Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pošta tiskne 20 milionů sčítacích formulářů. Každý má svůj vlastní

  21:28aktualizováno  21:28
Česká pošta začala za speciálních bezpečnostních opatření tisknout formuláře pro letošní sčítání lidí, bytů a domů. Do konce února jich stroje vychrlí přes 20 milionů včetně těch s konkrétními jmény obyvatel České republiky. Od března je bude roznášet téměř 12 tisíc sčítacích komisařů.
Česká pošta do konce února tiskne více než 20 milionů formulářů. Ilustrační foto

Česká pošta do konce února tiskne více než 20 milionů formulářů. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Tisk začal v pondělí 10. ledna v Brně a Českých Budějovicích. Do konce února z rotaček vyjede pro každého obyvatele České republiky nejméně jeden kus tiskopisu s unikátním čárovým kódem, jeho jménem a příjmením. Lidé je budou vyplňovat od 26. března do 14. dubna.

A protože jde o osobní data, podléhá výroba tiskopisů přísnější kontrole. "Všichni pracovníci, kteří s osobními údaji na formulářích přicházejí do styku, mají podepsaný slib mlčenlivosti, jsou proškoleni a v celém procesu je zajištěna řada kontrolních i bezpečnostních mechanismů pro případ jakéhokoliv incidentu," popsala bez dalších podrobností Marta Selicharová, mluvčí České pošty.

Právě Česká pošta má výrobu, uskladnění, roznášku i sběr formulářů na starosti. Pracuje pro Český statistický úřad (ČSÚ), který za její terénní služby při sčítání lidí zaplatí zhruba 720 milionů korun.

miliony formulářů

Zelený sčítací list osoby - tiskne se jich 13 milionů. Bude ho muset vyplnit každý obyvatel včetně dětí.

Žlutý bytový list - tiskne se jich 5 milionů. Bude ho vyplňovat uživatel bytu bez ohledu, zda je vlastníkem nebo třeba jen nájemcem. Na jeden byt se bude vyplňovat jeden bytový list.

Oranžový domovní list - tiskne se jich 2,5 milionu. Bude ho vyplňovat vlastník nebo správce domu. Na jeden dům připadne jeden formulář.

Na začátku března roznese formuláře do domácností téměř 12 tisíc sčítacích komisařů. V záloze pak budou další dva tisíce náhradníků.

Nejvíce sčítacích komisařů bude v Praze

Devět a půl tisíce lidí vyšle do ulic kvůli distribuci formulářů Česká pošta. Ve většině případů půjde o doručovatelky nebo pracovníky tohoto podniku. Nejvíce jich bude potřeba v Praze, Středočeském, Jihomoravském kraji a Moravskoslezském kraji.

Kompletní rozpis počtu sčítacích komisařů v jednotlivých krajích a městech najdete tady.

Další dva tisíce sčítacích komisařů zaplatí ČSÚ. Tito lidé budou formuláře roznášet například v nemocnicích, domovech seniorů nebo azylových domech, kde lejstra vyplní bezdomovci.

"Jsou to specifická prostředí, u kterých je lepší zapojit do sčítání přímo tamější zaměstnance. Znají lépe potřeby klientů," vysvětlil mluvčí rozsáhlého statistického zjišťování Ondřej Kubala.

Informační kampaň k akci s názvem "Sčítání lidu, domů a bytů 2011" odstartují statistici na konci ledna. Přínos sčítání budou lidem mimo jiné vysvětlovat prostřednictvím několika televizních spotů.

Poštovní známka vydaná ke sčítání lidí v roce 2011Od 26. února začne fungovat také speciální bezplatná linka. Její operátoři budou odpovídat na dotazy nebo jim pomohou najít náhradní termín, kdy by k prahu jejich domova mohl dorazit sčítací komisař.

Propagaci sčítání podpořila také Česká pošta. Na začátku ledna vydala speciální edici známek. Milion kusů v nominální hodnotě 10 korun nese zelené logo sčítání. Známka ale není určena těm, kteří budou chtít vyplněný sčítací formulář zaslat ČSÚ poštou. Ti ji potřebovat nebudou, protože poštovné se v takových případech neplatí.

jak se česko bude letos sčítat?

26. února - začne fungovat call centrum, na bezplatnou linku budou moci lidé volat každý den od 8:00 do 22:00. Linka bude v provozu do 20. dubna a bude zodpovídat dotazy, které souvisejí s nejasnostmi kolem sčítání.

