Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pošta a statistici hasí chyby sčítacích komisařů a uklidňují chalupáře

  16:02aktualizováno  16:02
Povinné sčítání lidu postoupilo do druhé fáze. Statistici a Česká pošta lidem začali roznášet formuláře. Ukázalo se ale, že v některých případech sčítací komisaři svou dosavadní prací lidi zmátli, nebo v ní udělali chyby.

Zaskočen byl například Stanislav Černý z Mělníka, protože komisař mu v minulých dnech letákem hozeným do poštovní schránky oznámil, že mu formuláře přinese i do jeho chalupy. Na tu dojíždí zhruba 60 kilometrů a s rodinou ji využívá jen příležitostně.

Dnes se stalo

"Je to absurdní. Místo toho, aby sčítací formuláře byly zaslány na adresu mého bydliště, bude je komisař doručovat do domu, ve kterém nikdo nebydlí, a nutit vlastníka, aby se do něj v určené době dostavil," napsal do redakce MF DNES Černý.

Podle Českého statistického úřadu, který sčítání zajišťuje, to nebyla chyba, ale nedorozumění. "Pokud někdo má chatu nebo chalupu, nebydlí v ní a nebude tam ani v rozhodný okamžik, tedy z 25. na 26. března, tak není potřeba, aby se tam v době sčítání dostavil," uvedl místopředseda ČSÚ Stanislav Drápal.

Majitel chaty nebo chalupy, kam jezdí rodina jen příležitostně, domovní list podle Drápala nemusí vyplňovat vůbec. "Komisař si základní údaje převezme z katastrálního registru," dodal místopředseda.

Videonávod, jak vyplnit formuláře

ČSÚ v pondělí zveřejnil sérii videí, které ukazují, jak formuláře vyplnit.

Návod, jak vyplnit sčítací list osoby - musí ji vyplnit každý včetně nejmenších dětí

Návod, jak vyplnit bytový list - každá domácnost vyplní vždy jeden

Návod, jak vyplnit domovní list - na jeden dům vždy jeden formulář

Návod, jak vyplnit formuláře on-line.

Letáky s termíny roznosu formulářů měli najít lidé ve schránce do neděle 6. března. Česká pošta ale přiznala, že ne všude byla tato první fáze bezproblémová. Například v pražském Zličíně její pracovník letáky neroznesl a musel to napravit během pondělí, tedy den po termínu.

Postupně se také ukazuje, že na formulářích jsou chyby nebo nepřesnosti. Hlásí je lidé z Mělnicka, Břeclavska nebo Prahy. Komisaři místy nevyplnili všechny údaje, nebo naopak oznámili, že přijdou ve všední den před 16. hodinou, což podle instrukcí České pošty nesmí. Jinde zase lidem oznamují příliš dlouhé intervaly své návštěvy. Své o tomto pochybení ví i mluvčí sčítání Ondřej Kubala.

"Měl jsem špatně vyplněný lísteček, protože tam bylo rozmezí šesti hodin," popsal Kubala. Instrukce pošty i statistiků přitom přikazují, aby komisař volil termín návštěvy maximálně ve čtyřhodinovém rozptylu.

Podle mluvčího lidé v případě, že objeví chyby, mají volat na bezplatnou linku sčítání, aby je mohla Česká pošta odstranit. "Vždy trváme na tom, že tam, kde vznikl problém, musí komisaři informace roznést znovu," říká mluvčí. Ve svém případě se prý nápravy dočkal.

V čem komisaři chybovali

Komisař uvedl, že přijde ve všední den dopoledne nebo do 16. hodiny - chybný čas radí Česká pošta ignorovat, komisař musí domácnosti doručit nový lístek s jiným termínem

Komisař v letáku nevyplnil číslo svého průkazu - jeho identitu si lze ověřit při osobní návštěvě z občanského průkazu nebo si ji lze podle jména ověřit na bezplatné lince 800 87 97 02

Na letáku chybí datum nebo čas roznosu letáků- Česká pošta by měla zjednat nápravu a lidi informovat novým letákem

Za chyby Česká pošta zatím nikoho z pracovníku nepotrestala. "Zatím to byla jen prvotní informace a roli sehrálo i nedorozumění," popisuje mluvčí podniku Marta Selicharová. Pokud by nastaly problémy při roznášení formulářů, chce Česká pošta chybující komisaře nahrazovat. "Náhradníků máme zhruba 3 500," dodala Selicharová. Kromě toho hrozí komisařům pokuty, které vyplývají ze sčítacího zákona nebo legislativy chránící osobní data.

Kvůli chybám Česká pošta už vyslala do terénu kontrolory. Měli například zjistit, zda na Mělnicku komisaři skutečně znovu roznesli opravy letáků. Místní si tam stěžovali například na to, že komisaři jim napsali čas návštěvy, datum ale chyběl.

Pracovníci pošty roznášeli výjimečně náhradní lístky také tam, kde se sčítací komisaři narychlo měnili. "Máme případy, kdy komisař onemocněl nebo řešil úmrtí v rodině. Komisaře samozřejmě střídal náhradník," dodal Kubala.

Ne vždy je chyba na straně komisařů. Například na Ostravsku si jedna žena stěžovala, že jí leták jako jediné z bytového domu nedorazil. Posléze se zjistilo, že ho ve schránce měla, ale vyhodila ho do papírové bedny, kde obyvatelé odkládají nechtěné letáky. V Plzni se zase objevil první případ podvodné sčítací komisařky. Mladá žena se vloudila 92letému seniorovi do bytu a sebrala mu peníze.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

O nás bez nás, rozčílil starostu Svitav krajský návrh na odklon kamionů

Srážka tří aut zkomplikovala dopravu ve Svitavách. (25. 5. 2017)

Zastupitelstvo Pardubického kraje za normálních okolností funguje jako tichá a bezchybná hlasovací mašina, která všemi...

Bouchly ve mně saze, vysvětlil Genderman roku, proč natočil video o MeToo

Pavel Houdek k MeeToo

Gendermanem roku, tedy mužem, který nějakým způsobem podpořil rovnoprávnost mezi muži a ženami, se stal instruktor...

Anestezioložka či autorka kostýmů. Podívejte se, kdo jsou možné první dámy

Prezidentský pár po tanci sklidil potlesk.

Už příští měsíc bude znám nejen nový prezident České republiky, ale i jeho první dáma. Tou se může stát anestezioložka,...Najdete na iDNES.cz