Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Akina kritizuje za výroky o znásilnění celý svět. Z Konga mu přišel dopis

  14:47aktualizováno  14:47
Kvůli výrokům ohledně potratů a znásilnění republikánský kandidát do Senátu Todd Akin nechvalně proslul po celém světě. Jeho prohlášení doputovalo i do válkou rozervaného Konga, kde jsou každých pět minut znásilněny čtyři ženy. Autorka hry Vagina Monology Eve Enslerová mu z africké země poslala otevřený dopis.

Republikánský kongresman Todd Akin se omlouvá za své výroky o znásilnění (22. srpna) | foto: Reuters

Mimo hranice Ameriky byl Todd Akin donedávna úplně neznámý. Jeho nedělní tvrzení ve vysílání televize KTV-TV, že "pokud jde o skutečné znásilnění, má ženské tělo způsoby, jak se pokusit celou věc zastavit," však obletělo doslova celý svět a vyvolalo bouřlivé reakce. Akin se proto stal známým jako kongresman, který se kvůli svým řečem dopustil velikého společenského faux pas.

Spisovatelka, autorka mimo jiné Vagina Monology, Eve Enslerová kritizuje

Spisovatelka a mimo jiné autorka knihy Vagina Monology Eve Enslerová kritizuje amerického kongresmana Todda Akina za jeho výroky o znásilnění (archivní snímek).

V africké Demokratické republice Kongo je znásilňování jedním z nejpalčivějších problémů. Podle studie z loňského roku tam rebelové i vojáci znásilní každých pět minut čtyři ženy.

A právě z konžského města Bukavu napsala Eve Enslerová, autorka světoznámé epizodické hry Vagina Monology, Toddu Akinovi otevřený dopis, ve kterém Akina za jeho výroky ostře kritizuje. 

"Učinil jste velmi vytříbené ignorantské prohlášení, které dává jasně najevo, že nemáte nejmenší ponětí o tom, co to znamená být znásilněný," uvedla aktivistka brojící proti násilí na ženách v dopise, který publikoval server Huffington Post.   

"Základním předpokladem vašeho prohlášení je, že ženám a jejich zkušenostem se nedá věřit. Že jejich chápání znásilnění musí být zhodnoceno nějakou vyšší, moudřejší autoritou. To podkopává a znevažuje horor, vniknutí a znesvěcení, které zažily. Cítí se kvůli tomu stejně osaměle a bezmocně jako v okamžiku znásilnění," napsala Enslerová.

Za kongresmana se nepostavili ani samotní republikáni

Vlna odporu se přitom zvedla i v Akinových vlastních řadách, mezi tradičně konzervativními republikány. Ten v tuto chvíli nejdůležitější z nich, kandidát na prezidenta USA Mitt Romney, Akinovy komentáře podle CBS News jednoznačně odsoudil. "Komentáře kongresmana Akina o potratech jsou urážející, neomluvitelné a úplně liché. Stejně jako miliony dalších Američanů je i my považujeme za útočné," řekl Romney.

Akin se omluvil, ale i přes nátlaky strany i veřejnosti svou kandidaturu nestáhnul (více čtěte zde). Jeho šance na obsazení senátorského křesla za stát Missouri se nicméně podstatně snížily. Vedení republikánské strany dokonce zastavilo jeho finanční podporu. I přesto, že Akin od strany nedostane jediný cent, se 6. listopadu utká s demokratkou Claire McCaskillovou, která má nyní na znovuzvolení větší naději.

Enslerová svůj dopis ukončuje větou: "A mimochodem, právě jste zavdal milionům žen velice dobrý důvod k tomu, aby se ujistily, že už nikdy nebudete znovu zvolen, a šíleně dobrý důvod povstat."

Akinovo tvrzení je úplně mimo, hlásají pobouření lékaři

Ohnivé peklo

  • Odvážný pohled na jedno z nejvíce polemických a diskutovaných témat současnosti nabízí i americký dokumentární snímek z roku 2006 režiséra Tonyho Kaye Lake of Fire (Ohnivé jezero).
  • Název přitom pro křesťany symbolizuje vizi pekla, které čeká všechny zastánce přerušení těhotenství.

Proti Akinovu tvrzení se bouří i lékařští odborníci. "Šance ženy otěhotnět jsou po znásilnění stejné jako po konsensuálním sexu," píše CNN. Na to konto Eve Enslerová nadnáší řečnickou otázku: "To jste opravdu věřil tomu, že sperma násilníka je jiné než sperma milovníka, a že díky nějakému záhadnému náboženskému procesu se stane to, že se sperma násilníka samo zničí kvůli svému zlému obsahu?"

Skutečnost, že znásilnění může být podle Akinových slov legitimní, okomentovala i akademická obec. "Na zastaralých postojích evangelíků a jejich republikánských loutek o potratech, antikoncepci, rodinného plánování, ekonomickému postavení žen a feminismu obecně mě nejvíce zaráží, jak jednoznačně mužské tyto postoje jsou," napsal Rob Brooks z Univerzity New South Wales na webové stránky univerzitní platformy The Conversation.

"Celá politická strana jedné z nejvyspělejších a nejvzdělanějších zemí světa se stala karikaturou na nejzákladnější nejistoty, které se týkají mužství," zhodnotil Brooks.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Člen vedení AfD v Braniborsku konvertoval k islámu, strana problém nevidí

Stoupenci AfD bouří na mítinku Angely Merkelové v saském Torgau (6. září 2017)

Protiimigrační Alternativa pro Německo (AfD) se ráda staví do role nekompromisní bojovnice proti šíření islámu ve...

Izraelští piloti odmítají transporty uprchlíků. Židé to zažili, namítají

Většina žadatelů o azyl žije v detenčním zařízení Holot v Negevské poušti.

V Izraeli stále přibývá lidí, kteří nesouhlasí s deportacemi afrických uprchlíků ze země zpět do svých rodných a často...

Assange nám na ambasádě působí obtíže, prohlásil ekvádorský prezident

Julian Assange

Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange začíná překážet na ekvádorské ambasádě v Londýně, kde se už šestým rokem...

Najdete na iDNES.cz