Pražská pitná voda je stoprocentně nezávadná, brání se zástupci vodáren. Ilustrační foto

Pražská pitná voda je stoprocentně nezávadná, brání se zástupci vodáren. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Postraší rakovinou, pak nabídnou drahý čistič vody, který může škodit

  • 113
Firma, která nabízí zákazníkům "rozbor vody zdarma a do 15 minut", využívá strachu lidí. Mezi tím, než rozbor provede, prohodí informace o tom, jak je "dnes všude plno rakoviny tlustého střeva". Výhodnou nabídku MF DNES prověřila. Ukázalo se, že o rozbor moc nejde.

Rozbor vody byl v pořádku. "Ale kdybychom udělali mikrobiologický rozbor, to byste viděla!" pokračuje žena, která rozbor vody přijela udělat. A hned přichází s nabídkou: kupte si filtr od firmy Aquel Bohemia zhruba za 40 tisíc, který vodu zbaví nežádoucích látek.

Podle oslavných řečí dealerů vás přefiltrovaná voda může chránit před rakovinou, můžete díky ní zhubnout nebo otěhotnět. Pomáhá také diabetikům.

Nadšené ohlasy na vodu, která prošla filtrem firmy Aquel Bohemia, bratru za 40 tisíc, ale pocházejí jen z dopisů zákazníků, které si firma vyvěšuje na webové stránky. Nebo je také můžete slyšet z úst dealerů jejích vodních filtrů. Ale neexistuje na ně jediný důkaz.

Dealerka firmy redaktorku MF DNES při své návštěvě u ní doma nejdřív strašila rakovinou. A pak tvrdila, že je přístroj vybaven speciální membránou, která využívá technologie NASA a dokáže vodu zbavit nežádoucích látek tak, že voda pak "umí léčit". Což firma Aquel slibuje i ve svém letáku.

Odborníci radí: Uvažujte!

Názor odborníků se však dá shrnout do věty: "Vezměte rozum do hrsti a zamyslete se, fyziku a chemii neobelstíte!" vzkazují.

Podle hygieniků i zástupců vodáren by to byly vyhozené peníze. "Pražská pitná voda je stoprocentně nezávadná," ujistila Radka Hrušková z Pražských vodovodů a kanalizací.

O rakovině mluví dealerka nejméně pětkrát. A ujišťuje, že firma spolupracuje i s Ligou proti rakovině. Ta to však popírá. "Dali nám jen sponzorský příspěvek," říká její předseda Zdeněk Dienstbier. Dva lidé z vedení firmy, která zařízení prodává, už jsou obžalováni z ohrožování zdraví závadnými potravinami a hrozí jim až dva roky vězení.

"Považujeme za zcela nepřípustné nabízení těchto přístrojů do domácností jako prostředku ke zlepšení kvality pitné vody. Tato voda vykazuje řadu zdravotních rizik," varoval například Petr Dolejš z předsednictva České asociace vodárenských expertů už před časem.

Podle odborníků jde o vodu použitelnou pro laboratorní účely. Přístroj totiž čistí vodu z kohoutku tak dokonale, že z ní v podstatě udělá destilovanou vodu, která neobsahuje žádné minerály. Taková voda je však tělu nebezpečná.

Pití výhradně "upravené" vody přivedlo do nemocnice teprve několikaměsíčního syna Jiřího Šroma z Českých Budějovic, a to na pokraji selhání jater. Firma zákazníkům nabízí i speciální systém zpětné mineralizace, který minerály do vody po vyčištění zase vrátí.

"Jenže rozbory ukazují, že se to tam nevrátí v takovém množství, jaké je potřeba," zdůrazňuje František Kožíšek ze Státního zdravotního ústavu, jeden z největších specialistů na kvalitu vody v Česku.

Kromě toho filtr údajně zachytí bakterie, viry, pesticidy, dusičnany a těžké kovy jako arzen, azbest, olovo... Odborníci žasnou. "Žádná pitná voda u nás není zatížená tím, co se píše v tom letáku," říká Kožíšek.

Navíc: výrobce filtru ručí za správnou funkci filtru, jen pokud jej jednou ročně přijde údržbář seřídit. Opět za peníze zákazníka: pokaždé za 2 700 korun.

Firmě hrozí až 5 milionů pokuty

Nad postupem prodejce se pozastavuje i mluvčí Sdružení obrany spotřebitelů (SOS) Ivana Picková.

Nezákonné je podle ní zejména to, že dealerka při prezentaci výrobku opakovaně připomíná rakovinu. "Je to nekalá obchodní praktika," říká. Firmě za takovou "reklamu" hrozí pokuta až pět milionů korun. Majitelé firmy však i bez toho skončí před soudem. Liberecká státní zástupkyně je totiž obžalovala z trestného činu ohrožení zdraví závadnými potravinami a jinými potřebami. Pokud je soudce shledá vinnými, hrozí jim až dva roky vězení.

Majitel i jeho bývalý kolega jdou před soud. "Je podaná obžaloba, ale spis leží už několik měsíců na Okresním soudu v Liberci a zatím se nic neděje, soud ještě nebyl nařízen," řekla státní zástupkyně Věra Němcová.

Jednatel firmy (a jeden z obžalovaných) Petr Beneš nevidí nic špatného na tom, že spolupracovníci v rámci prezentace výrobku straší lidi rakovinou. Poukazuje přitom na zprávy, že v USA a v některých zemích Evropské unie obsahuje voda zbytkové léky. Nevadí mu, že tam není ani zmínka o české pitné vodě.

"Já dobře vím, co všechno v té vodě je. Nechci se o tom teď bavit, sama byste byla překvapená," řekl.

Svá tvrzení o léčivém účinku upravené vody však nemůže nijak dokázat. "Můžeme to doložit reakcemi spokojených zákazníků," tvrdí. Slova z letáku firmy: "Dostáváte skvělou pitnou vodu, která umí léčit," tak mohou Aquel přijít draho. Nelíbí se Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv. Léčí jen registrované léky a musí mít klinické studie, které léčivý účinek dokazují.

"Toto tvrzení porušuje zákon o reklamě," říká mluvčí ústavu Veronika Petláková s tím, že už podnět MF DNES prošetřují. A nejsou to jediné potíže, kterým Aquel čelí.

Přes tři roky se vlečou spory, kdy se řada zákazníků domáhá odstoupení od smlouvy a vrácení peněz za přístroj.

Jak filtr funguje

Na vodovod se napojí systém čistící vodu. Zbaví ji minerálů a udělá z ní v podstatě destilovanou vodu. Speciální patrona poté do upravené vody opět vrátí minerály. Ale ne v takovém množství, jak je tělo potřebuje. Odborníci upozorňují, že jde o vyhazování peněz, protože voda v Česku je vynikající kvality i bez dodatečných domácích úprav.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video