Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pošlete děti na učiliště, radí rodičům Dobeš. Přijímací zkoušky se blíží

  2:56aktualizováno  2:56
Ministr školství Josef Dobeš před blížícími se přijímačkami na střední školy vyzval rodiče, aby se nebáli poslat dítě na učiliště. Podle něj se tím zvýší šance, že dítě v budoucnu najde práci. "Jde hlavně o absolventy strojírenských, elektrotechnických i stavebních oborů. Jsou to perspektivní obory zejména v dlouhodobějším pohledu," doporučil ministr.

Přijímací zkoušky na střední školy se blíží. Rodiče mají ještě šanci stihnout Den otevřených dveří. Ilustrační foto | foto: Michal KlímaMF DNES

Přijímačky na střední školy budou hodně připomínat loňské, protože systém tří přihlášek, který vedl ke zmatkům, se zatím nezměnil. Na volbě školy se však už projevuje spuštění státní maturity. Je také zřejmé, že absolventi některého typu škol obtížně hledají práci.

"Chtěla jsem, aby dcera šla na zdejší podnikatelskou střední školu, ale vím od známých, že absolventi toho moc neumějí a že firmy v okolí o ně nemají zájem," říká Kateřina ze severních Čech.

Kompletní přehled středních škol a učilišť ve vašem regionu najdete ve středeční MF DNES.

Je jasné, že dcera těžko hned po absolutoriu začne podnikat, k čemuž má škola žáky připravit. Státní maturity však proběhnou až po přijímačkách, takže při rozhodování o tom, kam dítě přihlásit, moc nepomohou. Rodiče se mohou u ředitele školy zajímat alespoň o to, jak zdejší studenti dopadli v podzimní generálce.

Podle odhadů ministerstva školství neuspěje u ostré maturity až pětina studentů, ovšem šéf resortu Josef Dobeš (VV) předpokládá, že na některých školách to bude až polovina. Odhady předvídají hodně neúspěšných především některým odborným školám, učilištím a dálkovému maturitnímu studiu.

PŘEHLEDNĚ: najděte si střední školu ve svém kraji a zjistěte, kde je nával

Ministr školství zřejmě i proto radí, aby se rodiče tolik neupínali na maturitu na střední škole a nebáli se zvolit učiliště zejména se zaměřením na strojírenství, elektrotechniku a stavebnictví.

Na většině středních škol a učilišť ještě mohou rodiče i děti stihnout Den otevřených dveří. Termíny lze bez potíží najít na webu. "Ptejte se na vše, co vás zajímá – na způsob výuky, na to, kde se koná praxe, jak škola komunikuje s rodiči, na mimoškolní aktivity, na uplatnění absolventů, zda se učitelé věnují žákům individuálně," radí Zoja Franklová z Národního ústavu odborného vzdělávání.

Pomoci při rozhodování mohou i poradenská střediska při úřadech práce, která nabízejí informace o povoláních a uplatnění na trhu práce.

Přijímačky na střední

Každý žák v páté či deváté třídě může podat tři přihlášky na střední školy, uzávěrka je 15. března.

Výjimkou jsou obory s talentovou zkouškou, na ně už se přihlásit nelze.

První kolo přijímaček proběhne mezi 22. dubnem a 7. květnem, přesný termín musí ředitelé škol stanovit do konce ledna včetně požadovaných kritérií a počtu přijímaných žáků.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Armáda spustila nový náborový web. Chce přijmout 2 000 profesionálů

Nová podoba rekrutačního webu české armády

Česká armáda spustila novou atraktivní internetovou prezentaci pro nábor nových profesionálů i zájemce o vstup do...

Policie může na Babiše a Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě a další sníh

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Sledujte Zprávy iDnes.tv. Uvidíte hřímajícího Babiše a sprostého Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě, uzavřeném do...

Bez elektřiny je posledních sto padesát domácností, vlaky znovu jezdí

Hasiči v Ústeckém kraji vyjeli od čtvrtečního odpoledne do pátečního rána k 152...

Kvůli vichřici, která ve čtvrtek večer zasáhla Česko, zůstávalo v pátek po 19. hodině bez elektřiny ještě 150...

Kompletní dětská výbavička za hubičku
Kompletní dětská výbavička za hubičku

Vše pro miminko pořídíte za výhodnou cenu v Bazaru eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz