Pravicoví voliči v zemi podle Jiřího Pospíšila nerozumějí dost chování ODS. Strana podle něj musí změnit styl politiky.

Pravicoví voliči v zemi podle Jiřího Pospíšila nerozumějí dost chování ODS. Strana podle něj musí změnit styl politiky. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Pospíšil: Nekřičím vyměňme předsedu, ale musíme změnit styl politiky

  • 654
Pravicoví voliči jsou podle místopředsedy ODS Jiřího Pospíšila připraveni snášet reformy a respektovat nepopulární opatření, ale očekávají jejich vysvětlení. "Nejsem ten, kdo revolučně křičí vyměňme rychle předsedu. Ale musíme změnit styl naší politiky," řekl v rozhovoru pro iDNES.cz Pospíšil, který v Plzni dovedl ODS k jedinému vítězství v kraji.

Nepřemlouvají vás teď někteří lidé, abyste na volebním kongresu ODS neobhajoval jen funkci místopředsedy, kterou máte teď, ale kandidoval na ještě vyšší pozici, na předsedu strany?
Nikdo mě nepřemlouvá a nepředpokládám to. Teď řeším otázky, jak důstojně ustát naši pozici v Plzeňském kraji, kde jsme vyhráli, ale levice má většinu. Co se stane, nevím, ale nemyslím teď někde ve skrytu duše na to, že když to půjde, jdu do toho.

Když se rozhlédneme po celé zemi, až na vaše vítězství dostala jinde v krajích ODS, ale i TOP 09 od voličů pořádný výprask. Čemu to přičítáte, kde se stala chyba?
Na jednu stranu je pravda to, co řekl premiér, že strany, které mají vládní odpovědnost, jsou v regionálních volbách, které jsou v mezidobí, znevýhodněny a většinou v těch volbách prohrávají. Na druhou stranu ta prohra je tak výrazná, že není možné to přičíst jen této věci. Je třeba udělat na kongresu sebereflexi a zamyslet se, kde problém nastal. Podle mě pravicoví voliči nepřišli k volbám, protože ne zcela rozumějí našemu chování. Vláda podle mě dělá dobrou práci, ale komunikace s veřejností byla podceněna. Pravicový volič je připraven snášet reformy a respektovat nepopulární opatření, ale přesto k volbám nepřišel.

Takže vládní úsporný balíček i důchodová reforma, jak ji vláda navrhuje, jsou podle vás správně, jen to vláda nedokáže dobře vysvětlit?
Nejsem ekonom, a tak se nemohu hádat o parametrech. Jsou to nutné kroky, nezbytné, ale mám pocit, že voliči by opravdu očekávali lepší vysvětlení.

Celá řada kauz začíná parlamentní demokracii diskreditovat

Co byste řekl ještě dvěma možným vysvětlením, proč uspěli hlavně komunisté. Korupční aféry zasahují ostatní strany, ať už politiky nebo úředníky, a ne komunisty, kteří se nepodílejí na moci. A pak je tu také viditelný celkový úpadek toho, jak vypadá jednání v parlamentu.
Oba důvody beru. Celá řada kauz, které doprovázejí současnou politiku a týkají se nejen vládních stran, už možná v očích některých lidí začíná parlamentní demokracii diskreditovat. A to je velký problém.

On-line chat čtenářů iDNES.cz s Jiřím Pospíšilem

Bývalý předseda pražské ODS Boris Šťastný volá po tom, aby strana k návratu do ODS přemluvila končícího prezidenta Václava Klause. Tvrdí, že z něj strana má udělat čestného předsedu, který by ale ovlivňoval praktickou politiku strany (více o výzvě Šťastného najdete zde). Domníváte se, že to ODS udělá a že by to bylo správně?
Nevím, co udělá ODS. Nedomnívám se, že by návrat zpět vyřešil současné problémy ODS. Mně nijak nevadí, kdyby se Václav Klaus jako zakladatel strany vrátil do ODS, nijak mi nevadí, když se v ODS po ukončení svého prezidentského mandátu bude angažovat, ale abychom ho vyzývali a přemlouvali, to by asi nebyl krok, který by byl standardní. My jsme standardní politická strana, budeme mít kongres, tam může kterýkoli člen kandidovat na jakoukoli funkci a kongres v tajné volbě rozhodne. Já si vůbec neumím představit, jak by taková výzva měla vypadat.

Působil bych trapně, kdybych teď začal vládu kritizovat

Jeden z nespokojených poslanců v ODS, kteří teď komplikují situaci vládě, Marek Šnajdr, tvrdí, že strana musí změnit vládní politiku, jinak ji voliči v příštích volbách úplně vymažou (více zde). Tvrdí, že vláda žádné skutečné reformy nedělá...
Jako donedávna člen vlády bych působil trapně a zhrzele, kdybych se pouštěl do kritiky vlády, když jsem to nedělal v době, kdy jsem byl ministrem. Reformy jsou nutné, na druhé straně je třeba vnímat míru jejich akceptovatelnosti. Mně by se také líbilo, kdyby se ušetřilo více, ale pak bych jako bývalý ministr spravedlnosti nemohl žádat více na vězeňství. To znamená, že ono je to složitější. Když máte vládní odpovědnost, musíte vymyslet, jak profinancujete věznice, soudy, a vůbec fungování veřejné moci, vyplácení důchodů... Názor Marka Šnajdra beru, ale bavme se o konkrétních věcech. Těžko v situaci, kdy máte řadu povinných výdajů, které musíte zaplatit, očekávat další škrty bez fatálních dopadů na podobu státu. I jeho námitky jsou legitimní, čeká nás o tom debata na kongresu.

Je Petr Nečas správným předsedou ODS nebo má strana hledat někoho jiného?
(směje se otázce) O tom rozhodne kongres. Já opravdu nejsem ten, kdo revolučně křičí vyměňme rychle předsedu. Ale musíme změnit styl naší politiky. Musíme se bavit o tom, jak má vypadat forma interpretování naší činnosti.

Předseda ODS? V tuto chvíli o tom neuvažuji

Když vás někdo přímo na kongresu navrhne na předsedu, tak to nepřijmete?
V tuto chvíli o tom neuvažuji. Já jsem dostal mimořádně silný mandát v regionu a nemůžu od toho odejít s tím, že to byla jen taková zastávka na cestě jinam.

Bude pro vás velké zklamání, když se domluví ČSSD s komunisty jako po posledních volbách a pošlou ODS v Plzni do opozice?
Jsem zvyklý prohrávat se vztyčenou hlavou. Pro mě je obrovské zadostiučinění, že voliči řekli Pospíšile, zůstaň v politice a že jsem dostal takové množství preferenčních hlasů. Jestli se udělá mocenský pakt s komunisty jen proto, že hejtman Chovanec, který prohrál, má třetinu preferenčních hlasů, ale za každou cenu chce být hejtmanem a nebude respektovat vůli voličů, tak je to jeho osobní prohra. Ano, on bude díky komunistům hejtmanem, a pak já slibuji voličům, že budu vést opozici v krajském zastupitelstvu a nenechám komunistům a socialistům nic zadarmo. Budu hájit zájmy občanů, kteří nechtějí, aby v Plzeňském kraji, který osvobodila americká armáda, vládli komunisti.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video