Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Potvrzeno: chemikálie z Lutína tečou podzemní vodou dál, než se čekalo

  17:38aktualizováno  17:38
Průzkumné vrty prokázaly mezi Olšany u Prostějova a nedalekými Dubany kontaminaci podzemních vod chlorovanými uhlovodíky a dalšími chemikáliemi. Znečištěná plocha má tvar elipsy o délce až pěti tisíc metrů a až kilometrové šířce, a zasahuje i k jednomu ze zdrojů pitné vody pro samotný Prostějov.

Koncentrace dichlorethylenu v okolí Hablova na Prostějovsku. Čím tmavší barva, tím vyšší koncentrace. | foto: Dekonta

Už teď je jasné, že se chemikálie proudící do spodní vody zřejmě od areálu bývalé Sigmy Lutín dostaly po letech až tam, kde je nikdo nečekal.

Díky vrtům teď mají odborníci k dispozici podrobné mapky, které zaznamenávají koncentraci jednotlivých chemikálií. Barevné "chemické" skvrny jsou viditelné například na území obcí Hablov či Dubany na Hané, u Duban se přitom nachází jeden ze zdrojů pitné vody pro Prostějov.

"V našem průzkumu jsme nyní na konci první fáze, která nám ukázala, kde přesně musíme s chemikáliemi počítat," přiblížil Vojtěch Musil z firmy Dekonta, který má výzkum na Prostějovsku na starosti.

"V rámci druhé etapy výzkumu jsme pak původně už jen chtěli určit, která technologie se nejlépe hodí na jejich odstranění. Také jsme ovšem zjistili, že se ono znečištění dostalo dál, než jsme předpokládali," dodal.

Musil a jeho kolegové tak do svých plánů museli přidat dalších dvanáct vrtů, pomocí nichž by v průměrné hloubce kolem třiceti metrů měli najít místo, kde znečištěné území končí. "Nyní víme, že kontaminované spodní vody tečou na východ až jihovýchod v prostoru mezi obcemi Hablov a Dubany," nastínil Musil.

Chemikálie se šíří podzemními vodami

To, kam se chemikálie šíří, určuje podle něj nejen proud spodních vod, který zde směřuje právě na jihovýchod, ale také podoba podzemí, v němž se voda pohybuje. "Jsou zde nejrůznější prohlubně a překážky, které jí stojí v cestě. Kvůli tomu se tyto chemické látky šíří spíše na východ. Napomáhá tomu i skutečnost, že jsou těžší než voda," vysvětlil odborník.

Koncentrace dichlorethylenu v okolí tří obcí na Prostějovsku. Čím tmavší barva, tím vyšší koncentrace.Koncentrace vinylchloridu v okolí tří obcí na Prostějovsku. Čím tmavší barva, tím vyšší koncentrace.

Mapa koncentrace vinylchloridu a dichlorethylenu v okolí Olšan u Prostějova, Hablova a Duban na Hané. Pro zvětšení klikněte. foto: Dekonta

Výsledky průzkumu zná také starosta obce Dubany Ivo Zatloukal. Právě ty jsou vedle Hablova a Olšan u Prostějova jednou z obcí, v jejichž spodních vodách se chemikálie objevily.

"Jejich proud však naši obec zasahuje jen částečně, obtéká nás po severní straně," popsal Zatloukal, který dal v souvislosti s neočekávaným pokračováním výzkumu souhlas k dalším vrtům na pozemku obce.

"Vůbec se to ovšem netýká zastavěné části Duban, odborníci budou pracovat na poli zhruba kilometr za obcí. Podle mých informací by se tam mělo začít něco dít už teď na podzim či nejpozději v zimě," řekl.

Výzkum na Prostějovsku by měl pokračovat do roku 2012. "Do té doby by mělo být vše hotové," prozradil starosta Olšan u Prostějova Milan Kubíček. Právě Olšany na Prostějovsku jsou příjemcem více než dvacetimilionové dotace na průzkum tamních spodních vod. Podle Kubíčka se však znečištění obce nijak výrazně nedotýká.

