Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Poslušnost v podání VV: Hlasujte podle ústavy, ale počítejte se soudem

  11:45aktualizováno  13:41
Věci veřejné částečně odtajnily dodatek ke smlouvě o poslušnosti, který podepisují jejich poslanci. Stojí v něm, že česká ústava je smlouvě nadřazena. Strana se tím brání kritice, že smlouva o poslušnosti bránila poslancům hlasovat podle vlastního svědomí, jak káže ústava.

Věci veřejné šly do velké politiky s hesly o transparentnosti, ale až do dneška odmítaly zveřejnit, co přesně je obsahem zmiňovaného dodatku. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Z odtajněné části dodatku se zdá, že má zejména deklarativní charakter - prostě tvrdí, že smlouva o poslušnosti je v souladu s ústavou.

POSLANCEM ZA VĚCI VEŘEJNÉ

Zástupci Věcí veřejných ve Sněmovně museli podepsat smlouvu, která jim ukládá sankci sedm milionů za hlasování proti linii vedení poslaneckého klubu.

Dále jako všichni ostatní poslanci slíbili, že budou mandát vykonávat dle nejlepšího vědomí a svědomí.

Teď podepsali deklaraci, že "smlouva o poslušnosti" je v souladu s ústavou.

"Dodatek není ničím jiným než písemným konstatováním toho, co je zřejmé už z ústavního pořádku, a to je, že ústava je nadřazena této smlouvě," uvedla místopředsedkyně poslaneckého klubu VV Karolína Peake.

Pro připomenutí: smlouva o poslušnosti poslance zavázala hlasovat v souladu s vedením poslaneckého klubu, a to pod pohrůžkou sedmimilionové finanční pokuty. Jenže ústava poslancům ukládá vykonávat mandát "v zájmu všeho lidu a podle svého nejlepšího vědomí a svědomí".

Zástupci Věcí veřejných nyní tvrdí, že bude velký rozdíl v závazných či nezávazných hlasováních. Finanční sankci by strana soudně vymáhala "jen" u závazných hlasování.

Z pohledu VV platí smlouva. Dál to bude na soudu

Dodatek by měli podepsat všichni poslanci, kteří ho ještě nepodepsali. Novinářům to po jednání poslaneckého klubu řekla jeho předsedkyně Kristýna Kočí. (čtěte poslanci VV podepisují tajný dodatek) Strana má přitom ještě tři poslance, kteří nepodepsali ani samotnou smlouvu.

VOLBY DO SENÁTU

V obvodech, kde nemají VV vlastní kandidáty do Senátu, budou podporovat kandidáty jiných stran. Mezi nimi například bývalého lidoveckého poslance Jana Kasala.

Poslanci tak na jedné straně podepsali smlouvu, která je zavazuje k poslušnosti, vzápětí ale také dodatek, který je ze slibu vyvazuje. Zda lze poslance potrestat za rebelanství vůči straně v případě hlasování, na kterém se VV předem dohodly, bude muset podle Peake rozhodnout soud.

"Z našeho pohledu platí tato smlouva. Pokud by přišla k soudu, tak je na soudu, aby řekl, zda je tato smlouva platná a zdali povinnosti vyplývající z této smlouvy platí," dodala Peake.

Co je obsahem dodatku přitom strana jen popsala, celý ho stále odmítá zveřejnit. Věci veřejné šly přitom do velké politiky s hesly o transparentnosti. Tvrdí, že jde o vnitřní záležitost mezi poslancem a stranou. Nyní Peake připustila, že až ho podepíšou všichni poslanci, strana zřejmě zveřejní plné znění dodatku. Rozhodovalo by o tom zřejmě stranické grémium. Ale až po volbách.

Debatu o smlouvě o poslušnosti a vznik jejího dodatku inicioval čin poslance VV Stanislava Humla. Ten smlouvu straně vypověděl s ohledem na to, že se vedení partaje na jeho vkus příliš zastávalo skupiny bratří Mašínů. (čtěte Poslanec Huml vypověděl Věcem veřejným smlouvu o poslušnosti)

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

Náměstek Dolínek promluví v Rozstřelu o následcích pádu trojské lávky

Petr Dolínek o budoucnosti lávky v pražské Troji

Na pražském Císařském ostrově pokračuje odklízení trosek pěší lávky, která se zřítila začátkem prosince. Zranili se...

PŘÍMÝ PŘENOS: Tanky začnou tahat trosky trojské lávky z Vltavy

Trojská lávka.

Dva hasičské tanky přijely do Prahy na pomoc s vyprošťováním zřícené trojské lávky z Vltavy. Dosud nasazená technika na...

Anestezioložka či autorka kostýmů. Podívejte se, kdo jsou možné první dámy

Prezidentský pár po tanci sklidil potlesk.

Už příští měsíc bude znám nejen nový prezident České republiky, ale i jeho první dáma. Tou se může stát anestezioložka,...Najdete na iDNES.cz