Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Potrat je rovný genocidě a holocaustu, učí krvavé snímky studenty v Ostravě

  21:45aktualizováno  21:45
Aktivisté z občanského sdružení Stop genocidě zaskočili ostravské střední školy. Vystavili před nimi panely srovnávající naturalistické zobrazení potratů a válečných zločinů. Kontroverzní akce překvapila učitele, rodiče i sociology. Studenti ve Vítkovicích museli školu opustit zadním vchodem.

Výstava sdružení Stop genocidě před Wichterlovým gymnáziem | foto: Stopgenocide.cz

Panely s rozměrnými fotografiemi, na kterých je realisticky zachycen v různých obměnách potrat, vyvražďování a týrání dětí, či hladomor se objevily v prosinci a lednu před několika středními školami v Ostravě.

Petiční výstavu proti potratům před školami na veřejném prostranství nainstalovali aktivisté z občanského sdružení Stop genocidě. Ředitele škol nedomluvená kontroverzní akce zaskočila a šokovala, některé studenty pobouřila, jiné vystrašila. Stěžovali si rodiče dětí i obyvatelé.

"Ty krvavé obrázky mě vyděsily. Nevěděla jsem, jak to malé vysvětlit. Myslela jsem si, že gymnázium dělá Den otevřených dveří pro nové studenty, až pak jsem zjistila, jak to je," popisovala cestu z mateřské školy s dcerou ve středu 6. ledna Tereza Palková.

Ředitelé: Bylo to nechutné

Hodně času strávil ředitel porubského Wichterlova gymnázia tím, aby rodičům dětí ze sousední mateřské školy vysvětlil, jak se věci mají.

"Fotografie byly opravdu nechutné. Nedivím se, že se rodiče dětí ze školky ozvali. V ten den jsme také měli třídní schůzky, takže reagovali i rodiče našich žáků," popisoval ředitel Wichterlova gymnázia Antonín Balnar s tím, že aktivisté oslovují hlavně mladší děti, které tomu ještě příliš nerozumí.

"Vybírají si totiž hlavně osmiletá gymnázia. Naši žáci pod patnáct let neměli na výběr, museli kolem fotek procházet, panely totiž stály i u vchodu do školní budovy," líčil Balnar.

Ukázka jedné z tabulí sdružení Stop genocidě

Zřejmě "nejměkčí" vystavenou fotografií byla koláž s vývojem lidského embrya.

Zdroj: Stopgenocide.cz

Stejná událost se stala o den dříve na dalším porubském gymnáziu. Podle zástupkyně ředitelky Drahoslavy Pospíšilové na tom byla škola o něco hůře, jelikož o akci vůbec netušila. "Wichterlovo gymnázium radnice na demonstraci upozornila, protože my jsme si na panely s děsivými fotkami stěžovali," řekla Pospíšilová s tím, že jejich ředitelka zavolala na aktivisty i městskou policii, nebylo to však nic platné.

Stejně zareagoval i ředitel Vítkovické střední průmyslové školy a gymnázia Jiří Klocek. "Zavolal jsem na radnici, přivolal městské policisty i policii České republiky. Neuspěl jsem. Celou školu jsem proto uzamkl a studenty pouštěl domů zadním vchodem," líčil Klocek s tím, že aktivisté mávali papírem s razítkem, že je demonstrace na městě řádně ohlášená.

Obce se brání, že podle shromažďovacího zákona s tím nemohou nic dělat. "Občanské sdružení Stop genocidě splnilo ohlašovací povinnost. Na porubský úřad podali oznámení o konání shromáždění spojené s petiční akcí. To znamená, že nás nežádali o povolení, pouze nám ohlásili svůj záměr," reagovala například mluvčí Poruby Petra Špornová.

Sociolog: Fotky jsou neetické

Ředitelé škol si stěžovali také na krajském úřadě. Ten proto vydal tento týden prohlášení o tom, že se petiční akce konaly bez vědomí kraje i dotyčných ostravských škol.

"Demonstrace proti potratům děláme v celém Česku na veřejných místech. Školy si vybíráme záměrně, kvůli mládeži, která právě patří do rizikové skupiny. Největší úspěch máme u mladších studentů, nemají totiž ještě tolik předsudků," prohlásil organizátor demonstrace Jan Vrána a dodal, že plánují v Ostravě i další akce.

Podle opavského sociologa Jiřího Siostrzonka by tak závažné téma jako je potrat mělo být záležitostí kvalitní osvěty, a to nejen zdravotnické, ale především etické a hodnotové.

"Na mnoho mladých lidí musí působit tyto fotografie šokujícím způsobem a navíc jsou této konfrontaci vystaveni všichni bez ohledu vlastní volby," sdělil sociolog a pozastavil se nad zvolenou souvislostí fotek. "Kontext s holocaustem považuji za neetický," řekl.Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...

Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Další z rubriky

Ochladí se. Bude opět sněžit, ale v nížinách se sníh neudrží

V Zermattu husté sněžení a nebezpečí lavin uvěznilo 13 tisíc lidí (9. ledna...

Po velmi teplém začátku ledna budou příští čtyři týdny chladnější. Na horách připadne další sníh. V nižších polohách se...

Je třeba se zbavit Sobotky a více zdanit velké firmy, radí Paroubek ČSSD

Jiří Paroubek na konferenci v hotelu Ambassador, kde radí sociální demokracii,...

Expremiér Jiří Paroubek, který se od minulého roku neúspěšně snaží vrátit do řad členů ČSSD, pořádal v neděli...

Většina trápení se odehrává jen v hlavě. Rady přicházejí přes Facebook

studentka, ilustrace

Deprese, únava, stres. Spousta studentů se potýká s psychickými potížemi. Odborníci z lékařské fakulty Masarykovy...

Najdete na iDNES.cz