Černohorský premiér Milo Djukanovič

Černohorský premiér Milo Djukanovič | foto: Reuters

Potřebujete nové občanství? Investujte v Černé Hoře

  • 5
Komu se zalíbilo na dovolené v Černé Hoře a má navíc půl milionu eur, může si pořídit místní občanství. Vláda v Podgorici se rozhodla bojovat s finanční krizí a za investice ze zahraničí nabízí černohorský pas. Opozice i některé státy EU jsou ale proti - ze země se stane Mekka kriminálníků a defraudantů, varují.

"Podle přísně stanovených kritérií lze v Černé Hoře zajistit získání státního občanství v souladu s legislativou," citovala agentura Reuters z prohlášení, které se v pondělí objevilo na internetových stránkách černohorského vládního kabinetu.

Vláda kontroverzního premiéra Mileho Djukanoviče tak rozhodla, že každý zahraniční podnikatel, který v zemi investuje částku půl milionu eur (necelých 12,5 milionu korun) a více, získá právo na černohorský pas. "Všichni žadatelé budou prošetřeni podle přísných mezinárodních standardů," snažila se v prohlášení dále uklidňovat podgorická vláda.

K jednomu z prvních "bezúhonných podnikatelů", který v malém balkánském státě v jihovýchodní Evropě získal občanství, patří i někdejší thajský premiér Thaksin Šinavatra. Před čtyřmi lety byl svržen armádou a obviněn ze zpronevěry a braní úplatků. V roce 2008 ho thajský tribunál poslal in absentia na dva roky za mříže a vyměřil mu obří pokutu. Šinavatra pobývá hlavně v britském a dubajském exilu.

Občanství pro kriminálníky a defraudanty

Nový plán má přispět k znovunastartování černohorské ekonomiky stižené globální finanční krizí, hájí se vláda. Ostře ho však kritizuje opozice v čele s šéfem Hnutí za změnu Nebojsou Medojevičem. Z Černé Hory se podle něj stane tak akorát "Mekka pro lidi s kriminální minulostí a pro ty, kteří si chtějí proprat špinavé peníze".

Podobný názor má i německý křesťanskodemokratický poslanec Stephan Mayer. "Myslím, že je vysoce diskutabilní, jestli k získání občanství stačí zaplatit jen půl milionu," řekl agentuře Reuters a zdůraznil, že malá země se zhruba 670 tisíci obyvateli usiluje o členství EU (žádost Černá Hora podala v roce 2008).

Takoví lidé by pak mohli jezdit bez problému do Německa a jiných států evropské sedmadvacítky, obává se Mayer a varuje, že Němci mohou pro Černohorce znovu zavést vízovou povinnost, kterou EU s tímto malým státem zrušila loni.

KDE JE MOŽNÉ ZÍSKAT OBČANSTVÍ?

Černá Hora není jedinou zemí, která nabízí ekonomické občanství. V současnosti je možné pořídit si ho v Karibiku, ve státech Svatý Kryštof a Nevis a Dominika. Tam stačí investovat 75 tisíc dolarů (zhruba 1,4 milionu korun).

Dříve bylo možné získat tímto způsobem i americký, rakouský a kanadský pas. Občanství nabízela i Granada a Belize.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue