manažer ODS do agentury Hlasy, s. r. o., v sobotu v jednu hodinu.

"Copak, copak, Říman nám nějak hapruje, co? No, možná bych je někde ještě vyšašil, ale bylo by to po třech tisících," dealer na to.

"Blázníte? Myslíte, že kradem?"

"Co si myslím, je teď vedlejší. Vy si musíte uvědomit, že jde o rozhodující hlasy. Radím vám dobře, berte, za deset minut už budou po pěti." A to už by volal na druhou telefonní linku manažer sociálních demokratů a žádal by třicet tisíc pro Prahu, protože "Buzina zase hoří".

Teprve po zavedení obchodu s hlasy by začala platit ona otřepaná fráze, že vítězem voleb jsou voliči. Zkasírovali by totiž - po odečtení provize dealera - aspoň nějaké peníze. Samozřejmě - ani tento druh obchodu by nebyl zcela bez rizika.

Některým voličům by se mohlo třeba stát, že by jim obchodník po volbách řekl: "Je mi líto, ale letos to bylo všechno jasný už v pátek a v sobotu pak skoro nikdo nenakupoval, kór za tu cenu, co jste si zadali. Tady máte zpátky vaše lístky a strčte si je třeba za klobouk." Takový volič by ostrouhal. No a co? Jako v normálních volbách.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Mluvčí nové vlády bude Barbora Peterová, dříve pracovala v ČT a v ČEPS

Tiskovou mluvčí vznikající menšinové vlády Andreje Babiše bude Barbora Peterová.

Mluvčí vznikající menšinové vlády Andreje Babiše bude Barbora Peterová. V tiskové zprávě to oznámila mluvčí ANO Lucie...

Nedopustili jsme roztržku, rozdělení bylo správné, shodli se Klaus a Mečiar

Bývalí premiéři Václav Klaus (vpravo) a Vladimír Mečiar se zúčastní debaty...

Bylo to jako propadnout se v čase o čtvrt století zpět. V budově bývalého Federálního shromáždění vzpomínal Václav...

Lidem chodily na mobil jízdenky, které neobjednali. Peníze dostanou zpět

SMS jízdenka (ilustrační foto)

Systém, který v Ústí nad Labem posílá na mobily SMS jízdenky na MHD, v sobotu posílal a zaúčtoval i doklady, které si...Najdete na iDNES.cz