Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Z Afghánistánu dorazili domů poslední vojáci rekonstrukčního týmu

  17:15aktualizováno  17:15
Poslední vojáci z českého provinčního rekonstrukčního týmu v Lógaru se odpoledne vrátili armádním speciálem z Afghánistánu domů. Jejich návratem skončila pětiletá rekonstrukce a obnova provincie, kterou měli Češi na starost. Za tu dobu se v oblasti vystřídalo v deseti jednotkách na 2 500 vojáků a 40 civilních expertů.

Okres Baraki Barak v afghánské provincii Lógar | foto: PRT Lógar

"Vítám vás doma a smekám před tím, jak jste splnili úkol v nelehkých afghánských podmínkách. Váš přístup k plnění operačního úkolu byl velmi profesionální. Děkuji vám za odvedenou práci. Přeji vám, abyste si nyní doma dobře odpočali," řekl vojákům po návratu náčelník generálního štábu Petr Pavel, který posledních skupinu 59 vojáků na letišti v Praze-Kbelích přivítal.

Češi opouštějí afghánský Lógar, kde budovali, krváceli i umírali

S poslední skupinou se vrátil také velitel kontingentu Josef Kopecký. Připomněl, že bezpečnostní situace v Lógaru je nadále velmi složitá. Jeho vojáci museli během uplynulých šesti měsíců čelit velkému počtu raketových útoků.

"Největší hrozba pro nás bylo ostřelování základny, kdy jsme absolvovali nějakých 128 raket za dobu svého pobytu," konstatoval Kopecký. Při jednom z útoků byl v září těžce zraněn také český voják, který se stále z následků léčí.

V afghánském Lógaru začal český provinční rekonstrukční tým (PRT) pracovat od března 2008. Šlo o historicky první misi takového typu, na které se podílela armáda a ministerstvo zahraničí. Za pět let čeští odborníci ruku s vojáky realizovali 141 rekonstrukčních a rozvojových projektů a 107 projektů rychlého dopadu. Pomoc v hodnotě více jak 260 milionů korun byla cílena především na afghánské zemědělství, školství a vodohospodářství.

Kolik pandurů se vejde do ruslanu?

V Lógaru ještě několik měsíců sice bude působit asi stovka českých vojáků, ta má však zcela odlišné úkoly. Na starost mají jen odsun techniky a materiálu do Česka. Později by rekonstrukční tým měla nahradit skupina vojenských poradců, která bude dohlížet na plánování a strategii afghánské armády.

Nakládání obrněnců Pandur do velkokapacitního letounu An-124 Ruslan na letišti

Nakládání obrněnců Pandur do velkokapacitního letounu An-124 Ruslan na letišti v Kábulu

Do Česka už se velkokapacitními letouny vrací technika, včetně obrněných transportérů a vozidel Iveco a Dingo. Například do letounu An-124 Ruslan se vejdou hned čtyři obrněnce Pandur. Obrana předpokládá, že by veškerá technika měla být zpět v česku do poloviny roku.

Některý materiál však v Afghánistánu zůstane. Podle Jany Růžičkové z generálního štábu půjde o stoly, postele, matrace nebo skříně a také nepotřebnou munici. "Náklady na přepravu tohoto materiálu by byly několikanásobně vyšší než jeho zůstatková hodnota. Materiál bude postupně předáván jak našim koaličním partnerům, tak Afghánské národní armádě (munice)," uvedla Růžičková s tím, že celková hodnota ponechávaného materiálu bude zhruba 7 milionů korun.

Autor: natoaktual.cz


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Makedonie znovu usiluje o vstup do NATO. Musí vyřešit spor o název

Generální tejemník NATO Jens Stoltenberg hovoří v makedonském parlamentu

Makedonie obnovila své úsilí připojit se k Severoatlantické alianci. „Dveře zůstávají otevřené,“ nabídl šéf NATO Jens...

Hybridní válka? Buďme s tím označením opatrní, radí experti

Ruský voják střeží leteckou základnu Belbek na Krymu (4. března 2014)

S hybridními hrozbami se v posledních letech „roztrhl pytel“. Máme se o ně zajímat, případně se jich obávat? A hrozí...

Ochranu Pobaltí převzali Dánové. Američané měli 30 ostrých startů

Dánské stroje F-16 a americké F-15 během převzetí ochrany vzdušného prostoru...

Ochranu vzdušného prostoru tří pobaltských republik převzaly dánské stíhačky F-16 a italské stroje Eurofighter Typhoon....

Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Najdete na iDNES.cz