Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Postavte se na „volnou nohu“ a ovládnete svůj čas

  7:00aktualizováno  7:00
Studentský život končí a s ním i nezávislost. Nejspíše vás čeká zaměstnání, pevná pracovní doba, rozkazy šéfa. V případě, že něco umíte, máte dobré nápady a výsledky vaší práce vás dokážou uživit, můžete si dovolit ten luxus a nezávislost si prodloužit třeba až do konce života.
Prodat se dá leccos, i umělecké nadání. Ilustrační foto

Prodat se dá leccos, i umělecké nadání. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Dejte si však pozor: práce na volné noze s sebou přináší kromě větší svobody také více odpovědnosti.

Lucie Pospíšilová z Brna má nadání na jazyky. Živí se vyučováním francouzštiny a překládáním, kromě toho nabízí i průvodcovské služby.

"Tenhle způsob práce mě baví," říká. Může se totiž věnovat jazykům a ještě se setkávat s mnoha zajímavými lidmi z různých oborů. Pracuje navíc doma.

Vzhledem k velkému zájmu o výuku jazyků pro ni není práce na volné noze příliš riskantní. Přesto přiznává, že závislost na momentální poptávce s sebou přináší určitou nejistotu. Když se jí jeden měsíc stane, že má méně práce, vydělá také méně peněz.

"Nevýhodou je také neomezená pracovní doba," překvapuje ty, kteří se domnívají, že ta je právě největším kladem tohoto způsobu obživy.

Jak a kde začít
Na volné noze - tedy v situaci, kdy nejste zaměstnancem ani nikoho nezaměstnáváte - se nejsnáze provozují takzvané volné živnosti. Jde vlastně o podnikání, k němuž nepotřebujete žádné povolení ani odborné vzdělání či zkoušku.

Musíte se jen ohlásit na živnostenském úřadě, který sídlí nejčastěji v budově obecního úřadu ve vašem městě, a počkat si na živnostenský list. "Musí vám být aspoň osmnáct roků, musíte být svéprávní a mít čistý trestní rejstřík," vypočítává vedoucí královéhradeckého živnostenského úřadu Jiří Bláha několik všeobecných podmínek, které musí splnit každý, kdo ohlašuje živnost.

Mezi volné živnosti patří kromě překladatelství a výuky jazyků například krejčovství, péče o děti, provozování veřejných WC, seznamovacích kanceláří nebo pořádání koncertů. V seznamu volných živností najdete také třeba stavbu lodí, výrobu vín či stříhání ovcí.

Dají se sem vlastně zahrnout všechny činnosti, pro které se nevyžadují nějaké další podmínky či povolení a na které se přitom vztahuje živnostenský zákon. Například sem už nepatří průvodcovství, kde se vyžaduje odborné osvědčení. I průvodce může být na volné noze, jen musí mít příslušné vzdělání či praxi.

Je to opravdu tak snadné?
Přestože živnostenský úřad nezajímá, jestli z jazyka, který chcete vyučovat, umíte jediné slovíčko, musíte počítat s tím, že se neuživíte, pokud nebudete jazyk ovládat.

Zákazníci se k nevzdělanému učiteli zřejmě jen tak nepohrnou. Snadno získané oprávnění k výrobě čehokoliv vás také ještě nezbavuje povinnosti, aby výrobky, které pustíte na trh, splňovaly požadované předpisy.

Jiří Bláha poukazuje rovněž na to, že snadný přístup k živnostenskému oprávnění sám o sobě neznamená, že už máte vyhráno. "Teprve potom to začíná být složitější," upozorňuje, "musíte navštívit finanční úřad, zdravotní pojišťovnu, státní sociální podporu a tak dále."

Musíte si sami také hlídat daně, platit zdravotní a sociální pojištění a pečlivě dbát na všechny další povinnosti.

Umělec bez živnosťáku
Máte-li na něco výrazný talent, chce to jen trochu odvahy a můžete se stát velmi úspěšnými, aniž byste se museli celý život s ostatními workholiky přetahovat o vysoké manažerské posty.

Pokud se dokážete živit uměním nebo jinou tvůrčí činností, pak k využívání výsledků takového tvoření nepotřebujete dokonce ani živnosťák. Můžete zpívat, prodávat obrazy, psát do novin. Kdybyste však pořádali kulturní akce, už to bude zase volná živnost.

Šéfem sám sobě
Nemít nadřízeného může být skutečně příjemné, zvažte však, jestli dokážete stejně dobře snést sami sebe jako podřízeného.

"Výhodou práce na volné noze je, že jsem sám sobě šéfem," říká známý písničkář Jaromír Nohavica. "Nevýhodou je, že jsem šéfem sám sobě."

Na volné noze je už čtvrt století. Dříve pracoval jako zaměstnanec v několika profesích, byl například dělníkem nebo knihovníkem. Pak zjistil, že se svými texty, později i skladbami a interpretací písní může dobře uživit.

Dnes patří mezi nejpopulárnější osobnosti v zemi a nemusí se již obávat, že by v případě náhlého nedostatku inspirace umřel hlady. Uměl by si vůbec představit, že by musel být zaměstnancem s pevnou pracovní dobou a píchačkami?
"Kdyby mi nic jiného nezbývalo a bylo třeba vydělat na chléb vezdejší, tak určitě ano," tvrdí, "ostatně už jsem to poznal."

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Pod stromy umírá příliš mnoho řidičů. Experti radí kácet a omezit rychlost

Zdemolované auto a strom, do kterého po smyku narazilo.

Zhruba každého šestého mrtvého při autonehodách má na svědomí srážka se stromy. Ta přitom podle dlouhodobých statistik...

Zóna s africkým morem prasat se zmenší, vyhlásil ministr

Jiří Milek, ministr zemědělství

Ministr zemědělství Jiří Mílek při návštěvě Zlínska oznámil, že se od začátku února zmenší vyznačená oblast zamořená...

Škoda po tragickém požáru, odříznutá alpská střediska a soutěž dřevorubců

Hasiči jim pomáhali uniknout pomocí výsuvných žebříků. (20. ledna 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, jakou škodu způsobil víkendový požár hotelu v centru Prahy, kolik peněz žádá po...

Najdete na iDNES.cz