Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Potraviny z USA rozhádaly Afghánce

  11:59aktualizováno  11:59
Americká letadla neshazují na Afghánistán jen bomby, ale i potraviny. Balíčky humanitární pomoci se podle britského listu The Time staly předmětem nejprve zvědavosti a pak hádek a tahanic místních obyvatel. Vesničané a uprchlíci se předháněli, kdo ukořistí nejvíc plastikových balíčků. Když se o nich dozvěděli vojáci z fronty, přispěchali s nákladním vozem. Vypukly spory. Některé rodiny se usadily na haldách potravin, aby je střežily před zloději.

Na balíčcích je americká vlajka a nápis: Humanitární denní příděl, bezplatný dar lidu USA. Ten si umí přečíst však jen hrstka Afghánců. Potravinovou pomoc doprovází instrukce, jak otevřít balíček se zeleninovou rýží či kořeněným fazolovým salátem, jak je jíst a jak používat přiložený umělohmotný příbor.

Mnohé z balíčků bylo otevřeno, ale pak odhozeno. "Fuj, není to k jídlu," postěžoval si mladík, otevírající jeden balíček za druhým a ochutnávající hotová jídla. Když otevřel poslední, zůstal na něj zírat, jako by to bylo cosi z Marsu, ochutnal jeho obsah a zahodil ho.

Třiačtyřicetiletý uprchlík ze severoafghánského města Talokan Abdal Madžíd chvilku zmateně zíral na malý balíček ležící v prachu. Pak ho váhavě zvedl. "Co je to arašídová pomazánka?" zeptal vymačkávaje tubu podivné hnědé pasty, popisuje The Times.

Stejná otázka opakovaně zaznívala po shození první várky amerických humanitárních potravinových balíčků společně s dotazem: "Co je jahodový džem? Co je pikantní čočkový salát?" Tuny zářivě žlutých potravinových balíčků byly v sobotu časně ráno shozeny na pustou pláň za odlehlou vesnicí Choje Bahavudíne.

Tři roky trvající sucho v tomto severovýchodním cípu země v kombinaci s téměř dvacet let trvající válkou způsobily palčivý nedostatek potravin. Je tu 100 tisíc běženců, kteří uprchli před Talibanem.

Balíčky obohatily i místní tržiště
Shozené balíčky poskytují nejen rozptýlení, ale dokazují také, že i v severním Afghánistánu vládne podnikatelský duch. Na prašném tržišti, kde je obvykle k dostání jen pár vodních melounů, zastaralé radiosoučástky z Číny a iránské sušenky, se nyní neustále skví žluté balíčky.

V neděli, kdy pole, na něž byly shozeny, už zelo prázdnotou, zákazníci na tržišti zvědavě okukovali arašídové máslo a jahodový džem.

Na děti a vdovy většinou nezbyde
Jediná humanitární organizace působící v severním Afghánistánu - francouzská nevládní organizace NGO - distribuovala doposud během deseti dnů deseti tisícům lidí 380 tun potravin a očekává dodávku dalších 100 tun.

"O potravinách shazovaných z letadel nelze mluvit jen negativně," konstatoval Cyril Dupre z NGO. "Dobré na nich je, že se dostanou do odlehlých oblastí a v mnoha případech jsou lepší než nic, zvláště ve vzdálených regionech, kam je lze dopravit jen na koních či oslech."

Negativní stránkou podle Dupreho je, že se nikdy nedostanou těm nejpotřebnějším - dětem a vdovám. Balíčky obvykle uzurpují ti nejsilnější.

Shazování pomoci není vždy účinné
Jak se časem ukázalo, není shazovaní potravinové pomoci efektivní a používá se v oblastech, kam se nemohou dostat konvoje s potravinami. Během války v Bosně byly podniknuty pokusy shazovat potraviny do odlehlých východobosenských enkláv jako Goražde, palety však jen zřídkakdy přistály tam, kde měly, a obvykle skončily v rukách vojáků nebo na černém trhu.

V severní Libérii přišlo o život několik lidí a další byli zraněni, když palety s jídlem nepřistály na určeném místě, ale spadly vesničanům na hlavu.

Major Tim Blair ukazuje balíček "Humanitární denní dávky", kterou shazují Spojené státy hladovějícím obyvatelům Afghánistánu.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Odpadlík od islámu žádal v Británii o azyl. Neuspěl, protože neznal Platóna

Socha Platóna v Aténách

Zamítnutí žádosti o azyl může mít celou řadu důvodů. Pákistánec, který se zřekl islámu a žádal o ochranu ve Velké...

Dánský konstruktér novinářku před vraždou mučil, tvrdí obžaloba

Dánský vynálezce Peter Madsen poté, co byl  záchraněn ze své ponorky Nautilus...

Dánský konstruktér Peter Madsen, obžalovaný z vraždy švédské novinářky, svůj čin plánoval. Uvedlo to státní...

Češka zadržená v Pákistánu kvůli heroinu zůstane ve vazbě, tvrdí ministerstvo

Pakistánská policie zveřejnila fotografii mladé Češky, která se na letišti v...

Pákistánský soud prodlouží vazbu Češce Tereze zadržené před dvěma týdny na mezinárodním letišti v Láhauru s devíti...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz