Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Posunovačky Pokud vidíte stát

aktualizováno 
někoho v mrazu či dešti a posouvat čtverečky po malé destičce, není to nutně šílenec. Možná je to další z milionů řešitelů slavné Loydovy patnáctky. Tento stále nevyřešený problém z roku 1870 stále čeká na svého řešitele a odměna 1000 dolarů stále nemá svého majitele.

Tento problém má jednoduše uspořádány číslice 1 až 15 ve čtverci 44, tak aby spodní pravé místo zůstalo volné a poslední číslice 14 a 15 byly prohozeny. V aším úkolem je pouhým posunováním to napravit, to jest, aby číslice byly v pořadí 1 až 15. Existuje 600 miliard »sudých« pozic a stejný počet »lichých« pozic. Bylo matematicky dokázáno, že z liché pozice do sudé pozice nejde přejít, a tak víme, že výše uvedená hádanka nemá řešení. Chcete si zkusit podobnou, ale řešitelnou posunovačku? Na obrázku vidíte klec a kozu vedle. V aším úkolem je dostat kozu na nejméně posunů do cíle. Pokud si dílky očíslujete dle nákresu, všimněte si, že dílky 2 a 6 jsou identické.

1. Pět mužů naloží pět vagonů za pět dnů. Jak dlouho trvá jednomu muži naložit jeden vagon?
2. Jaké je další písmeno v řadě J, D, T, Č, P, Š, S, ? (Tato řada pochází od známého nositele Nobelovy ceny za fyziku P. L. Kapicy, který ji zadal svým žákům. Vyřešil ji jediný, a to L. D. Landau - budoucí nositel Nobelovy ceny za fyziku.)
3. Co je mezi knihou a sklenkou?
4. Na oslavu se sešli František, Dagmar, Jana, V áclav, Pavel a Zuzana. V íme, že se jedná o manželský pár ve věku 30 let s rodiči jednoho z nich a dvě děti onoho manželského páru. Když František je otcem Jany, Pavel otcem Zuzany a V áclav synem Jany, pak jaká jsou jména babičky a obou členů manželského páru?
5. Máte před sebou tři krabičky vždy s nesprávným názvem. Na první je napsáno »Zde jsou samé bílé křídy«. Na druhé je napsáno »Zde jsou samé černé křídy« a na třetí je napsáno »Zde jsou bílé a černé křídy«. V íte, že víčka někdo proházel a předtím jejich názvy odpovídaly. Jak to napravíte na co nejmenší počet zkoušení?
6. Čtyři muzikanti - Kepka, Machač, Prymula a V erner hrají spolu v kvartetu na klavír, housle, violu a violoncello. V ioloncellista není ženatý, Kepka hraje s violistou karty. Machač je starší než houslista. Prymulův nástroj nejvíc váží. Paní V ernerová s paní Machačovou chodí spolu cvičit aerobik. Kdo hraje na jaký hudební nástroj?
7. T ři kamarádi T ruhlář, Řezník a Rybář seděli spolu v restauraci. »To je náhoda, že každý máme povolání stejné jako příjmení někoho jiného,« řekl truhlář. »Ano, nikdo nemá stejné povolání jako své jméno. Toho jsem si nikdy nevšiml,« dodal Rybář. Jaká jsou povolání jednotlivých mužů?
8. Na výlet vyrazili dospělí Jan, Adam, Čeněk a Matěj a čtyři děti Jan, Adam, Čeněk a Matěj. V íme, že jeli na dvou loďkách a na žádné z nich nebyl dospělý a dítě stejného jména. Dospělý Čeněk nejel na loďce s dospělým Adamem, ale jel s dospělým Janem. Pak rozhodněte, zda platí následující věty: a. Všechny děti jely na stejné loďce. b. Na obou loďkách jelo stejně osob. c. Na obou loďkách jel stejný počet dospělých. d. Děti Adam a Matěj jely určitě spolu.
9. Nalezněte nejdelší cestu plánem od šipky k šipce, jež se nikde nekříží a nepoužívá žádnou cestu dvakrát.


Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Neznámý útočník střílel z vozu na projíždějící auto, žena nepřežila

V jihlavské Slavíčkově ulici se střílelo na projíždějící automobil. Útok...

Na okraji Jihlavy se v pátek odpoledne střílelo. Po ženě v autě z protijedoucího vozu několikrát vystřelil zatím...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Čínský lezec po mrakodrapech zemřel, spadl z 62patrové budovy

Známý čínský lezec Wu Jung-ning

Číňan Wu Jung-ning, který se proslavil lezením po výškových budovách bez jakéhokoli jištění, zemřel po pádu...

Nenecháme si vnucovat, kdo u nás bude pracovat nebo žít, řekl Babiš v Bruselu

Premiér Andrej Babiš vystoupil v Bruselu na tiskové konferenci na okraj summitu...

Premiér Andrej Babiš odmítá, aby se Česko pokoušelo přijetím několika uprchlíků přesvědčit Evropskou komisi ke stažení...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...Další z rubriky

Rusy zneklidňuje Severní Korea. Posilují protiraketovou obranu u hranic

Ruský protiletadlový a protiraketový systém S-400 Triumf

Ruská armáda přesunula na Dálný východ divizi moderních protiraketových systémů S-400. Severní Korea výrazně pokročila...

Ani dort nebyl. Macron popírá, že by na zámku Chambord slavil čtyřicátiny

Francouzský prezident Emmanuel Macron oslavil své čtyřicáté narozeniny v...

Francouzský prezident Emmanuel Macron o víkendu oslavil své čtyřicáté narozeniny v ikonickém renesančním zámku Chambord...

Pozor na ruské ovlivňování a zbraně z Číny, varuje Trumpova doktrína

Americký prezident Donald Trump hovoří o nové bezpečnostní doktríně (18....

Rusko zasahuje do vnitropolitických záležitostí zemí po celém světě. Uvádí to nová bezpečnostní strategie Spojených...

Sobotkova vláda schválila demisiu. Babiš sa stane premiérom na Mikuláša

Sobotkova vláda schválila demisiu. Babiš sa stane premiérom na Mikuláša

HNonline.sk Nová vláda bude vymenovaná o dva týždne.Najdete na iDNES.cz