Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS)

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) | foto: MF DNES

Pospíšil: Kvůli občanskému zákoníku čekám lobbing i kritiku

  • 23
Největší změna v českém právu, nový občanský zákoník, se stane předmětem tvrdého lobbingu, myslí si ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Zákon totiž radikálně mění pravidla například pro uzavírání smluv, vlastnické vztahy, nebo systém odškodného.

V posledních dnech se často mluví o návrhu nového občanského zákoníku, který zavádí řadu novinek. Zákon ale ještě čeká debata ve Sněmovně, už se bojíte poslanecké tvořivosti?
Samozřejmě a čekám především tlak zájmových skupin, které budou přes poslance navrhovat různé změny zákona. Protestovat budou i právníci, kterým se nechce učit nové právo, to je logické. Lidem ale zákon přinese větší práva a právníci jsou za to placeni. (více o občanském zákoníku najdete zde)

Jaké skupiny mohou mít zájem na změně zákona?
Bude jich celá řada. Vždyť měníme pravidla týkající se nemovitostí, vlastnictví, nájemních smluv. Ale počkejme, to přijde až ve chvíli, kdy se o zákoníku bude jednat v parlamentu. Už nyní ale očekávám například silné tlaky od skupin matek a otců kolem rodinného práva. Jen se podívejte jaká debata panuje nyní kolem pravidel střídavé péče.

Zákoník teprve půjde do vlády, ale už je kritizován. Je mu například vytýkáno až velké množství naprosto nových právnických pojmů, které se dosud nepoužívaly.
Odmítám povrchní kritiku, která většinou vychází od těch, kteří zákon pořádně nečetli. Právě kvůli možné složitosti textu zákona jsme si nechali udělat posudek u Ústavu pro jazyk český Akademie věd. Ten jasně konstatuje, že zákon je napsán mimořádně kvalitní češtinou a je srozumitelný i běžným občanům. Já ten zákon považuji za naprosto klíčový. My se musíme rozhodnout, zda chceme mít komunistický zákon z roku 1964, obsahující pojmy z právnických dějin, nebo moderní evropské právo.

Policejní prezident? Pochybnosti mám

Jak jste vnímal nedávný boj o policejního prezidenta, do kterého jste byl také vtažen cestou vašich expertů, kteří měli posoudit zákonnost výběru šéfa policie?
My jsme byli osloveni panem premiérem abychom udělali právní rozbor.  A jednoznačně jsme řekli, že tam jsou sporné body. Nyní byl ale pan Lessy jmenován ministrem vnitra, který k tomu má pravomoc. Naše výhrady zůstávají ale také platí, že kde není žalobce, není ani soudce.

A jak se díváte na pana Lessyho?
Pan Lessy musí mít šanci ukázat co dovede a já jeho postavení nebudu zpochybňovat. Díky tomu, že se dbalo na právní čistotu, se alespoň ukázala sporná místa služebního zákona.

V seznamech KSČ byly chyby, ale nenechám se vydírat

V poslední době se o ministerstvu psalo negativně v souvislosti  se seznamem soudců, bývalých členů KSČ. Ukázalo se, že resort u několika soudců chyboval. Jak se to mohlo stát?
Vzniklo to na úrovni úředníků. Došlo k jejich potrestání a nechci to dále nijak rozebírat. Ministerstvo se omluvilo a tím to považuji za uzavřené. (více o seznamu najdete zde)

Poškození soudci ale ne a žádají vysvětlení.
Já nechci být soudci vydírán. Chybu jsme uznali, vše opravili a písemně jsme se omluvili. To je podle mně dostačující a korektní. Na druhou stranu nikomu jsme nezpůsobili újmu na životě či zdraví. Ano, je to nepříjemné, ale nemůžeme se nechat vydírat.

Další aférou byl výzkum studentů, podle kterých ministerstvo spravedlnosti zveřejnilo pouze tři procenta ze svých veřejných zakázek. Vy jste výsledky výzkumu kritizoval a studenti se vám prý také za špatnou metodiku omluvili.
Celá věc dokazuje virtuální realitu, ve které žijeme. Tři studenti vypustí zprávu a media ji berou jako fakt. Ti studenti tu v pondělí strávili tři hodiny a jednali s našimi experty. nyní své výsledky přepočítávají. Já nechápu, proč to s námi nejdříve neprojednali. Jsem možná staromódní, ale myslel jsem, že studenti takové práce dělají, aby se něco naučili, a ne aby se mediálně zviditelnili. Korektní postup je, pokud se nejdříve jedná s kontrolovaným a vypořádají se jeho námitky. (více o tématu čtěte zde)

Na druhou stranu jste byli v minulosti často kritizováni například za najímání externích právnických firem. U ministerstva plného právníků to vyznívalo dost absurdně.
Minulé vedení mělo takových smluv několik, my jsme je vypověděli. Teď máme smlouvu jen s jednou advokátní kanceláří, která pro nás bude dělat právně složité věci, například veřejné zakázky nebo některá zastupování u soudu. Předpokládám, že cena služeb bude v desítkách, maximálně stovkách tisíc. 

Stejně jako se u ministerstva vnitra mluví o "delangerizaci", v resortu spravedlnosti se ujal pojem "odněmcování" Má opravdu váš předchůdce Pavel Němec stále takový vliv na ministerstvo?
Předně, já osobně takový pojem nepoužívám. Pouze říkám, že jsme zrušili některé zakázky, které proběhly za vedení paní Kovářové, protože byly pro stát nevýhodné. Nechám na novinářích, proč tomu tak bylo. V současnosti se tím vlivem osobně nesetkávám, ale nemohu to vyloučit. Za minulého vedení tu samozřejmě byl.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue