Potomci hudebníka bojují o svoje práva

K r n o v - Už deset let bojují potomci známého ostravského kapelníka Ferdinanda Šefla o peníze za zděděná autorská práva k asi stovce hornických písní. Zatímco před několika lety jim Ochranný svaz autorský vyplácel na honorářích několik tisíc korun ročně, nyní už nedostávají ani korunu. "Myslím si, že OSA je spolek sám pro sebe," říká kapelníkův potomek Svatopluk Ručka.

V boji o práva zastupuje matku
Ten je ředitelem světoznámé krnovské firmy Varhany Rieger Kloss. V boji za autorská práva zastupuje svou téměř devadesátiletou matku.

"Předtím to normálně fungovalo, ale teď už nám deset let nevyplatily žádné peníze. Matka to bere jako velkou křivdu," líčí Svatopluk Ručka.

Tvrdí, že když se snažil v ochranném svazu zjistit, proč už rodině honoráře neposílají, setkal se jen s úřednickou byrokracií.

Ochranný svaz požaduje důkazy
"Přehazovali si mě z jedné pobočky na druhou. Jednou jsem mluvil s Brnem, jindy s ústředím v Praze. Jejich právník ze mě udělal blázna. Pak jsem jim dvakrát psal, žádná odpověď nepřišla," popisuje potomek kapelníka.

OSA rodině tvrdí, že pokud nedostávají za práva honoráře, písně se zřejmě nehrají. "Řekli mi jen, ať jim doložím, že je někdy někdo veřejně hrál," říká muž.

Písně se asi nehrají, konstatuje svaz
"Pokud peníze nedostávají, písně se asi nikde nehrají," tvrdí vedoucí členského oddělení OSA Pavla Cibulková. Připustila však, že můžou existovat akce, kde se písně veřejně pouští, ale OSA to nemá šanci zjistit. "Většinou se takové písně hrají na vesnických tancovačkách. Ale naši inspektoři nemůžou být všude. Majitelé práv nás musí upozornit a my to pak prošetříme," říká Cibulková.

Svatopluk Ručka však míní, že OSA zastupuje jen některé autory. "Jde o hrstku vyvolených,"dodává potomek kapelníka.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video