Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová

Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová | foto: Michal Růžička, MAFRA

Vládou prošel zákon, jenž ruší vrchní státní zastupitelství

  • 69
Vláda jednomyslně schválila návrh zákona o státním zastupitelství. Ten mimo jiné ruší vrchní státní zastupitelství a zřizuje Úřad pro potírání korupce. Mezi žalobci má změna podporu. Už dřív o ní mluvila i šéfka pražského vrchního zastupitelství Lenka Bradáčová, které se novinka dotkne také.

Specializovaný protikorupční útvar vznikne při Nejvyšším státním zastupitelství a bude mít celorepublikovou působnost. Bude se zabývat vyšetřováním trestných činů přijetí úplatku, podplácení a nepřímého úplatkářství, závažnou finanční kriminalitou a závažných zločinů úředních osob.

Jeho vedoucí, který bude současně náměstkem nejvyššího státního zástupce, bude jmenován na sedm let. Odvolat jej bude moci jen kárný senát Nejvyššího správního soudu.

Podle ministra spravedlnosti Pavla Blažka se po zřízení nového úřadu zlepší boj s korupcí. Zákon také podle něj zvýší nezávislost systému státních zastupitelství.

Nová pravidla mají platit od roku 2015.

Středečního projednávání normy, která začala vznikat už za ministra Jiřího Pospíšila, se podle agentury ČTK ve středu na vládě účastnili nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman a pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.

"Všechny evropské zkušenosti, které mám, jsou ve prospěch této myšlenky," řekla o zřízení protikorupčního útvaru už dříve Bradáčová v rozhovoru pro iDNES.cz (celý rozhovor čtěte zde).

Skončí vrchní státní zastupitelství v Praze a Olomouci

Současnou čtyřstupňovou soustavu státních zastupitelství zákon redukuje na tři stupně, a to zrušením vrchních státních zastupitelství v Praze a Olomouci. Agenda bude převedena na Nejvyšší státní zastupitelství a v omezeném rozsahu i na krajská státní zastupitelství.

Zákon počítá také s tím, že nově by nejvyššího státního zástupce na deset let jmenoval prezident, nikoliv vláda na návrh ministra spravedlnosti. Navíc nyní není funkce časově omezena. Podle nových pravidel by nejvyšší státní zástupce nemohl být jmenován do funkce opakovaně.

"Nejvyššího státního zástupce bude nově jmenovat prezident republiky na návrh vlády předložený ministrem spravedlnosti, a to na období deseti let bez možnosti opakování dvou po sobě jdoucích funkčních období. Do této pozice bude moci být jmenován pouze státní zástupce, který vykonává právní praxi minimálně deseti let, z toho pět let ve funkci státního zástupce," informovalo ministerstvo spravedlnosti.

Kdo povede krajská státní zastupitelství, určí výběrová řízení

Pokud zákon projde, okresní a krajští státní zástupci budou jmenováni na dobu sedmi let. Aby funkci získali, musí projít výběrovým řízením. U krajského státního zástupce pak bude rovněž platit, že jej nelze jmenovat na dvě po sobě jdoucí období.

Nejvyššího státního zástupce a ostatní vedoucí státní zástupce podle zákona bude možné odvolat jen v kárném řízení. "Kárným deliktem bude nejen typicky právní selhání, ale i selhání manažerské," podotkl Blažek.

Další novinkou normy je zřízení jedenáctičlenného poradního sboru státního zastupitelství. Jeho členové se budou vyjadřovat ke jmenování všech státních zástupců včetně šéfa Úřadu pro potírání korupce. Poradci proto nesmí být zároveň ve sboru a ve funkci vedoucího státního zástupce nebo jeho náměstka.

"Zákon přináší posílení nezávislosti struktury státního zastupitelství, ale i odpovědnosti jednotlivých státních zástupců. Jde o jednu z mých priorit z protikorupční strategie," uvedla vicepremiérka Karolína Peake.

Proti normě vystupovalo ministerstvo financí. Ministr Miroslav Kalousek upozorňoval na to, že po transformaci bude systém státních zastupitelství dražší než v současnosti.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video