Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Poslední vánoční povídka v Čechách

  21:56aktualizováno  21:56
Jsou první Vánoce třetího křesťanského milénia. Počátky vždy nějak nutí ohlédnout se přes rameno. Minulé století nenávratně pryč, současné v budoucnosti - pěkný čas na rozjímání. Jaroslav Seifert, básník z největších, psal o minulém století jako o řeznickém hadru. Tak bylo nasáklé krví. První století třetího věku nezačalo o nic nadějněji. Tisíce mrtvých v New Yorku, Afghánistánu, Palestině, Izraeli, Makedonii, Kašmíru... Nikdo přesně nespočítá ty životy a utrpení. Plynule jsme přešli z věku do věku. Nebýt data v kalendáři (i tak špatně vypočítaného jedním římským opatem), ani bychom si nevšimli.

Čas vánoční si však žádá cosi laskavějšího, pro chvíli smíření a oslavu narození Spravedlivého. Jaroslav Seifert, zůstaňme u něho (měl letos sté narozeniny), miloval Vánoce a vánoční povídky. Ty se však v éře budování socialismu už nepsaly. Vyšly z módy i z ideologie. Ani sníh, vzdychal básník, "už tak hustě a pěkně nepadá, na roráty se nechodí a vánoční dny už nejsou příležitostí k tichému a zbožnému rozjímání".

Básník se však nepřejícnému pokroku vzepřel. Napsal Poslední vánoční povídku v Čechách. O rodině herpetologů Kornalíků, kteří pěstovali s láskou různou havěť. Měli krokodýla v kuchyni ve vyplechované bedně s vodou. V tu dobu byly asi třetí Vánoce po válce a byly prý jaksi podivné.

Krámy poloprázdné a žádná radost. Kornalíkovi si vystáli frontu na kapra. Zabili ho a do kuchyně přinesli. Kapří vůně vydráždila milého krokodýla, až štěkal. Když rámus trval příliš dlouho, paní se podívala tázavě na pána a ten pokývl. Hodila kapra do bedny pod stolem. Ozvalo se chrup. Za chvíli měl krokodýl po večeři. A Kornalíkovi taky.

Že ani tohle není bůhvíjaká vánoční povídka? Snad. Znáte ale lepší? Vánoční povídky se ani dnes moc nepíší, ani sníh už tak hustě a pěkně nepadá jako kdysi.

A přece je čas lepší, než býval ten poválečný Seifertův, i když se kolem pořád válí "řeznický hadr". Znovu se zpívají koledy, chodí se do kostela, lidé popíjejí u stánků punč, krámy jsou plné a - což je důležitější - také adventní kasičky na charitu. Možná i vánoční povídky zase přijdou do módy. Vždyť i ten sníh začal padat... Na první Vánoce třetího věku docela viditelný krok k lepšímu.

A pokud sníh do štědrého pondělka roztaje? Nevadí. V Betlémě taky nepadal, když vyšla hvězda. Pokoj lidem dobré vůle.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

S Milošem mě spojil havlistický režim, říká Klaus v rozhovoru MF DNES

Bývalý prezident Václav Klaus

„S Milošem Zemanem jsme si vždycky byli blíž, když proti nám jakkoli definovaný režim přitvrdil, a naše velikánské...

Vzácná dlažba na budějovickém náměstí je po odstranění kluziště zvlněná

Zvlněná dlažba na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích. Hrboly...

Propadlá dlažba a poškozené žulové kameny zůstaly na českobudějovickém hlavním náměstí po odstranění venkovního...

Babiš čelil otázce, jak zabrání, aby Mynář a Nejedlý na Hradě dělali byznys

Premiér Andrej Babiš během středečního jednání Poslanecké sněmovny. (17. ledna...

Andrej Babiš zažil poprvé jako premiér interpelace. Jedna z prvních mířila na jeho doporučení prezidentovi Miloši...

Najdete na iDNES.cz