Bohuslav Sobotka před hlasováním o důvěře vládě.

Bohuslav Sobotka před hlasováním o důvěře vládě. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Postup policie byl absurdní, říká Sobotka k šibenicím na demonstraci

  • 924
Za zvláštní a absurdní označil premiér Bohuslav Sobotka postup policie, když si nevšímala šibenic v rukou demonstrantů proti přijetí uprchlíků, ale zasáhla proti těm, kdo protestovali proti zfanatizovanému davu. Policie podle něj nesmí tolerovat vyhrožování násilím. „Nenechám se zastrašit,“ uvedl Sobotka v písemném rozhovoru pro iDNES.cz.

Pane premiére, jak se bude Česká republika bránit tomu, pokud po ulicích pochodují lidé s šibenicemi, vyhrožující násilím těm, kteří se staví smířlivě k přijímání uprchlíků do naší země (o středeční demonstraci čtěte zde)?
V naší zemi máme svobodu slova a svobodu shromažďování, tato občanská práva byla po roce 1989 zakotvena velmi silně a široce v reakci na naši zkušenost s komunistickým totalitním režimem. Svoboda projevu by ale neměla být zneužívána k šíření nenávisti, k rasistickému vyhrožování celým skupinám obyvatel a k vyhrožování smrtí těm, kdo prosazují jiné než fašistické postoje. Demokracie musí být schopna uhájit principy, na kterých stojí. Když se nám to nepovede, můžeme jednou skončit jako Výmarská republika. Policie a státní zastupitelství musí striktně dbát na dodržování zákonů.

Jak vám osobně bylo, když jste měl šanci ve středu večer před Úřadem vlády vidět lidi s realistickými maketami šibenic s nápisem „Za vlastizradu“?
Já se nenechám zastrašit. Budu i nadále postupovat v souladu se svým svědomím a hodnotami sociální demokracie. Jsem přesvědčen o tom, že postup vlády v oblasti migrační krize je správný a jediný možný. Odmítli jsme opravdu špatný nápad s kvótami a pomůžeme na dobrovolné bázi. Naše země nemůže strčit hlavu do písku, zavřít hranice a tvářit se, že se nás problém zbytku Evropy vůbec netýká. Jsem přesvědčen o tom, že naše ekonomické a bezpečnostní kapacity nám umožňují postarat se o několik stovek uprchlíků a zachovat se lidsky a také solidárně vůči zemím v EU, které jsou vystaveny ne stovkám, ale desítkám tisíc migrantů. Vláda má situaci pod kontrolou a lidé se skutečně nemusejí ničeho zlého obávat. Současně budeme trvat na tom, aby Evropa začala lépe hlídat své hranice, vracet ekonomické migranty a více se soustředit na stabilizaci zemí v našem bezprostředním okolí.

Fotogalerie ze středeční demonstrace

Selhala podle vás policie, když nezasáhla proti extremistům v centru Prahy se šibenicemi a naopak zakročila proti těm, kdo proti tomu protestovali?
Pokládám za absurdní a zvláštní situaci, že policie zasahuje vůči demonstrantům, kteří blokují cestu silně zfanatizovanému průvodu s šibenicemi v rukou, aniž by ji jakkoliv zajímaly právě tyto šibenice a to, co je s nimi spojeno. Mnohem horší je ale chování politiků, kteří se na strachu lidí z migrace a muslimů a na vyvolávání nenávisti vůči uprchlíkům snaží získat politické body či znovu vybudovat své nedávno zhroucené politické pozice.

Ale to není jen případ České republiky, migrační krize vlévá novou krev do žil nejrůznějším extremistům a fašistům po celé Evropě. Demokraté se proti tomu musí jednoznačně postavit. Věřím, že i v otázce zvládání migrace a dobrovolné pomoci naší země uprchlíkům bude celá vládní koalice postupovat jednotně a vyšle tím i našim občanům jasný signál, že jsme zemí, která postupuje realisticky a současně tak, aby pomáhala tam, kde to je možné.

Váš ministr vnitra Milan Chovanec uvedl, že i policie jako orgán demokratického státu si musí uvědomit, že šibenice k demokracii nepatří (více o ministrově vyjádření čtěte zde). Co udělá česká vláda proto, aby se změnilo chování policie a netolerovala projevy extremistů, které podle mínění mnoha lidí dalece překračují svobodu projevu?
Myslím, že je potřeba se zamyslet nad metodikou policejního postupu v kontextu platného shromažďovacího práva. Policie musí zůstat neutrální, ale nemůže tolerovat rasistické útoky či vyhrožování násilím.

Považujete to, co mohli lidé v pražských ulicích vidět v souvislosti s rozhodnutím vlády přijmout dobrovolně do České republiky zatím neurčený počet uprchlíků za ojedinělý incident, nebo pozorujete měnící se náladu části veřejnosti ochotné více naslouchat radikálům ochotným vést Českou republiku někam směrem k fašismu?
Myslím, že populisté na celém našem kontinentu jsou ve velkém pokušení, aby strach z migrace přetavili do munice pro získání politické moci. Většinou tomu neodolají. Je to tak jednoduché. Lidé jsou přirozeně vyděšení z řádění Islámského státu a taky obrázky z Itálie, Maďarska či Řecka. Džiny z láhve, které všechna tahle demagogie vypustí, bude ovšem těžké zatlačit zpátky. Problém migrace je komplexní a ve skutečnosti nemá jednoduché a rychlé řešení. Evropa doplácí na to, že nemá silnější společnou zahraniční a bezpečnostní politiku, aby mohla reagovat rychleji a razantněji v regionech, které se destabilizují. Tomuhle nemůže žádná země čelit sama, potřebujeme silnější společnou politiku. Cesta tedy není izolace, ale spolupráce.

Už máte vy osobně představu o tom, kolik uprchlíků z Afriky a Blízkého východu Česká republika letos a v dalších letech přijme? Kdy o tom česká vláda rozhodne?
Ministerstvo vnitra nyní hodnotí naše kapacity a možnosti. Vláda projedná konkrétní návrh s čísly v polovině července. Bude to náš dobrovolný příspěvek k evropskému solidárnímu řešení v řádu několika stovek lidí v letošním a příštím roce. Budeme také jednat s církvemi, neziskovkami, odbory a zaměstnavateli, obcemi i kraji tak, abychom dohodli širokou spolupráci při pomoci uprchlíkům a jejich integraci.
 
Souhlasíte s názorem vicepremiéra Andreje Babiše, který prohlásil, že uprchlíci jsou „největší ohrožení Evropy, větší, než když mluvíme o konfliktu na Ukrajině, nebo s Ruskem a Evropa to není schopna řešit“ (více o jeho názoru čtěte zde)?
Jde o rozdílné krize. Každá ohrožuje stabilitu a bezpečnost na našem kontinentu jiným způsobem. Na Ukrajině jde o dodržování mezinárodního práva a soudržnost NATO, kterou Rusko testuje. Nicméně platí, že pokud se nepodaří mír a stabilita na Ukrajině, příští migrační vlna může přijít z východu Evropy. Oblast Blízkého východu a Afriky vyžaduje stabilizaci, kterou tam ale nemohou trvale prosadit žádné západní expediční jednotky. Pomoci musí místní vlády, pokud existují a zejména bohaté arabské státy, které mají ekonomické i bezpečnostní zdroje.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video