Atol Enewetak na Marshallových ostrovech.

Atol Enewetak na Marshallových ostrovech. | foto: Miloslav Druckmüller

Potápíme se, pomozte nám, žádá svět politik ostrovního státu

  • 135
Před šedesáti lety tu Spojené státy testovaly jaderné zbraně, teď země čelí hrozbě, že bude smazána z povrchu zemského jednou provždy. Kvůli stoupající hladině oceánů zmizí Marshallovy ostrovy do konce tohoto století po vodou, varuje ministr zahraničí tichomořského ostrovního státu.

Na 55 tisíc obyvatel ostrovní republiky skládající se z korálových atolů rozesetých v severním Pacifiku, čelí neveselým vyhlídkám. Pokud globální mocnosti rázně nezasáhnou proti klimatickým změnám, všech pětatřicet atolů zmizí. Tvrdí to šéf tamní diplomacie Tony Brum, jenž tento týden odjel do Austrálie, aby většího souseda upozornil na neutěšenou situaci ve své vlasti.

S nejvyšší nadmořskou výškou maximálně dva metry a stoupající hladinou oceánů Marshallovy ostrovy a mnoho dalších zmizí podle Bruma pod vodou do konce toho století. Dopady klimatických změn jsou prý citelné už teď. "Během života jsem byl svědkem, jak ostrov uprostřed laguny Majuro zmizel. Nemáme vědce, kteří by tento a další podobné případy zaznamenávali, ale to neznamená, že se nedějí. Naše zkušenost je zkušeností z první ruky," citoval politika portál britského listu The Independent.

Vítejte v klimatické změně

Když v květnu dlouhotrvající sucho zanechalo obyvatele panenských ostrovů bez vody a jídla, musela tamní vláda vyhlásit stav katastrofy. Jen co dorazila mezinárodní pomoc, atoly smetly obří přílivové vlny a zatopily hlavní město i letiště. Jak poznamenává britský deník, Brum tehdy americký záchranný tým vítal se slovy: "Vítejte v klimatické změně".

Podobný scénář se odehrává také v okolních zemích. Se stoupající mořskou hladinou bojují na Kiribati, Tuvalu či Maledivách. Některé z postižených zemí  dokonce vyjednávají s většími sousedy o pronájmu půdy kvůli garanci potravinové bezpečnosti.

Marshallovy ostrovy příští měsíc hostí zasedání Fóra tichomořských ostrovů a žádá bohaté a rozvinuté státy, aby se zavázaly k důraznějším krokům, které by zpomalily globální oteplování. Výsledkem summitu, na nějž byl pozván i americký ministr zahraničí John Kerry, bude deklarace vyzývající k "odvrácení klimatické katastrofy".

Kerryho předchůdkyně Hillary Clintonová se posledního zasedání skupiny tichomořských států zúčastnila. Její přítomnost na Cookových ostrovech, kde se tehdy zasedání konalo, byla vnímána jako signál vzrůstajícího zájmu americké politiky v regionu.

Marchallovy ostrovy tvoří 35 korálových atolů.

Marchallovy ostrovy tvoří 35 korálových atolů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue