U břehů Libye se potopily čtyři lodě, zřejmě zahynuly stovky uprchlíků

Ve Středozemním moři se potopily čtyři lodě s migranty mířící z Egypta do Itálie. Podle italského prezidenta Sergia Mattarelly nejspíš zemřely stovky lidí, ministerstvo zahraničí počet obětí neuvedlo. Původní zprávy médií hovořily až o 400 pohřešovaných migrantech, kteří pocházeli především ze Somálska, Etiopie a Eritreje.

Informace o havárii jako první sdělil BBC somálský velvyslanec v Egyptě. Podle něj se zatím podařilo zachránit jen asi tři desítky lidí, kteří na lodích mířili do Itálie.

První oficiální potvrzení o nehodě přišlo od italského prezidenta Sergia Matarelly, který při projevu u příležitosti zveřejnění nominací na italské filmové ceny hovořil „o další tragédii ve Středozemním moři, při níž podle všeho zemřelo několik stovek lidí“.

Zprávy o velkém počtu mrtvých potvrdil v Lucemburku i italský ministr zahraničí Paolo Gentiloni. „Je jisté, že tu přesně po roce máme opět tragédii ve Středozemním moři,“ řekl šéf diplomacie s odkazem na nehodu z dubna 2015, při níž u libyjských břehů zemřelo pravděpodobně přes 800 lidí (více čtěte zde).

Agentura ANSA informovala i o další záchranné operaci, která se odehrála v neděli pozdě večer. Soukromá záchranná loď Aquarius pod vedením italské pobřežní stráže přispěchala ve vzdálenosti asi 30 kilometrů od libyjského pobřeží na pomoc lidem ve člunu, který mířil do Itálie. Do bezpečí převezla 108 lidí včetně pěti žen. Na palubě člunu ale objevila šest mrtvých těl. Dalších 21 lidí se pohřešuje.

Kvůli situaci v Řecku se Evropa obává, že budou nyní migranti znovu častěji využívat jiné trasy vedoucí k evropským břehům. Nejčastěji cestu z Egypta a Libye do Itálie. Italská pobřežní stráž v minulém týdnu ve Středozemním moři zachránila přes 2 000 běženců.

Řekové vyklízejí přístav Pireus, chystají turistickou sezonu

Řecká policie v pondělí začala s vyklízením provizorního uprchlického tábora v aténském přístavu Pireus a stěhuje je na západ od Atén. Přístavní město se chystá na turistickou sezonu. Migranti znovu volí cestu přes Středozemní moře do Itálie. V pondělí se na této trase potopily čtyři lodě a pohřešuje se na 400 lidí.

Do pondělního večera by mělo z Pirea odjet autobusy 500 z 3 758 tamních migrantů. Všichni běženci by kvůli blížícímu se létu měli podle řeckých úřadů přístav opustit do konce týdne. V pondělí ráno došlo v přístavu k potyčce mezi několika migranty, které zřejmě spustila hádka o zmizelý mobilní telefon. Jeden muž z Libanonu byl se zraněním hlavy odvezen k ošetření do nemocnice.

Uprchlická krize

Pireus je po Idomeni druhým největším improvizovaným táborem pro běžence, jichž v Řecku po březnovém uzavření hranic balkánských států uvízlo na 50 tisíc.

Řecký server Kathimerini upřesnil, že migranti se stěhují do centra ve Skaramangas západně od Atén.

Také v Idomeni u makedonských hranic se snaží policie přesvědčovat uprchlíky, aby se dobrovolně přestěhovali do jiných zařízení.

Minulý týden se to podařilo u 500 z nich, v táboře ale stále zůstává kolem 10 tisíc lidí. V pondělí policie začala vyklízet alespoň prostor u železniční trati spojující Řecko a Makedonii.

Na konci března EU uzavřela dohodu s Tureckem, na základě které Atény mohou migranty, kteří se na řecké území dostali po 20. březnu a nezískají v zemi azyl, vracet zpět Ankaře.

Za každého takto vráceného Syřana se EU zavázala přijmout přímo z Turecka syrského uprchlíka s nárokem na azyl, stanoven je ale strop 72 tisíc běženců. V Turecku je v současnosti přes 2,5 milionu syrských uprchlíků.

První migranty Řecko do Turecka vrátilo 4. dubna, v pondělí vypravilo dalších 45 Pákistánců. Celkem by v pondělí mělo z Řecka odjet zpátky na turecké území 150 migrantů.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue