Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pošta nenosí zásilky do ghetta v Bohumíně, bojí se o doručovatelky

  18:59aktualizováno  18:59
Česká pošta zastavila doručování zásilek do ghetta v Bohumíně-Pudlově, kde žijí především nepřizpůsobiví a sociálně slabší lidé. Bojí se o život svých pracovnic. Tamní obyvatelé už dvě ženy zranili, napadli dokonce i strážníky.

Ghetto v Bohumíne-Pudlově - Děti si hrají v kolonii drážních domků v Bohumíně-Pudlově, kam Česká pošta zastavila doručování zásilek. Bojí se o život svých pracovnic, | foto: ČTK

"Pudlov je tak nyní jediným místem v zemi, kam Česká pošta nedoručuje zásilky z důvodu ohrožení doručovatelek na životě," řekl René Březovják, vedoucí pošty v Bohumíně.

Dalším z důvodů, proč pošta nedoručí adresátovi zásilku, může být například velká vzdálenost adresáta od silnice. Jenže v Bohumíně-Pudlově je situace úplně jiná.

"Dvě naše doručovatelky jsou po útocích obyvatel ghetta na nemocenské. Nepomohlo ani to, když doručovatelku začali doprovázet strážníci městské policie. Obyvatelé ghetta napadli i je," uvedl Březovják.

Vysypali jí tašku a škrtili ji

Jedna z doručovatelek je po napadení ve špatném psychickém stavu v domácím léčení a je pravděpodobné, že bude převezena do psychiatrické léčebny.

"Když odmítla předat poukázky na peníze lidem, kteří se jí nelegitimovali a ani neměli schránku v domě, lidé ji napadli, vysypali jí tašku se zásilkami na zem a jedna z obyvatelek ghetta ji škrtila," informoval vedoucí bohumínské pošty.

Dopisy přes zmocněnce

Pošta krátce poté, co z ghetta v Pudlově odvolala doručovatelky, nabídla místním lidem jiné možnosti, jak se mohou dostat ke svým zásilkám.

Nejvíce, zhruba osmdesát lidí, zatím využilo nabídky využít zmocněnce, který má jejich souhlas a zásilky jim na poště vyzvedává.

Ostatní nájemníci si mohou pro zásilky chodit na poštu, pronajmout si P.O. BOX, nebo jim pošta automaticky zásilky ukládá na hlavní bohumínské poště.

Protože napadená doručovatelka odešla na nemocenskou, poslala místo ní pošta do ghetta náhradnici, Danielu Pohlodkovou. "Poprvé mě napadli lidé z Pudlova hned před poštou, cloumali mi s kolem a chtěli poukázky na peníze. Ujela jsem jim a v Pudlově na mě čekali městští policisté," řekla.

Tady se ale doručovatelka i se strážníky ocitla rychle ve výrazném oslabení a policisté museli přivolat posily. "Začalo to tam být nebezpečné, takže jsem raději rychle ujela," popsala incident doručovatelka.

Na doručovatelky už letěly i dlažební kostky

Pošta po této události doručování zásilek do části Bohumína-Pudlova zastavila. "Nešlo o první incidenty. Už dříve tam lidé udeřili doručovatelku pěstí do obličeje, prořezali dvakrát pláště jejich jízdních kol a jednou na doručovatelku házeli dlažební kostky," uvedla mluvčí České pošty Marta Selicharová.

Obnovení donášky poštovních zásilek je podle ní zatím nemožné, protože pošta není schopna ani s pomocí strážníků zajistit bezpečnost svých pracovníků.

Doručování zásilek do některých částí Pudlova komplikuje i fakt, že tady není zcela jasné, kolik zde bydlí lidí. Jsou zde poničené a neoznačené domovní schránky na dopisy a někdy není možné zásilku doručit.

Město domy v ghettu opraví, nebo zdemoluje

Starosta Bohumína Petr Vícha neví, co dalšího by mohlo město udělat, když doručovatelkám nepomohl ani doprovod městských strážníků. "Je na poště, aby se ctí dostála svým závazkům. Naším záměrem je tyto nebezpečné oblasti s byty čtvrté kategorie zrušit," vzkázal Vícha.

"Jsme na dobré cestě, máme již přes sto takových prázdných bytů. Některé domy plánujeme posléze zrekonstruovat a některé naopak zdemolovat," dodal starosta.

Kvůli lidem, kteří opakovaně doručovatelky napadali, teď nedostávají poštu ani slušní obyvatelé z osmi vchodů v části Bohumína-Pudlova. "Možná by pan ministr Kocáb dokázal něco udělat pro tu menšinu, na kterou teď opatření České pošty dolehlo a která doručovatelky běžně nenapadá," dodal bohumínský starosta.

Ředitel bohumínské městské policie Karel Vach řekl, že nabídl poště další spolupráci, ale ta ji odmítla. "Doprovázeli jsme doručovatelky na více míst, než jsme se původně domluvili, pošta se ale po dalším incidentu rozhodla doručování zásilek zastavit a naši spolupráci ukončit. Nabízeli jsme jim pokračování doprovodů, ale neměli o ně zájem," řekl Vach.

Česká pošta bude podle slov své mluvčí Selicharové s bohumínskou radnicí o situaci v ghettu dále jednat.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Hasičské tanky vytáhly trosky trojské lávky z Vltavy

Tanky začnou tahat trosky trojské lávky z Vltavy

Hasiči dokončili dnes večer v Praze vytahování zbytků trojské lávky z Vltavy. Na místo dorazili kolem poledne, samotné...

Řím, Brusel nebo Split. Z brněnského letiště bude létat sedm nových linek

Brněnské letiště v Tuřanech.

Po brněnském letišti se už nebude prohánět jen vítr. Jihomoravský kraj oznámil, že se odtud od konce března začne létat...

Boj o post primátora Prahy začíná, strany už jednají o uchazečích

Budova pražského Magistrátu

Sotva skončily volby do Poslanecké sněmovny, strany začínají zbrojit na další. Za deset měsíců vyvrcholí boj o křeslo...Najdete na iDNES.cz