Jediné omezení, které tak kontaminovaná voda v podzemí mezi Olšany a Dubany jejím obyvatelům přináší, se týká jejich studní. "Upozornil jsem místní, aby si případně nechali udělat rozbory vody ve svých studních a nepili ji. Asi by to tu stejně nikoho nenapadlo, máme zde vodovod a voda je navíc už znečištěná dusičnany a dusitany ze zemědělství. Ale raději jsme to jako vedení obce připomněli," řekl Kubíček.

Znečištění je i poblíž vodního zdroje, vodárny si ho hlídají

Studny jako zdroj pitné vody pak jednoznačně odmítá také Vojtěch Musil z Dekonty. "Výskyt chemikálií sice plošně nejde vztáhnout na celé obce v této oblasti, ale pro jistotu bych je jako zdroj pitné vody nedoporučoval."

Koncentrace tetrachlorethylenu v okolí tří obcí na Prostějovsku. Čím tmavší barva, tím vyšší koncentrace.Koncentrace trichlorethylenu v okolí tří obcí na Prostějovsku. Čím tmavší barva, tím vyšší koncentrace.

Mapa koncentrace tetrachlorethylenu a trichlorethylenu v okolí Olšan u Prostějova, Hablova a Duban na Hané. Pro zvětšení klikněte. foto: Dekonta

Ve spojitosti s pitnou vodou má k otázce znečištění v podzemí Prostějovska co říci také společnost Moravská vodárenská, která v okolí Duban spravuje několik zdrojů pitné vody pro Prostějov a okolí. "O výsledcích průzkumu jsme informováni. Kvalita vody v našich vrtech v okolí Duban v tuto chvíli odpovídá všem zákonným normám," uvádí její mluvčí Helena Koutná.

A odkud se chemikáliemi zamořená voda bere? Starostové postižených obcí mají jasno, chemikálie tečou od bývalé Sigmy Lutín. "Už dříve se skutečně zjistilo, že jde o dominantní zdroj," přiblížil Musil.

Vedení společnosti Sigma Group, která dnes na místě bývalého státního podniku Sigma Lutín sídlí, s tím nesouhlasí. "Nelze to spojovat jenom s námi, kolem roku 2005 jsme všechno zlikvidovali. Navíc jsou tu další potencionální zdroje," uvedl již dříve Jan Čapka z právního oddělení firmy.

Poukázal tak na nedalekou traktorovou stanici či sklad a překladiště pohonných hmot, jež u Lutína dříve využívala sovětská armáda. Existenci dalších zdrojů chemikálií připouští i Musil, pro kterého je však otázka původu znečištění v tuto chvíli uzavřenou kapitolou. "Není důležité odkud, ale kam a jak daleko kontaminované vody tečou."

Koncentrace chlorovaných uhlovodíků v okolí tří obcí na Prostějovsku. Čím tmavší barva, tím vyšší koncentrace.

Mapa koncentrace chlorovaných uhlovodíků v okolí Olšan u Prostějova, Hablova a Duban na Hané. Čím tmavší barva, tím vyšší koncentrace. Pro zvětšení klikněte. foto: DekontaHlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Další z rubriky

Nečas nepravdivě vypovídal v kauze Vojenského zpravodajství, míní soudkyně

Obžalovanou Nečasovou k soudu jako obvykle doprovodil manžel a expremiér Petr...

Někdejší premiér Petr Nečas vypovídal u soudu v případu Vojenského zpravodajství nepravdivě a účelově ve prospěch své...

Lidovci ani ODS neodevzdají lístky při volbě předsedy Sněmovny

Lidovci nebudou u volby předsedy Poslanecké sněmovny, není podle nich jasné,...

Lidovci ani občanští demokraté neodevzdají hlasovací lístky při volbě předsedy Sněmovny. „Nafasujeme volební lístky,...

Klaus mladší chce funkci v ODS, dere se do čela pražské organizace

Václav Klaus mladší při rozhovoru s Barborou Tachecí pro MF DNES (18. února

Václav Klaus mladší se po úspěchu ve volbách do Sněmovny pokusí získat svoji první velkou politickou funkci ve straně,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz