Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Posttraumatický syndrom padl v Iráku i na psí fenku Ginu. Teď se doma léčí

  8:16aktualizováno  8:16
Na Ginu si všichni na americké vojenské základně Peterson v Coloradu pamatují jako na hravou fenku, která překypovala aktivitou. To vše změnil její pobyt v Iráku. Zažila výbuch, přestala důvěřovat lidem a začala mít strach. Teď je zpátky doma a léčí se z posttraumatického syndromu.

Gina u psychiatra. Vlčák Gina na pohovce na základně Peterson (2. srpna 2010) | foto: AP

Dvouletá fenka německého ovčáka Gina prošla náročným výcvikem na vyhledávání výbušnin. Pak byla vyslána do irácké mise.

Stala se důležitým členem jednotky, chodila dům od domu a hledala výbušný materiál. Vojáci často při operacích používali oslepující granáty a do domů se dostávali rozkopnutím dveří. Jednou byla Gina i v konvoji, který byl zasažen improvizovanou bombou.

Domů, do Colorada, se vrátila loni po šesti měsících. Z jejího chování vymizela jakákoli radost. Byla stále přikrčená a plná strachu. Když se ji psovod snažil vzít do budovy, zapřela se nohama. Poté, co byla vtažena dovnitř, stáhla ocas a začala se plazit po místnosti. Nakonec se schovala pod nábytek do koutku, kam na ni lidé nemohli.

Dbouletá fenka Gina už si zase začíná hrát (2. srpna 2010)

Vojenský veterinář vyřkl diagnózu: posttraumatický stresový syndrom, choroba, kterou trpí lidé vystavení dlouhodobě napětí v boji.

"Měla všechny symptomy tohoto onemocnění," uvedl seržant Eric Haynes, šéf psí "jednotky" na základně. "Měla strach z každého a očividně byla neschopná někomu důvěřovat. Snažila se úplně vyhnout jakékoli společnosti."

Někteří lékaři nevidí rádi, když se diagnóza posttraumatického syndromu objevuje u zvířat - podle nich to zlehčuje závažnost této choroby u lidí. "Ale co dělat, když jsou příznaky stejné?" říká Nicholas Dodman, šéf programu zvířecích chorob Cummingské vysoké veterinární školy.

Nyní už je podle všeho Gina z nejhoršího venku. Časté procházky s pohodovými lidmi a postupné znovupřivykání ruchu vojenského života začaly její strach otupovat. Podle Haynese je pokrok v její léčbě "mimořádný".

Haynes posledních 12 let pracoval s více než stovkou psů, u žádného však podle něj nenastaly tak vážné potíže jako u Giny. "Nyní už zase ví, že ne každý se ji pokouší zničit."

Z Giny se opět stává přátelský pes, který lidi vidí rád. Haynes však upozorňuje, že léčení jejího strachu se v žádném případě nesmí dostat do konfliktu s tím, k čemu je vycvičena - tedy i k ostražitosti. "Mezi tím vším je křehká rovnováha," upozorňuje.

Gina už nyní opět plní některé z úkolů, ke kterým byla vycvičena - včetně vyhledávání výbušnin. S jejím brzkým nasazením však Hayes nepočítá - její "psychoterapie" potrvá ještě nejméně rok.

Stojí to za tu námahu? "Nemáme jinou volbu," soudí Haynes. "Nemůžete tyhle psy jen tak pustit k vodě. Jsou to naši parťáci."

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

V Berlíně žije už téměř tisíc islamistů, roste i jejich odhodlání útočit

Policisté prohledávají i budovy v berlínské čtvrti Märkisches Viertel...

V Berlíně se za posledních šest let téměř ztrojnásobil počet salafistů, zvýšila se i jejich snaha provést teroristické...

TÝDEN OBRAZEM: Indiánský sjezd, odjezd věřících a ptačí migrace

PŘÍPRAVA K ODLETU. Účastník mezinárodního srazu horkovzdušných balónů, který...

Japonci vítali nový rok koupelí v ledové vodě. Španělští jezdci na koních se v rámci svátečních oslav neohroženě vrhali...

Katalánský expremiér opustil azyl v Belgii, stále mu hrozí zatčení

Katalánský expremiér Carles Puigdemont (vlevo) přiletěl do Dánska. (22. ledna...

Bývalý katalánský premiér Carles Puigdemont poprvé po téměř třech měsících opustil Belgii, kam uprchl před hrozbou...

Najdete na iDNES.cz