Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pospíšil se sešel s Veseckou kvůli případu odvolaného žalobce

  19:29aktualizováno  19:29
Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil dnes jednal s nejvyšší státní zástupkyní Renatou Veseckou. Tématem jejich hovoru byl případ odvolaného šéfa libereckého státního zastupitelství Adama Bašného, který vzbudil mezi představiteli justice značný rozruch. Bašný loni upozornil na negativní dopad vyšetřování "kauzy Čunek" na pověst českého soudnictví.

Pospíšil se za odvolaného žalobce postavil. Podle inspekce ministerstva spravedlnosti nebyl důvod ho odvolat.

Pospíšil s Veseckou se shodli na tom, že budou společně hledat "pozitivní vyústění kauzy", řekla mluvčí ministerstva Veronika Ludvíková. O konkrétních krocích však podle ní nehovořili.

"Měl jsem intenzivní pocit, že chce Renata Vesecká najít konstruktivní řešení," uvedl po jednání Pospíšil. Podle Ludvíkové dnes ministr vedle Nejvyššího státního zastupitelství navštívil i další brněnské justiční instituce - Nejvyšší soud a Nejvyšší správní soud. Šlo o plánovanou cestu, uvedla mluvčí.

Ústecký krajský státní zástupce Jiří Křivanec odvolal Bašného z vedoucí pozice zhruba v polovině února s tím, že opakovaně manažersky pochybil a také komentoval kauzy, které nebyly jeho, čímž prý porušil zákon o státním zastupitelství. - čtěte Šéf libereckého zastupitelství končí kvůli kritice Čunkovy kauzy

Mimo jiné šlo o Bašného kritické vyjádření ke způsobu vyšetřování údajné korupční kauzy bývalého vicepremiéra Jiřího Čunka, které žalobce pronesl loni v prosinci na semináři české pobočky nevládní organizace Transparency International. Žalobce tehdy například řekl, že Čunkův případ je "největší ranou do pracně budované image justičního systému".

Pospíšil: Bašný plnil to, co měl. Nebyl důvod ho odvolat

Jeho odvoláním se pak zabývala inspekce ministerstva spravedlnosti a dospěla k závěru, že Bašný manažersky neselhal, plnil to, co měl, a tak jediným důvodem personální změny bylo Bašného vystoupení na konferenci Transparency International. Pospíšil se následně vyjádřil, že důvody k jeho odvolání nebyly adekvátní.

Ministr pak jednal s Křivancem o možném řešení situace. Ústecký krajský státní zástupce mohl podle ministra povolat Bašného zpět do funkce, nebo sám odejít. První možnost prý ale Křivanec odmítl, a tak jej Pospíšil odvolal. - čtěte Ministr odvolal šéfa žalobců, který se zbavil kolegy kvůli Čunkovi

Podle dřívějšího vyjádření ministra by se měl Bašný do čela liberecké pobočky ústeckého státního zastupitelství vrátit.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Vlastník půdy napadl stavební povolení D11, dálnici má za černou stavbu

Dálnice D11 od léta 2017 končí u hradecké čtvrti Kukleny.

Vlastník půdy v trase dalšího úseku dálnice D11 se ohradil proti stavebnímu povolení. Podal rozklad, protože s ním...

Plaga jmenoval nové profesory, jsou mezi nimi i držitelé Českého lva

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga předal jmenovací dekrety...

Nové profesorky a profesoři vysokých škol v pondělí v Karolinu převzali jmenovací dekrety od ministra školství v demisi...

VIDEO: Razicí štít Viktorie rozebírají, zatím pro něj není využití

Razicí štít Viktorie, který se prokousával zeminou u Plzně pro stavbu...

Razicí štít Viktorie, který na okraji Plzně prorazil dva tubusy nejdelšího železničního tunelu v České republice, už...

Kompletní dětská výbavička za hubičku
Kompletní dětská výbavička za hubičku

Vše pro miminko pořídíte za výhodnou cenu v Bazaru eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz