Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pospíšil: Vydání Krejčíře může trvat dlouho

  8:28aktualizováno  8:28
Bude vydán do Česka Radovan Krejčíř? Kde je Viktor Kožený? A nebyly někdy odposlechy povoleny na politickou objednávku? I o tom hovoří v rozhovoru ministr spravedlnosti za ODS Jiří Pospíšil.

Ministr Pospíšil připravuje reformu justice.

Pane ministře, Radovan Krejčíř, jeden z nejznámějších uprchlíků, byl zadržen v Jižní Africe. Myslíte si, že skutečně bude vydán do Česka?
Nechci tipovat, jak tato kauza dopadne. Řízení o vydání bývá často velmi složité. Jedná se v něm o vazbě, o podmínkách vydání a nakonec rozhodne místní vláda či ministr spravedlnosti. To znamená, že to bude trvat dlouho. Navíc výsledek může ovlivnit mnoho dalších aspektů. Ale doufám, že Radovan Krejčíř do České republiky vydán bude.

Jak je možné, že existují spekulace o tom, jaké má pan Krejčíř občanství? To skutečně nemohou naše úřady nějak ověřit?
I to je složité. Našimi úřady je pořád evidován jako český občan. Ne vždy, když přijmete jiné občanství, přicházíte i o to naše.

Kdyby nebyl naším občanem, sehrálo by to výraznější roli při jeho vydání z Afriky?
Podle expertů ministerstva spravedlnosti nikoli. Rozhodující by mělo být, že je podezřelý ze spáchání trestných činů na našem území. Jenže já nemohu předjímat, jak rozhodnou jihoafrické soudy.

Informace do Jihoafrické republiky jste už předali. Ani z toho se nedá poznat, zda bude vydán?
Je to strašně předčasné, vždyť jsme pouze u toho prvního stupínku celého soudního řízení.

To znamená, že jsou naivní představy, že Krejčíř se brzy objeví opět v České republice?
Může to trvat dlouho. Dovolím si tvrdit, že určitě to budou měsíce, a možná dokonce i roky. Podívejte se na jiné případy. Kauza vydání Američanů z Jižní Afriky do USA už trvá více než rok.

Do Afriky také odletí skupina českých expertů. Kdy se tak stane?
Měla by tam být na jednání v druhé polovině května.

Co je to za lidi?
Tvoří ji zástupci českých úřadů i orgánů činných v trestním řízení.

Co tam budou přesně dělat? Předloží Jihoafričanům další důkazy proti Radovanu Krejčířovi?
To nebudu zatím komentovat. Ale udělají všechno pro to, aby efektivně obhájili naše požadavky. Myslím, že na vaši otázku o důkazech si dokáže každý odpovědět i sám.

Takže já si odpovídám: povezou důkazy. Posíláme experty sami, nebo si je vyžádaly úřady Jižní Afriky?
Byli jsme požádáni o pomoc jihoafrickým státním zastupitelstvím. Ta delegace se jen sestavuje.

Veřejnost vzrušil i případ dalšího "slavného" uprchlíka, Viktora Koženého. Ten opustil před pár dny na kauci vězení na Bahamách a dnes se neví, kde vlastně je. Nemůže podobně dopadnout i případ Krejčíř?
Není jisté, že Jihoafrická republika skutečně na pana Krejčíře uvalí vazbu. To se může stát.

Existuje nějaké povědomí, kde se Viktor Kožený právě nachází?
Zatím tyto informace nemáme.

Není možné, že z Baham už uprchl? Třeba do Belize, kde sídlí jeho bývalý společník pan Vostrý?
Nechci o tom spekulovat. Bylo by to nevhodné a nemám k tomu bližší informace.

Požádaly nás také bahamské úřady o některé důkazy a dokumenty v případě kauzy Viktora Koženého?
Od doby, co jsem ministrem spravedlnosti, nikoli, ale zpracovávali jsme doplňky k žádosti o vydání, která pochází z roku 2005. Ty doplňky byly velmi rozsáhlé a byly odeslány na Bahamy počátkem roku.

Už máte na ty doplňky nějakou reakci bahamské strany?
Nemáme. Ale mohu veřejnost ujistit o tom, že se snažíme v obou případech zajistit maximálně výhodnou pozici pro českou stranu.

O vydání pana Koženého požádaly i Spojené státy. Existuje proto nějaká šance, že bude vydán do Česka?
Šanci máme. Podle mezinárodních smluv by se mělo rozhodovat o americké i české žádosti o vydání pana Koženého. Až pak by měl konečné rozhodnutí vynést zástupce bahamské exekutivy.

Podívejme se teď na změny, které připravujete. Máte také plný batoh, podobně jako Mirek Topolánek, který už některé reformy představil?
Máme.

Je velký?
Určitě. A doufám, že bude mít výrazný vliv na chod justice. Chci však upozornit, že v justici se neprojeví změny tak rychle jako v jiných oblastech života. To nejde.

A konkrétně navrhnete co?
Připraveno je několik novel zákonů, které mají především zjednodušit civilní řízení u soudu. Konečným cílem je zkrátit délku řízení, která je často neúměrně dlouhá.

Jenže když to nejde tak rychle, kdy se to projeví? Kdy to konečně pocítí občané?
Na konci tohoto volebního období. Tedy kolem roku 2010. Ale kompletní reforma justice, kterou připravujeme, bude ještě delší.

Jak chcete dosáhnout zrychlení pomalých soudů?
Zjednodušíme protokolaci, změníme doručování zásilek od soudů.

Vykukové se tedy nebudou moci vyhnout řízení, protože si obsílky nevyzvednou? Jak toho chcete dosáhnout? Zatím to selhává.
Například v Německu funguje princip povinné adresy. Zásilka bude zkrátka doručena na místo trvalého pobytu. A bude každého riziko, že si ji nepřevezme. Pak mu bude hrozit pokuta, ale i to, že řízení proběhne bez něho. Dnes to jde jen v určitých případech. Takže tím chceme zabránit neustálému odročování řízení.

A proč to bude všechno trvat tak dlouho, než to začne fungovat?
Potřebovali bychom úplně nový občanský soudní řád. Už na něm pracujeme, ale je to téma na dva až tři roky a proces schvalování a nabytí účinnosti trvá další rok a půl.

To už nemusíte být ministrem.
Nejde o mě osobně, ale o ty reformy. Proto předložíme novelu na příští rok a vedle toho pracujeme na dlouhodobém systémovém řešení.

Situace ve Sněmovně je složitá. Shodnete se na těchto krocích, na něž společnost léta čeká, s opozicí?
Doufám, že ano. Já s ní budu o tom jednat vždy.

Víte, nerozumím jedné věci. O problémech v justici se hovoří snad patnáct let. Proč se to už neřešilo?
To je otázka na mé předchůdce. Poslední vlády se reformě justice příliš nevěnovaly. Bylo to pro ně okrajové téma. V předchozím volebním období se vystřídali tři ministři, ale ani jeden z nich nepředložil návrhy, které předložíme my.

Co je dál v reformním batohu?
Řada věcí. Třeba zákon o vyšších soudních úřednících státního zastupitelství. Naší filozofií je dále nezvyšovat počet soudců. Ten je na historickém maximu.

Počkejte, neustále přece slyšíme, že soudců je málo a že jsou zavaleni prací. Vy si myslíte opak?
Podívejte se do zahraničí. Na sto tisíc obyvatel jsme na evropské špičce v počtu soudců. Česká justice je strnulá, systém není efektivní. Navíc náš soudce vykonává mnoho činností, které jeho kolega v cizině nedělá. Proběhne personální audit celé justice. Doufám, že postupně se některé věci přesunou na jiné administrativní pracovníky, třeba právě na vyšší soudní úředníky, a nový zákon to umožní. Pak budeme mít míň soudců. Což je dobré pro daňového poplatníka, soudce má totiž o dvě třetiny vyšší plat.

Zeptám se teď daleko obecněji, ale v důsledku to s justicí souvisí. Bývalý starosta New Yorku Giuliani proslul tím, že začal trestat i malé přestupky, a to hodně rychle. Nebyl by to dobrý příklad i pro nás?
Počítám s tím, že v dlouhodobé perspektivě se k tomu také dostaneme. A v tomto směru i připravujeme reformní kroky. Občan bude muset u soudu daleko více a lépe obhájit to, co udělal či neudělal. Náš dnešní systém někdy dovoluje lidem z toho soukolí vyklouznout.

To jako myslíte, že naše justice je někdy měkká?
Ne. Je málo efektivní.

Zeptám se jinak. Efektivní bude znamenat i ráznější a rychlejší?
Ano, to předpokládám. Když výrazně omezíte možnosti, aby někdo nechodil a nespolupracoval se soudem, tak to povede k lepšímu a rychlejšímu rozhodování. Soudce by měl více rozhodovat a neřešit tolik administrativních věcí.

Považujete za normální, že někdo několikrát za sebou něco ukradne, ale není to za velkou částku, a tak ho pořád čeká jen mírný postih? Já nechápu, proč nejde takový člověk do vězení. Přece něco ukradl a je jedno, že to je za tisíc korun.
Souhlasím s tou kritikou, ale není možné, aby všechno řešily soudy. Menší přestupky v cizině řeší většinou jiné instituce a úřady. Ale je pravda, že u nás může být špatně nastaveno přestupkové řízení, protože když někdo něco dělá opakovaně, tak má dostat tvrdší trest.

A co druhá strana? Soudci. Někteří z nich také selhávají a nic se jim nestane. Policisty vyšetřují policisté. Soudce řeší jiní soudci a výsledkem je většinou jen nějaké pokárání.
Už v nejbližších dnech opustí brány našeho ministerstva novela, která přináší novinku: o kárných proviněních soudců by už neměli rozhodovat jenom soudci. Brzy půjde tento návrh do vlády a na podzim zřejmě do parlamentu.

Slyšel jsem, že připravujete i takzvanou elektronizaci justice. O co jde?
To je naprosto klíčová věc a vlajková loď ministerstva spravedlnosti. Od 1. ledna 2008 chceme například spustit elektronickou podobu insolvenčních rejstříků. V budoucnosti bude mít občan, který bude chtít komunikovat se soudem přes internet, k tomu další možnosti.

Jen aby nás v budoucnosti nesoudili virtuální soudci...
K výslechu bude muset dotyčný dojít. Ale další agendu bude, alespoň v to doufám, možné vyřizovat i elektronicky.

Kolik elektronizace české justice bude stát?
Kolem půl miliardy korun.

Po nejrůznějších aférách z poslední doby jste říkal, že jsou v Česku nadměrně využívány odposlechy. Ty však povolují právě soudci či státní zástupci. Co chcete v tomto směru dělat?
Máme připraven návrh novely trestního řádu, který už je v legislativní radě vlády.

Jenže se objevila kritika či náznaky toho, že odposlechy byly využívány, či dokonce zneužívány k politickým účelům. Co si o tom myslíte?
Nebylo by korektní, abych se k tomu jako ministr spravedlnosti vyjadřoval.

Nerozumím. Proč ne?
Protože jsou to spekulace. Neumím říci, zda to tak bylo, či nebylo, jak to říkáte vy či jak to někdo jiný naznačuje.

Ptám se vás, zda to tak může být. Nebo zda to úplně vylučujete...
Nemám informace, že by odposlechy byly nařizovány z nějakých politických důvodů či na politické protivníky. Nicméně vyloučit to nemohu. Je pravda, že současná úprava povolování odposlechů je natolik benevolentní, že to umožnit mohla.
 
Dobře, zeptám se jinak. Vy jste nikdy od žádného kolegy ve vládě, ve Sněmovně či ve vaší ODS neslyšel: "Tak mu tam nasaď odposlech"?
Ne. Nikdo nikdy mě o takovou věc nežádal.

Ani předtím, když jste nebyl ministrem, jste o tom neslyšel?
Slyšel. Jenže v politice jsem slyšel tolik věcí a tolik neuvěřitelných spekulací, že je těžké se k některým vyjádřit. Opakuji: Nemám důkazy, že by byl nasazen odposlech na politickou objednávku. Nevím, zda podobný důkaz někde existuje. O tom opravdu nevím. Musela by se udělat prověrka všech spisů. Pravidla na odposlechy ale máme zpřísnit.

Některé odposlechy se dostaly i do médií. Buď unikly z policie, nebo právě od státního zástupce. Co proti tomu děláte?
To je velký nešvar, ale také neumím určit, odkud to bylo. Skutečně nemohu vyloučit, že to uniklo ze státního zastupitelství. Na to se zeptejte nejvyšší státní zástupkyně, ona řídí tyto lidi.

Na první pohled to vypadá hezky, že připravujete tolik reforem, ale projdou vůbec Sněmovnou, kde je situace velmi složitá? A to se týká vlastně všech reforem vlády Mirka Topolánka.
Doufám, že projdou. Vždyť každý ví, v jakém neutěšeném stavu jsou například veřejné rozpočty. To se musí změnit. Musíme zastavit zadlužování země.

Myslíte si, že přesvědčíte i vašeho kolegu Vlastimila Tlustého, aby zvedl pro daňové reformy ruku?
Doufám, že nakonec je podpoří a že v něm převládne elementární stranická loajalita.

A vy osobně si myslíte, že daňové reformy mají být větší?
Jako občan bych si je přál ještě výraznější. Ale jako člen vlády vím, že víc teď asi není možné.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Škoda po tragickém požáru, odříznutá alpská střediska a soutěž dřevorubců

Hasiči jim pomáhali uniknout pomocí výsuvných žebříků. (20. ledna 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Dozvíte se, jakou škodu způsobil víkendový požár hotelu v centru Prahy, kolik peněz žádá po...

Minecraft i roboti ve výuce. Školy zavádějí nové trendy, ale jde to pomalu

Děti se mohou učit programovat pomocí robotů. I o tom byla řeč na konferenci...

S nástupem digitálních technologií a očekávanou robotizací je změna školních osnov nevyhnutelná. Shodli se na tom...

VIDEO: Cestující museli do křižovatky tlačit autobus sněhovou břečkou

Cestující v Brně museli roztlačit autobus

Vlastní silou se museli minulý týden vypořádat někteří cestující MHD se sněhovou kalamitou v Brně. Jeden z autobusů...

Najdete na iDNES.cz