Posselt s omluvou neuspěl

  • 97
Nečekaná omluva předáka sudetských Němců a poslance Evropského parlamentu Bernda Posselta za zločiny nacismu je sice významným gestem, zřejmě však nebude mít výraznější vliv na napjatou situaci mezi Berlínem a Prahou. Otázky minulosti jsou otevřené a v době předvolebního boje především v Německu se Benešovy dekrety staly jedním z témat kampaně německé pravicové opozice.

Předseda Sudetoněmeckého krajanského sdružení Posselt v nedělním pořadu Naostro České televize poprvé veřejně jménem sudetských Němců poprosil Čechy o odpuštění za činy, které spáchal zločinný nacistický režim.

"Jsem moc rád, že jsem měl možnost vlastními slovy českému národu sdělit naše stanovisko," řekl včera Posselt. Je přesvědčen, že s jeho názorem se ztotožňuje i předsedkyně Svazu vyhnanců Erika Steinbachová, která je známá svými radikálními prohlášeními na adresu Čechů v souvislosti s odsunem a dekrety.

"To, že se podíleli na nacismu, je historický fakt, ale my jsme dosud pouze slyšeli, co musíme v sebereflexi udělat my," řekl Jan Sechter z ministerstva zahraničí.
Požadavky vyhnanců ovšem zůstávají neměnné. Jejich organizace nadále trvají na zrušení dekretů, vrácení majetku, požadují uznání práva na vlast a přímý dialog s Prahou.

Stejně tak na české straně nelze pravděpodobně čekat, že Praha sleví ze svých pozic. Dekrety pro českou vládu zůstávají součástí právního řádu, nechystá humanitární či jiné gesto vůči vyhnancům. "Na našem stanovisku se nic nemění, jednat nebudeme, nelze restituovat zničené lidské životy," prohlásil místopředseda vlády Vladimír Špidla.

Posselt, který patří k poválečné generaci sudetoněmeckých politiků, však zůstal jen u omluvy za činy nacistů. Prohlásil, že Benešovy dekrety jsou rasistické, a vyhnul se odpovědi na otázku, zda budou vyhnanci žádat svůj bývalý majetek.

Omluva šéfa landsmanšaftu zapadá do vstřícnějšího tónů, který Posselt od převzetí předsednictví před dvěma lety nasadil. Na rozdíl od svého předchůdce Franze Neubauera jezdí často do Česka, před rokem prohlásil, že nebude usilovat o vrácení továrny svého otce.

"Dojem z omluvy Posselta rozhodně kazí to, že dekrety označil za rasistické. To je nepřijatelná formulace, která ignoruje deklaraci," uvedl předseda zahraničního výboru parlamentu Lubomír Zaorálek.

Ani stínového ministra zahraničí Jana Zahradila Posseltovo gesto zcela nepřesvědčilo. "Buď omluvu myslí upřímně, pak je to dobře, ale měl by být důsledný a potom neprosazovat protičeské rezoluce na půdě Evropského parlamentu," reagoval Zahradil. Právě včera se Evropský parlament zabýval zprávou o rozšíření EU, v níž se navrhuje prozkoumat, do jaké míry jsou dekrety nadále součástí českého právního systému.

Oficiální místa v Berlíně poslední výroky Posselta nepovažovala za nutné komentovat s tím, že pro spolkovou vládu je jediným závazným dokumentem Česko-německá deklarace.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video