Potvrzeno: násilí v televizi děti poškozuje

  • 72
Děti, které sledují násilí v televizi, se v dospělém věku chovají agresivněji. Děje se tak nezávisle na intelektuálních schopnostech, sociálním statusu, původní míře agresivity a péči poskytované rodiči. K těmto závěrům došel tým amerických odborníků Michiganské univerzity.

"U dívek a chlapců, kteří byli zvyklí sledovat násilí v televizi, lze v pozdějším věku očekávat více agresivity, a to nezávisle na jejich původní míře agresivity," řekl britskému deníku Daily Telegraph autor projektu L. Rowell Huesmann.

Studie ověřila, že děti vystavené televiznímu násilí v dospělém věku častěji napadají své partnery, mají více záznamů v trestním rejstříku a páchají více dopravních přestupků.

Huesmann proto nabádá rodiče, aby nenechávali své děti sledovat pořady ukazující násilí. Dítě si při tom může vsugerovat, že agrese je v některých situacích správná, zvláště pak, když po ní sáhne charizmatický hrdina.

Studie, která začala už v roce 1977, se zúčastnilo 329 mladých lidí. Děti tehdy jmenovaly, jaké programy s násilím sledují nejvíce, odborníci pozorovali, jak se identifikují s agresivními hrdiny a zda scény považují za reálné.

Po více než dvaceti letech se autoři studie k těmto dětem, dnes mladým lidem, vrátili. Přátel a partnerů se dotazovali na jejich chování v posledním roce, nahlédli také do trestních rejstříků, řidičských kart.

Výsledky jsou alarmující. Mladí muži, kteří v dětství sledovali násilí v televizi, mají větší sklon napadat své partnerky, v jejich trestním rejstříku je více záznamů, častěji porušují dopravní předpisy. Mezi těmito muži bylo třikrát více odsouzených.

Podobné výsledky se prokázaly i u žen. Ty mají sklony házet po svých partnerech různé předměty. Když se rozzlobí, až čtyřikrát častěji napadají, bijí či rdousí své okolí.

Tato teorie by mohla způsobit převrat ve vnímání vlivu televizního násilí na vývoj dítěte. Značná část psychologů se k tomu doposud stavěla odměřeně. Argumentují tím, že agresivní děti samy vyhledávají násilí na obrazovce nebo že příčinou je sociální status či inteligence.

 "Myslím, že stále nelze vynést rozsudek, zda to s tím souvisí," řekl agentuře AP Dennis Wharton, mluvčí Národní asociace provozovatelů.

Vliv televize na agresivitu v pozdějším věku dokládá i studie Kolumbijské univerzity, publikovaná loni. Děti, které sledovaly televizi déle než hodinu denně, měly v dospělosti větší sklon k násilí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video