Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Potřebujeme se, řekl Zeman EU

  23:54aktualizováno  23:54
N i c e - Premiér Miloš Zeman varoval unii před ztroskotáním summitu Evropské unie v Nice. Se stejným apelem vystoupili i ostatní předáci zemí, které usilují o vstup do unie. Poukázali na to, že neúspěch v Nice zbrzdí rozšíření EU a vyvolá velké politické problémy ve východní Evropě.
"Řekli jsme našim partnerům, že je nutné podpořit rozšíření," řekl po setkání s vrcholnými představiteli EU premiér Miloš Zeman.
Zapálená popelnice

Zapálená popelnice - Odpůrci blobalizace před zahájením summitu EU v Nice zapalovali v ulicích plastové popelnice, 7. prosince 2000 | foto: Reuters

Uchazeči sice vyjadřovali i svůj názor na otázky, jimiž se bude summit zabývat, ale jejich hlavní poselství pro státy unie znělo: Myslete nejen na své národní zájmy, ale i na budoucnost celé Evropy myslete na rozšíření. "Potřebujeme nové děti v evropské rodině, potřebujeme nové knihy v evropské knihovně," uvedl Zeman.

Nice postavilo uchazeče před rozporné obrazy: na jedné straně davy v ulicích bouřící proti globalizaci, na druhé straně ukázka jednoty unie při slavnostním podpisu Charty základních práv. Za oponou úsměvů a řečnických prohlášení o historické chvíli zůstala skryta faktická nejednotnost v názoru, jak využít tento klíčový dokument.

Co může Čechům přinést summit v Nice

po reformě z Nice má být unie připravena na český vstup
pokud se její země nedohodnou, hrozí krize uvnitř EU i od klad rozšíření EU
pokud se EU shodne na silném oslabení role malých zemí, zhorší to politické postavení Čechů po vstupu

Zeman doufal, že summit nevyzní do ztracena, a o setkání s vůdci unie řekl: "Nehodnotili to jako běžný, ale jako přelomový summit." Čtvrteční setkání dodalo uchazečům pocit, že i jejich hlas má nějaký význam.

"Aniž bych chtěl přeceňovat naše přesvědčovací schopnosti, bylo i zásluhou EU, že změnila styl, který byl v Helsinkách. Tam jsme přijeli a dověděli jsme se, na čem se unie usnesla. Zde jsme vystupovali jako první. Myslím, že jsme mluvili s podobnými argumenty a uváděli i stejné datum pro ty nejpokročilejší rok 2003. Domnívám se, že v rámci našich možností jsme udělali skutečně maximum," tvrdil Zeman.  O výsledku summitu, který ovlivní i českou budoucnost, ale rozhodne reálný poměr sil uvnitř unie a schopnosti jednotlivých unijních politiků.

Zeman a další proto apelovali na své partnery, aby dospěli ke shodě. "Upozornil jsem je na nebezpečí, jež existuje - na hrozbu zklamání z nesplněných slibů.

Kdyby summit skončil neúspěchem a v krátké době se nekonal summit další, mohlo by to velmi výrazně ohrozit datum rozšíření.

Tady je naprosto logická spojitost," řekl český premiér.

Poláci dopad případného neúspěchu spíše bagatelizovali. "Větší důsledky by to mělo pro unii než pro ostatní," řekl polský ministr zahraničí Wladyslaw Bartoszewski.

Maďarský premiér Viktor Orbán sice zdůraznil, že neúspěch v Nice by vyvolal v jeho zemi "zklamání a zmatek", ihned dále ujistil, že by to nic nezměnilo na maďarském odhodlání připojit se k unii. Maďaři jsou podle něho odhodláni udělat vše, aby byli do konce roku 2002 připraveni na vstup.

Český premiér na rozdíl od svých kolegů, kteří se vyjadřovali i k problémům zemědělství nebo rozdělení pravomocí v unii, odmítl zacházet do těchto detailů.

Namísto toho se představil jako proevropský politik, když v rozhovoru s novináři odsunul problémy řešené v Nice na "druhý plán" a za prvořadou označil Chartu základních práv, která by se podle jeho "snu" mohla stát základem evropské ústavy.

Při setkání padl strašák nejpokročilejších uchazečů - myšlenka, že unie se naráz rozšíří o velkou skupinu zemí. "Idea velkého třesku byla pohřbena," řekl pak s úlevou maďarský premiér Viktor Orbán. Pro něho to znamená, že Maďarsko nebude muset čekat na méně pokročilé uchazeče.

Tutéž naději sdílí i český premiér, který ujistil, že ani visegrádská čtyřka a spolupráce v jejím rámci není žádnou "armádou spásy", a přivítal "diferencovaný přístup", kdy unie každého soudí podle jeho úsilí. Zároveň se tvářil, že Česká republika tomu vyhovuje - a to i s novým zákonem o národní bance, který unie opakovaně kritizuje.

O čem se rozhoduje v Nice, čtěte ZDE.

Demonstranti bojují v Nice s policií
Summit EU provázejí ve městě protesty. Demonstranti ve čtvrtek házeli kameny a snažili se prorazit policejní kordony na přístupových cestách k místu konání summitu - paláci Acropolis v centru města. Početné policejní jednotky je však držely v postranních ulicích nejméně 150 metrů od budovy.

Policie proti demonstrantům zaútočila slzným plynem, který se dostal až ke kongresovému centru, kde málem rozplakal příchozí francouzskou delegaci v čele s prezidentem Jacquesem Chirakem a premiérem Lionelem Jospinem.

Skupina aktivistů zapálila budovu Pařížské národní banky v centru města a zaútočila i na hasiče, kteří se snažili požár zlikvidovat. Zpravodaj agentury Reuters viděl jak z budovy stoupal hustý černý dým. Aktivisté zasypávali hasiče kamením. Policisté je bránili pomocí granátů se slzným plynem. Oheň byl rychle uhašen.

Poblíž kongresového paláce hlasitě demonstruje několik tisíc lidí. Dohlíží na ně za bariérami jen o něco méně policistů vyzbrojených přilbami, štíty a granáty se slzným plynem. Ten již několikrát nedaleko Acropolis použili proti demonstrantům, kteří házeli kameny.

Časně ráno museli francouzští policisté důrazně rozehnat opět za použití slzného plynu několik stovek demonstrujících, kteří sráželi popelnice v centru města a snažili se rozbíjet výlohy.

Před kongresovým palácem Acropolis v prvních liniích demonstrují zástupci francouzské krajně levicové Ligy revolučních komunistů vedené poslancem Evropského parlamentu Alainem Krivinem, o ulici dál jsou nejpatrnější baskické vlajky, s nimiž přijeli mladí baskičtí separatisté.

Viditelná je i francouzská antiglobalizační organizace ATTAC, radikální odboráři z francouzské Zemědělské konfederace a anarchisté z Národní konfederace práce. Představitelé ATTAC uspořádali ve středu navečer na místní pláži happening, během něhož se navzdory chladnému a deštivému počasí koupali s vlajkami své organizace.

Ve středu protestovali odboráři
Protestům předcházela rozsáhlá poklidná manifestace odborářů z celé Evropy, které se v Nice zúčastnilo kolem 60 tisíc lidí. Zatímco odboráři požadují vylepšení chystané evropské Charty základních práv, protestující aktivisté ji přímo odmítají s tím, že naprosto nedostatečně zakotvuje sociální práva.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Čína se připravuje na kolaps KLDR, chystá tábory pro korejské běžence

Hraniční přechod mezi KLDR a Čínou ve městě Rason

Čínská vláda se chystá na humanitární krizi v souvislosti s případným konfliktem na Korejském poloostrově. U hranic...

Útočník z Manhattanu se radikalizoval na internetu, živil se jako řidič

Akajíd Ulláh

Bangladéšan Akajíd Ulláh, který se v pondělí pokusil v autobusovém terminálu na Manhattanu spáchat teroristický útok,...

Výbuch plynového terminálu v Rakousku zabil člověka, jednadvacet zranil

Exploze plynového terminálu ve východorakouské obci Baumgarten an der March...

Exploze plynového terminálu ve východorakouské obci Baumgarten an der March poblíž slovenských hranic si v úterý...Najdete na iDNES.cz