Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Potopený tanker s chemikáliemi ohrožuje mořskou faunu

  12:06aktualizováno  12:06
Francie vyslala speciální miniponorku, aby zmonitorovala stav vraku italského tankeru Ievoli Sun, který se v úterý potopil severozápadně od ostrova Alderney v Lamanšském průlivu i s 6000 tunami toxického nákladu na palubě. Očekává se, že do přístavu Cherbough poblíž Aldernay dorazí ve středu francouzský prezident Jacques Chirac, aby prodiskutoval postup dalších operací. Na palubě tankeru jsou 4000 tun styrénu a další 2000 tun nespecifikovaných chemikálií. Ekologové varují, že chemikálie by mohly mít rozsáhlý dopad na životní porstředí a poškození mořské fauny.
Italský tanker Ievoli Sun

Italský tanker Ievoli Sun - Záchranáři se spouštějí z vrtulníku na palubu italského tankeru Ievoli Sun při záchranné akci na evakuaci 14členné posádky poté, co plavidlo v pondělí za bouře zroskotalo mezi jižní Anglií a severní Francií. V úterý byl potom Ievoli Sun tažen Lamanšským průlivem k francouzským břehům a přitom se potopil i s 6000 tunami chemického nákladu u ostrova Alderney. (31.října 2000) | foto: Reuters

Italský tanker Ievoli Sun se v úterý potopil v Lamanšském průlivu v oblasti Normanských ostrovů. Plavidlo i s 6000 tunami nebezpečného toxického materiálu údajně dopadlo neporušené na mořské dno. Hlavní hrozbou je podle odborníků styrén, který je ve vodě nerozpustný, vysoce korozívní a používá se k výrobě polystyrénu a syntetického kaučuku.

Tanker se potopil, když byl v úterý tažen k francouzským břehům poté, co v pondělí za bouře mezi jižní Británií a severní Francií ztroskotal. Čtrnáct členů posádky muselo být evakuováno pomocí vrtulníků.

Sdružení Greenpeace varuje před hrozbou ekologické katastrofy. Vyslalo do oblasti svoji vlastní loď, aby monitorovala stupeň znečištění okolních vod.

Pobřežní hlídky hlásí, že chemikálie z nákladu prosákly v omezeném množství do vody. Kolem tankeru byla stanovena speciální uzavřená zóna v okruhu dvou mil.

Britské monitorovací letadlo, které prozkoumalo místo havárie v úterý, ohlásilo, že na vodě byly jasně patrné stopy styrénu. Vědci říkají, že lesklá bezbarvá chemikálie se rychle vypařuje a že náklad na palubě tankeru by měl během 40 dnů ztuhnout.

"Samozřejmě se nám to nelíbí, komu by se znečišťování moře líbilo, ale musí se to celé zvážit v kontextu podobných událostí. Nesouhlasím s Greenpeace, že by tato havárie mohla vést k závažné katastrofě," prohlásil Kevin Colcomb z britské pobřežní a námořní agentury.

Záchranné práce řídí Francie
Ačkoli se tanker potopil v britských vodách, na záchranných operacích se podílejí vedle Britů i Francouzi, kteří celou akci také řídí.

Francouzské úřady nyní také zkoumají bezpečnostní standardy tankeru. Ukázalo se totiž, že stejná italská firma, která dala povolení k plavbě Ievoli Sun, rovněž odsouhlasila bezpečnost ropného tankeru Erika, který minulý rok zamořil bretaňské pobřeží deseti miliony tun nafty.

Prezident Chirac zdůraznil, že není přijatelné, aby se takovýmto plavidlům povolovalo přepravovat po moři nebezpečné náklady. Dopisovatel BBC řekl, že je jasné, že Francie, která tento půlrok předsedá Evropské unii, se pokusí v rámci unie prosadit evropská pravidla na bezpečnost přepravy nákladů po moři.

Ievoli Sun byl zachraňován v pondělí
Kapitán italského tankeru s nákladem 6000 tun chemikálií už v neděli hlásil, že do lodi za bouře vnikla voda. V pondělí ohlásil, že v dvojitém plášti plavidla je díra a vysílačkou požádal o pomoc. Poté ho spolu se třinácti členy posádky z plavidla evakuovali záchranáři za pomoci vrtulníků.

Přední část tankeru byla už v pondělí zatopená vodou a odborníci nevyloučili, že z nádrží na zádi se dostala do moře jedovatá kapalina. Nyní tanker sedí i s nebezpečným nákladem na mořském dně u Normanských ostrovů na severozápadě Francie.

Německá nákladní loď se dřevem ztroskotala v úterý
Velmi dramatické bylo v úterý zachraňování posádky německé nákladní lodi Faros u dánského pobřeží. Námořníci museli při devítimetrových vlnách a za úplné tmy naskákat do moře a vyšplhat se na plošinu, odkud je odvezly vrtulníky. Jeden ze členů posádky dánského záchranného člunu se však při akci utopil.

Posádka plavidla, které bylo naloženo dřevem, vysílala signál SOS poté, co se do strojovny dostala voda a loď přestala být ovladatelná. Náklad se uvolnil a nejspíše zmizel v moři.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Ruské ponorky mohou přerušit podmořské kabely, varuje britská armáda

Ruská ponorka třídy Delta IV doprovází flotilu Barentsovým mořem

Šéf generálního štábu britské armády varoval, že Rusko by mohlo narušit komunikační a internetové kabely vedoucí po...

V Kanadě se zřítil vrtulník, zemřeli čtyři zaměstnanci elektrárny

Policie, páska (ilustrační snímek)

Čtyři zaměstnanci elektrárenské společnosti Hydro One zahynuli ve čtvrtek při zřícení helikoptéry v kanadské provincii...

Opozice by Rusko uvrhla do chaosu, varoval Putin a přidal vtip o zbrojení

Tradiční tisková konference Vladimira Putina (14. prosince 2017)

Vladimir Putin bude v březnových prezidentských volbách kandidovat jako nezávislý, nikoliv jako kandidát své strany...Najdete na iDNES.cz