Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Potratovou pilulku měsíčně užijí desítky žen, počet interrupcí nezvýšila

  18:54aktualizováno  18:54
Potratovou pilulku v Česku už užilo víc než tři sta žen. Vyplývá to z informací o prodejích léku, které redakce iDNES.cz získala pod podmínkou anonymity od jeho distributora. Podle nich pilulku užije měsíčně zhruba 170 českých žen. Celkový počet potratů však zavedením nové metody podle oslovených nemocnic nevzrostl.

(ilustrační snímek) | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

„Jednoznačně tato metoda nemá na celkové číslo žádný vliv. Ženy chodí, ptají se, je o pilulku zájem, ale nevede to ke zvýšenému počtu interrupcí,“ řekl iDNES.cz mluvčí Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Filip Brož. Loni tato nemocnice provedla 295 umělých přerušení těhotenství, pilulku letos užilo zatím 17 žen.

Potraty v Česku

V Česku se každý měsíc uměle přeruší v průměru
1 900 těhotenství. Podle Českého statistického úřadu za první letošní pololetí lékaři provedli
11 400 interrupcí.

Primář gynekologického oddělení Nemocnice Jihlava Aleš Roztočil uvedl, že je zájmem žen i lékařů, aby potraty nebyly vůbec nutné. „Dnes je tolik možností antikoncepce, že v podstatě každý porod je výsledkem plánovaného rodičovství,“ dodal lékař.

V Nemocnici Jihlava loni počet potratů dosáhl čísla 176. Letos je to zatím zhruba kolem stovky. „Za tři měsíce, kdy je potratová pilulka na trhu, jsme ji podali patnácti ženám, dalších čtyřiadvacet žen podstoupilo chirurgický zákrok,“ popsal primář tamějšího gynekologického oddělení Aleš Roztočil. Podle něj loni připadalo v průměru patnáct interrupcí na měsíc, letos to je zatím 12. 

„K navýšení celkového počtu interrupcí nedošlo. Tyto počty dlouhodobě klesají, což je dobře,“ uvedl Ondřej Šimetka, primář Porodnicko-gynekologické kliniky Fakultní nemocnice Ostrava. Loni zde lékaři provedli 150 interrupcí, letos toto číslo Šimetka odhaduje na 145.

Pilulku v této nemocnici lékaři začali podávat 23. června. Od té doby interrupci podstoupilo 35 žen, z toho 25 žen si uhradilo pilulku a deset si zvolilo chirurgickou variantu potratu, tedy tu, při které se provádí kyretáž dělohy.

Po pilulce sahají spíše mladší ženy

Potratová pilulka je na trhu od letošního pololetí, první lékaři ji začali ženám nabízet na konci června (více čtěte zde). Podle údajů jihlavské nemocnice po ní sahají zejména mladší ženy. Věkový průměr pacientek, které postoupily chirurgickou metodu v Jihlavě, zde činil 33 let, u farmakologické metody, tedy přerušení těhotenství pilulkou, to bylo 25 let.

„Chirurgickou formu si volí spíše ženy, které už mají děti, druhou naopak ženy bezdětné. Počítám, že ten rozdíl se bude ještě zdůrazňovat, protože farmakologická varianta je sice časově náročnější, ale šetrnější,“ dodal Roztočil.

To, zda pilulka skutečně zvýšila zájem žen o umělé přerušení těhotenství, mohou nepřímo ukázat čísla Českého statistického úřadu (ČSÚ) za druhé pololetí letošního roku. Instituce je vydá na začátku roku 2015. Samotnou statistiku k potratu pilulkami však ČSÚ nevede.

Proti metodě i potratům od počátku vystupuje Hnutí pro život, jež na začátku července podalo žalobu na Státní ústav pro kontrolu léčiv. Chce jí docílit zrušení rozhodnutí ústavu, které umožnilo potratové pilulce dostat se legálně na český trh.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Duely na vlně emocí. Jak budou vypadat diskuse Zemana s Drahošem?

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Finalisté druhého kola prezidentské volby – Miloš Zeman a Jiří Drahoš – se chystají na televizní duely. Současná hlava...

Co způsobilo požár hotelu v Praze? Hostem Rozstřelu bude mluvčí hasičů

Martin Kavka, tiskový mluvčí pražských hasičů

Pondělním hostem diskusního pořadu iDNES.cz Rozstřel bude mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Jeho kolegové mají za...

Kde je doma prezident. Na Hradě má tři byty nebo Lumbeho vilu

Pražský hrad - sídlo českých prezidentů

Stát ve státě s vlastní policií, armádou – Hradní stráží, hasičskou stanicí, samosprávou a přísně střeženou hranicí. To...

Najdete na iDNES.cz