Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Posselt: ČR musí změnit postoj k dekretům

  15:44aktualizováno  15:44
Na třídenní česko-německou konferenci do Jihlavy přijel předseda Sudetoněmeckého krajanského sdružení Bernd Posselt, který je známý kontroverzními výroky na adresu české vlády. "Pokud v České republice existuje právo, které odporuje právním normám Evropské unie, měla by unie trvat na tom, že bude odstraněno", řekl v Jihlavě k otázce Benešových dekretů Posselt.
Bernd Posselt v Jihlavě

Bernd Posselt v Jihlavě - Předseda Sudetoněmeckého krajského sdružení a poslanec Evropského parlamentu Bernd Posselt (vpravo) a bývalý vládní zmocněnec pro lidská práva Petr Uhl se zúčastnili 11. ročníku česko-německé konference v Jihlavě. | foto: ČTK

"To nemá nic společného s landsmanšaftem. Buď dekrety odpovídají normám Evropské unie, nebo jim odporují. Pokud jim odporují, musejí být odstraněny," dodal Posselt. Výbor Evropského parlamentu se rozhodl zadat odbornou analýzu, zda jsou dekrety, na jejichž základě byli po válce odsunuti sudetští Němci, platné ještě dnes a zda vycházejí z diskriminačních přístupů.

Na základě některých dekretů, které na konci druhé světové války podepsal tehdejší československý prezident Edvard Beneš a následně schválil parlament, byli z Československa odsunuti příslušníci německé národnostní menšiny za svůj podíl na rozbití Československa na konci 30. let. Některé dekrety rovněž umožnily konfiskaci jejich majetku. Premiér Miloš Zeman již dříve označil dekrety za "vyhaslé", čímž dal najevo, že jsou dnes nepoužitelné.

Bernd Posselt

Je jediným výrazným politikem druhé generace sudetských Němců. I když se v českých zemích nenarodil, má k nim blízký osobní vztah. Pochází z významné rodiny českých Němců - jeho otec byl starostou Jablonce nad Nisou a jeho rodina vlastnila v Jablonci velkou továrnu. Posselt, milovník dobrého pití a jídla, je neúnavným diskutérem. Kromě plzeňského piva má v oblibě i alsaské kořalky, které sbírá. Pořídil si ji díky cestám do Evropského parlamentu, v němž je od roku 1994 jako poslanec za bavorskou Křesťanskou a sociální unii. Posselt je považován za obratného a pragmatického politika. Do čela landsmanšaftu byl zvolen letos v roce 2000.
Současná česká politická reprezentace odmítá jejich zrušení. Podle Posselta usiluje Sudetoněmecké krajanské sdružení ve vztahu k České republice o uplatnění individuálního práva, ne o změnu hranic či státu. "My mluvíme o právu na domov, nikoli na vlast. To je jedno z nedorozumění, která se stále opakují," dodal. Podle něj by česká strana měla dát obětem násilí najevo, že má snahu následky tohoto násilí odstranit.

Majetkové odškodnění sudetských Němců by mělo být předmětem dalších rozhovorů. "Konfiskace majetku byla podle mínění všech německých vlád, i té současné, proti lidským právům, a proto je třeba problém řešit," dodal Posselt.

Na otázku, zda odklad březnové návštěvy německého kancléře Gerharda Schrödrera v České republice nepoškodí vzájemné vztahy, Posselt řekl:" Měl by přijet a zastupovat své zájmy, česká vláda by měla zastupovat své a o tom by spolu měli jednat. Je to samozřejmě lepší, než nedělat vůbec nic."

Schröder koncem února odložil na neurčito návštěvu Česka, na kterou měl přijet 22. a 23. března 2002. Za důvod označil situaci před volbami v ČR. Média a neoficiálně i někteří politici ale označili za pravý důvod odkladu návštěvy výroky premiéra Zemana, který počátkem roku hovořil o sudetských Němcích jako o vlastizrádcích a Hitlerově páté koloně. Tato slova narazila na tvrdý odpor v Rakousku a v řadách politické opozice v Německu.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Není to o strachu, ale respektu, říká Brabec o možnosti být premiérem

Ministr životního prostředí Richard Brabec.

Ministr životního prostředí a místopředseda ANO Richard Brabec řekl iDNES.cz, že cítí „obrovský respekt a obrovskou...

S Milošem mě spojil havlistický režim, říká Klaus v rozhovoru MF DNES

Bývalý prezident Václav Klaus

„S Milošem Zemanem jsme si vždycky byli blíž, když proti nám jakkoli definovaný režim přitvrdil, a naše velikánské...

Statisíce pro herce Rodena, autobus smrti a útoky v prezidentské kampani

Karel Roden (28. února 2017)

Podívejte se na Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, že herec Karel Roden vysoudil statisíce na bulváru, že do prezidentské...

Lednová očista
Lednová očista

5 zdravých receptů, na kterých si opravdu pochutnáte

Najdete na iDNES.cz