Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pospíšil škrtl vrchní žalobce, nejvyššího by měl jmenovat prezident

  16:11aktualizováno  16:11
Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil chce zrušit vrchní státní zastupitelství v Praze i Olomouci a naopak vybudovat speciální útvar žalobců pro boj s korupcí, terorismem a nejvážnějšími finanční zločiny. Plány, o kterých se zatím jen mluvilo, poslal Pospíšil do připomínkového řízení a platit by měly od počátku příštího roku.

Ministr Pospíšil chce radikálně změnit celé fungování státních zastupitelství | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Přeřazení nebo odchod z funkce tak čeká desítky dobře placených žalobců. Jen na vrchním státním zastupitelství v Praze jich pracuje téměř 60. Ti stejně jako jejich kolegové v Olomouci nyní zřejmě poputují na krajská státní zastupitelství.

Skončit ale můžou i v nové složce - specializovaném útvaru žalobců, kteří budou bojovat s korupcí a finanční kriminalitou. "Specializovaný útvar státního zastupitelství pro boj s korupcí sdruží nejkvalitnější státní zástupce z okresních, krajských a vrchních státních zastupitelství," tvrdí ministerstvo. V jeho čele pak bude stát náměstek nejvyššího státního zástupce, a to pouze na 10 let.

Nápad zrušit vrchní zastupitelství přitom není nijak nový. Už v roce 1998 to navrhoval tehdejší předseda Nejvyššího soudu Otakar Motejl. A mnozí odborníci by šli rádi ještě dál a zrušili také vrchní soudy. Jsou prý také zbytečné, řeší jen odvolací případy a přispívají k nekonečnému kolotoči neustálého odvolávání, vracení kauz k nižším instancím, a tak i protahování soudních řízení. Takový krok ale předpokládá změnu ústavy.

Nejvyššího žalobce má jmenovat prezident

Změna čeká i post Nejvyššího státního zástupce, který v současné době zastává Pavel Zeman. Nově by ho měl jmenovat prezident na deset let a nikdo nebude moci být zvolen do funkce opakovaně. Nyní nejvyššího zástupce jmenuje vláda na neomezenou dobu. Odvolat šéfa žalobců by pak mělo být  možné jen na návrh vlády v řízení u Nejvyššího správního soudu. "V čele státního zastupitelství tak bude stát osobnost nezávislá na politických vlivech," uvádí resort.

Funkce ve vedení státních zastupitelství by se měla nově obsazovat po výběrovém řízení, které by vedl nejvyšší žalobce. "Jednotlivá státní zastupitelství tak budou řídit nejschopnější kandidáti," slibuje si Pospíšil. Odvolat funkcionáře pak bude moci nově pouze Nejvyšší správní soud ve speciálním řízení, nikoli už ministerstvo.

Pospíšil naštval Nečase

Pospíšilovy změny napříč všemi státními zastupitelstvími přitom provázely i skryté spory uvnitř ODS. Pospíšil totiž chtěl nejdříve prosadit jen jednu jeho části, takzvanou malou novelu. Ta by řešila jen oblast nezávislost státních zástupců a otázky, jako jsou funkční období žalobců nebo jejich jmenování či odvolávání.

Premiér Petr Nečas ji ale stáhl z jednání vlády s odůvodněním, že místo dílčí změny chce počkat na komplexní úpravu. Nečasův nečekaný krok byl interpretován jako pomsta za způsob odvolání Vrchního pražského žalobce Vlastimila Rampuly v červenci loňského roku (více můžete najít zde).

"Premiér se o odvolání Rampuly dozvěděl od Pospíšila až ex post. Ministr za ním přišel ráno v den tiskové konference a suše mu to oznámil. Vůbec to s ním dopředu neprobral. Premiér to bral jako obrovskou neloajalitu," řekl MF DNES zdroj z Nečasova okolí. Nečas odmítnutí novely odůvodnil tím, že preferuje komplexní reformu, a nikoliv dílčí zákony.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Babišovy výroky ohrožují důvěru v naši práci, ohradila se policie

Budova policejního prezidia v Praze (ilustrační snímek)

Policie odmítla tvrzení premiéra Andreje Babiše (ANO) z dnešního jednání Sněmovny, že je v Česku možné objednat si na...

Voda z nových vrtů v Náchodě-Bělovsi je léčivá, potvrdilo ministerstvo

Vizualizace Malých lázní v Náchodě.

Voda čerpaná z nových vrtů Jan a Běla v náchodské místní části Běloves získala osvědčení od ministerstva zdravotnictví....

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Najdete na iDNES.cz