Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Potlesk pro Zemana

  10:46aktualizováno  10:46
Miloš Zeman odejde dobrovolně z místa stranického předsedy. Je téměř jisté, že nic důležitějšího nadcházející sjezd sociálních demokratů nepřinese. Svému nástupci Špidlovi umetl cestu skoro stejně pečlivě jako druhdy Jelcin Putinovi. Je to dobře, že Miloš Zeman odchází. Je to dobré pro zemi, pro sociální demokracii i pro něho. Proč pro zemi? Ze dvou důvodů. Ten první je mu ke cti. Nevynucený odchod z nejvyšších míst je v celých moderních dějinách raritou. Zeman dokazuje, že politika není droga ani všespasitelné dílo. Podobně jako v jiných oborech vykonal práci, je za ni oceněn a potom dá přednost soukromému štěstí.

Sjezd naposledy odstartuje předseda Zeman

Druhý důvod: se Zemanem odchází první z generace výkonných, ale autoritářských politiků. Těch, jejichž snaha o dominanci, o ukopání soupeře přinesla do veřejného života skličující atmosféru zákopové války.

Občan nechce, aby státník byl zakřiknutý ubožák, nechce však, aby to byl permanentní nepřítel. Proč pro sociální demokracii? Zeman ji pozvedl z bláta ke hvězdám. Volebnímu úspěchu podřídil všechno.

Síla jeho autority udusila spor, který musí zdejší demokratická levice vyřešit. Střet krajního socialistického křídla s moderními pragmatiky nelze obejít nebo odsunout. Buď vsadí na lov v komunistických vodách, na stát v roli Velkého milujícího bratra, nebo se musí změnit.

Jestliže se změní, musí přijmout ideu, že individuum má přednost před kolektivem, že solidarita je sice dobrá věc, nikoli však nejdůležitější. Tento boj musí být vybojován. Čím dříve, tím lépe. A proč je dobré odejít pro Miloše Zemana?

Končí ve chvíli, kdy splnil, co si předsevzal. Hospodářství roste a kolem velkých podvodníků se zatahují sítě. Strana vládne a vydrží u moci s velkou pravděpodobností až do voleb. Víc však z modelu státních intervencí do ekonomiky získat nejde.

Zeman by mohl diktovat své straně ještě několik let, ale proměnil by se postupně v nenáviděného dinosaura. Nakonec by odešel poražen menšími, ale vývojově vyššími tvory. Předseda sociální demokracie Miloš Zeman si zaslouží tvrdou kritiku. Muž, který se dobrovolně vzdává moci, si zaslouží zdvořilý potlesk. Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Okamurův bratr chce v Praze 8 do Senátu, má už podporu místních lidovců

Hayato Okamura je aktivním členem katolické komunity v pražských Holešovicích.

Lidovci z Prahy 8 chtějí, aby za ně kandidoval do Senátu Hayato Okamura. Pokládají ho za výraznou a silnou osobnost, a...

Obviněný pražský imám, zítřejší demise a bezmocný autobus v Brně

Muslimský duchovní vůdce Sámer Shehadeh v sídle Islámské nadace v Praze v roce...

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, proč byl obviněn bývalý pražský imám, co říká opozice o druhém pokusu na...

Středočeský výbor ROP čeká po bitvě o Čapí hnízdo přeobsazení

Středočeský kraj má novou koalici, dohodu podepsaly ANO, ČSSD a KSČM. Potvrdila...

Výbor regionální rady ROP Střední Čechy, který odmítl vyjmout projekt Čapí hnízdo z evropského financování, čeká...

Najdete na iDNES.cz