Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Potřebujeme tento stát?

  14:55aktualizováno  14:55
Vždy po zprávách z tisku, rádia nebo televize či jen pohledem kolem sebe na celkovou (hlavně ekonomickou a sociální) situaci v naší malé republice se mi již delší dobu tlačí do mysli neodbytná otázka. Zatím jsem ale na ni nikde nenašel odpověď, i když je velmi jednoduchá: potřebujeme vůbec tento stát ? Předesílám, že nejsem anarchista ani nostalgický obhájce jakýchkoliv starých časů ! Ale proč chodíme jednou za čtyři roky k volbám a volíme nějaké politické strany, které si následně rozdělí posty ve vedení našeho státu, když tento stát přestává plnit své základní funkce a požadavky na něj kladené ?
Copak se nedá na stát pohlížet jako na jeden velký podnik a použít jednoduché schéma klasické firmy ? Aplikovat systém, kdy zaměstnanci tvoří zisk podniku a vedení má povinnost zajistit podmínky pro tvorbu zisku, jeho účelné využití a rozvoj podniku (to vše za patřičnou odměnu)? Určitě dá, vždyť princip fungování je podobný, struktura přibližně shodná. A důvod existence v zásadě stejný - vydělat dostatek financí pro svůj další rozvoj a fungování. Plní si ovšem tyto povinnosti naše vedení státu (firmy) ? Vede stát (firmu) tak, aby prosperoval (a) ? Využívá všech svých možností v jeho (jejím) zájmu a hlavně jejich občanů (zaměstnanců) ? Vždyť odevzdáním hlasů ve volbách jsme se stali svým způsobem akcionáři tohoto ohromného podniku, se všemi riziky, ale s velmi malými právy a pravomocemi.
Vedení našeho státu ale není schopné zajistit solidní ekonomickou úroveň jak svých občanů, tak státu jako celku. Proč, vždyť přechod na tržní ekonomiku a reformy hospodářství od vypracování koncepce až po její aplikaci mělo v rukou a provedlo naše vedení státu. Nechci obhajovat minulou socialistickou ekonomiku, ale nepochopím, jak může zodpovědný a svědomitý hospodář prodat, zrušit a zlikvidovat své výrobní prostředky (ostatně jediné, které má k dispozici a které ho vlastně živí), aniž by se postaral o jejich přiměřenou náhradu. Po téměř denních zprávách o zániku českých podniků a firem bez adekvátní náhrady mi zůstává rozum stát, copak jsme se neučili ve škole jednoduchou poučku, že můžu utratit pouze tolik peněz, kolik si vydělám ? Nemám na mysli nějaké centrální řízení, ale stát se musí chovat jako velká firma, to jest ekonomicky, a nechat si účinné nástroje k ovlivňování ekonomiky vlastního státu, aby vydělal na ty služby, které má zajišťovat pro své občany včetně těch, kteří potřebují odlišný přístup, kteří nejsou až tak ekonomicky výhodní. Musí si také zajistit nové pracovníky výchovou dorostu, výkonnost svých pracovníků lékařskou péčí úměrnou potřebám, zajistit důstojné dožití opotřebovaných pracovních sil.
Tyto povinnosti naše vedení státu ovšem neplní. Jenže ve firmě, kde není dobré vedení a management, se dá třeba odvolat ředitel nebo změnit celé vedení v okamžiku potřeby, ve státním aparátu ale tato možnost nepřichází v úvahu ! Tady je možnost jen jednou za čtyři roky formou  voleb zkusit štěstí a s velmi  nejistým výsledkem bez šance odvolat neschopné manažery. Nač ale v této situaci potom chodit k volbám, když nějaká změna dosavadní situace je vlastně neovlivnitelná ? A vůbec, nač si vlastně platit nějaký stát, který neplní požadavky na něj kladené a neposkytuje služby, za které je velmi dobře placený z daní ?
V tržní ekonomice, pokud firma nesplní mé požadavky, bych využil služeb jiné firmy s lepší nabídkou. V našem státě, v naší demokracii ovšem tato možnost neexistuje. Zbývají už jenom otázky - potřebujeme vlastně takový stát ? A je to vůbec ještě demokracie ?
Odpověďí by možná bylo konečně vytvoření takové politické síly, která by pracovala v zájmu opravdu všech občanů státu, kteří ten stát vlastně tvoří a jsou na něm životně závislí. Zatím se ale takováto síla na naší politické scéně nenašla.
 
Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...

Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Další z rubriky

Ztracená 13letá Alice, chycený komplic české pašeračky a obří koulovačka

Pohřešovaná Alice Jelínková

Sledujte Zprávy iDNES.tv, dozvíte se mimo jiné, že policie hledá 13letou Alici Jelínkovou, která místo do školy v...

Obětí vládní čistky má být protidrogový zmocněnec, který kritizoval Babiše

Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil (19. 6. 2015)

Práci národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila chválí odborníci i Evropská unie, přesto bude muset...

Je třeba se zbavit Sobotky a více zdanit velké firmy, radí Paroubek ČSSD

Jiří Paroubek na konferenci v hotelu Ambassador, kde radí sociální demokracii,...

Expremiér Jiří Paroubek, který se od minulého roku neúspěšně snaží vrátit do řad členů ČSSD, pořádal v neděli...

Najdete na iDNES.cz