7. března - sčítací komisaři začnou roznášet tři typy formulářů. Spolu s nimi lidé dostanou i vysvětlivky, jak dokument vyplnit. Instrukce jsou připraveny v osmi jazycích. To, jak budou vypadat a kdo je musí vyplnit, čtěte tady.
Lidé mohou formuláře dostat již s předtištěným jménem a příjmením. Ty jim komisaři zanesou do místa trvalého bydliště. Tiskopisy může vyzvednout celé rodině jen jeden její člen, podmínkou ale je, aby mu bylo více než 15 let.
Pokud komisař zastihne člověka na jiné adrese, než je trvalá, bude mít prázdné formuláře, do kterých černou tužkou vyplní jméno a příjmení, aby nedocházelo ke zdvojení sčítacích dokumentů.
Pokud člověka komisař nezastihne vůbec, vhodí mu do schránky oznámení s termínem, kdy přijde podruhé. Pokud termín nebude lidem vyhovovat, přes bezplatnou linku si budou moci určit jiný čas, nebo si formuláře vyzvednou do 14. dubna na některé z větších pošt.
To, že u dveří zvoní sčítací komisař a ne podvodník, si budou moci lidé ověřit. Na první pohled by se měli lišit velkou modrou taškou se žlutým logem České pošty. Každý sčítací komisař se navíc musí prokázat speciálním průkazem komisaře a občanským průkazem.

25./26. března - půlnoc z pátku na sobotu je takzvaným rozhodným okamžikem. To znamená, že lidé od 26. března budou vyplňovat údaje, které jsou platné k 25. březnu. Pokud se tedy například dítě narodí dvě hodiny po půlnoci, do sčítání ho rodiče nezahrnou.

14. dubna - do tohoto dne musí být všechny formuláře odevzdány. Letos poprvé je budou moci lidé vyplňovat elektronicky prostřednictvím internetu. Formulář mohou lidé také vrátit sčítacímu komisaři, nebo ho poslat statistickému úřadu poštou (zájemci dostanou předvyplněnou obálku nebo formulář zanesou na poštu).
Za nevyplnění formuláře nebo úmyslné zkreslení informací mohou obecní a městské úřady uložit pokutu až do výše 10 tisíc korun. Jaké sankce a komu hrozí, si přečtěte tady.Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Na prezidenta se hnala polonahá žena. Zeman je Putinova děvka, křičela

V místnosti, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se vysvlékla žena, skočila...

V místnosti, kam přišel volit Miloš Zeman, se vysvlékla žena a rozeběhla se k prezidentovi. Na obnažené hrudi měla...Na okraji Prahy havaroval autobus. Tři lidé zemřeli, zraněných jsou desítky

Tragická nehoda autobusu u Horoměřic (12. ledna 2018)

Tři lidé zemřeli při nehodě linkového autobusu a osobního auta u Horoměřic u Prahy, zraněných je přes čtyři desítky,...

Na Zemana útočila Ukrajinka, která narušila jednání Lukašenka i fotbal

Angelina Diashová během protestu proti Alexandu Lukašenkovi

Aktivistkou hnutí Femen, která v pátek ve volební místnosti zaútočila na českého prezidenta Miloše Zemana, je 27letá...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Další z rubriky

Bez elektřiny je posledních sto padesát domácností, vlaky znovu jezdí

Hasiči v Ústeckém kraji vyjeli od čtvrtečního odpoledne do pátečního rána k 152...

Kvůli vichřici, která ve čtvrtek večer zasáhla Česko, zůstávalo v pátek po 19. hodině bez elektřiny ještě 150...

Mladí puškaři míří do Uherského Brodu z celé země, mají široké uplatnění

Na Střední školu COPt v Uherském Brodě chodí čtyři stovky studentů, obor...

Na velký zájem o studium maturitního oboru technik–puškař na Střední škole COPt v Uherském Brodě reaguje Zlínský kraj,...

Tisíce domácností zůstávají bez proudu, na jihozápadě bude dál sněžit

Kolonáda v Janských Lázních (17.1.2018).

Na jihozápadě Čech a na Vysočině bude v pátek trvale a místy i vydatně sněžit. Během šesti hodin může napadnout až...

Najdete na iDNES.cz