Diskuze

V Perském zálivu spustili největší baterii světa. Virtuální a bez lithia

Ve Spojených arabských emirátech byla připojena do sítě největší „virtuální“ baterie světa s obřím výkonem a úctyhodnou kapacitou. Zařízení by dokázalo napájet velké okresní město českého formátu po dobu několika hodin. Baterie má mimo jiné omezit používání naftových agregátů.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
JK

Treba do toho nejako zakomponovať zázračný grafén. :-)

Napr. na zvýšenie odolností kovových nádob voči elektrolytom. Pretože grafén je taký zaujímavý supermateriál - na čo sa použije, v tom exceluje... :-)

0 0
možnosti
Foto

Sodík, čili Natrium je lehký kov, který reaguje bouřlivě s kyslíkem, je ho ale na Zemi dost, stejně jako i síry. Se sodíkem jsem pracoval mnoho let, je to zajímavý prvek právě pro spektroskopii.

Za ta léta jsme měli jenom jednou trochu kouře v digestoři, studenti ten sodík nedostatečně zalili petrolejem, který měl bránit přístupu vzduchu.

Myslím, že ekonomicky jsou takové velké akumulátory přes poměrně vysokou teplotu levné- nerezové nádrže při těch necelých 400°C drží, média se dají poměrně levně obnovit.

Lithium ale zůstane ještě dlouho v malých akumulátorech nezbytné. Účinnost solárních článků stále stoupá, řešení akumulace je také rozhodující pro praktické využití slunečního záření. Zde jsou obrovské rezervy, zejména pouště a stepi zabírají velkou část povrchu Země.

1 0
možnosti
KK

A je přítomen hliník?

4 0
možnosti
PB

P48a54v90e77l 72B38e20ň14o

18. 2. 2019 12:55

Ještě mi chybí informace, na kolik asi vyjde 1 kWh... ;-)

3 0
možnosti
PB

P65a66v28e77l 95B53e37ň52o

18. 2. 2019 10:59

No podle obrázku jedna 20MW baterie velká jak celá jaderná elektrárna....a při tom na chvilku...hmhm...

3 0
možnosti
FO

Ať chceš, nebo ne, baterky samotné jsou dost velké. A k tomu potřebuješ ještě konvertor vyrábějící střídavé napětí. Ten taky není zrovna nejmenší.

4 0
možnosti
JV

Trochu zavádějící je tato pasáž :

"Dá se ovšem předpokládat, že země tak chtěla přispět k naplnění svých cílů na navýšení výroby z bezuhlíkových zdrojů. V roce 2050 by měly dodávat šedesát procent celkově vyrobené elektřiny.

Vyvolává to dojem, jakoby baterie byly zdrojem, nikoli úložištěm. Nikde v článku se neuvádí, jaký mix zdrojů existuje v současnosti a jaký bude v budoucnosti. Předpokládám, že s ohledem na klimatické podmínky bude posilovat sluneční energie, ale chtělo by to trochu víc čísel, než jen konstatování, že bude ubývat dieslových elektrocentrál.

16 0
možnosti
MLT

Energii by měly dodávat "nízkouhlíkové" zdroje, ne samotné baterie. Já to raději v textu ještě ujasním. Děkuji za příspěvek

0 0
možnosti
JM

Už použité jednotky MW jsou pro množství uložené energie chybné. Správně má být MWh. Autor to pojal dost povrchně. Bateriový systém síra - sodík je pro tento účel velmi dobrý.

3 5
možnosti
ZJ

Je to napsáno správně... 100MW a cca 650MWh

8 0
možnosti
KN

Tahle technologie mi aspon dle popisu v clanku prijde mnohem vhodnejsi pro tyhle bateriove parky, nez na lithiu zalozene obri baterie...

4 0
možnosti
JK

J98i83ř84í 55K52r26a30u97s

18. 2. 2019 10:36

Problém je , kde v púšti postaviť prečerpávaciu vodnú elektráreň. Pre šejkov by financie asi nebol až taký problém. A s kovovým vodíkom/sodíkom by sa asi tiež vysporiadali....:-P

0 4
možnosti
JM

V článku je jasně uveden systém sodík - síra.

5 0
možnosti
OU
Uživatel požádal o vymazání
12 0
možnosti
MLT

Máte pravdu, vodík byl samozřejmě překlep, za který se omlouvám. Dlouhé stráně jsou samozřejmě velmi dobrý "baterie", ale v Emirátech byste na ně vhodné místo našel asi těžko.

6 0
možnosti