Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Poslední týden míru: Jak šel život před začátkem druhé světové války

Doporučujeme   16:56aktualizováno  16:56
Jaký byl poslední týden míru? Noviny každý den zavalovaly čtenáře zprávami o "zvěrstvech Poláků", ale pořád se tam vešly obyčejné zprávy: byly bouřky, hrály se mezinárodní zápasy ve "footballu", lupiči loupili, plavci plavali, herci hráli a lidé četli romány na pokračování. Informace v článku vycházejí z Lidových novin, Národní politiky, Českého slova a Večerního Českého slova.

V posledním týdnu míru se diváci kin rozplývali nad novým filmem Kristián. | foto: Profimedia.cz

Všichni už tušili, že tohle nedopadne dobře. "Přes Moravu projížděly vlaky naložené německými vojáky, kteří při zastávkách vesele říkali, že jedou nahoru na Polsko," vzpomíná Radomír Matulík, jemuž tehdy bylo patnáct. Ale pořád byl mír a žilo se - alespoň na první pohled - skoro jako před okupací.

Pátek 25. srpna

Pražské děti dostávají skvělou zprávu: kvůli epidemii obrny začne zřejmě školní rok až 18. září. Noviny sice píší o tom, že polské baterie pálily na říšská letadla, že Poláci střílejí na slovenské obce, hrozí Ostravě a Vítkovicím a že "míra zla je již dovršena", ale život běží normálně. Malíř Oldřich Blažíček si na zahradě své vily zlomil ruku, když spadl ze stromu při trhání ovoce, které potřeboval pro své velké zátiší. Probíhají "finální zkoušky" modelu mostu přes nuselské údolí v Praze. V Otrubech u Slaného chytili sedláka Josefa Pohla, který uřezával klásky ostatním hospodářům, až jimi naplnil celou stodolu. V pražském Braníku se utopil Josef Huf: ač špatný plavec, dostal se doprostřed Vltavy, kde ho potopila vlna proplouvajícího parníku. Čtenáři Večerního Českého slova mohou v románu na pokračování Kouzelný ostrov číst třeba toto: Dorothea se ocitla v zahřátém lůžku. "Ty jsi Sparťan a já rozhýčkaná Římanka," řekla. Náhle se jí vyřinuly z očí slzy a padla do podušek.

Sobota 26. srpna

Moskva oznamuje, že bude stavět nejvyšší mrakodrap světa, který bude vyšší o 40 metrů než Empire State Building, na vrcholu bude stometrová socha Lenina. Protektorátní úřady vyhlásily daňovou amnestii. Policie dopadla brněnského lupiče Meteláka, jehož gang předtím zadrželi rolníci na poli: bylo jim divné, že prchali od nabouraného auta.

Osmačtyřicetiletý Jan Kopečný se na Žižkově probodl nožem, protože mu hostinský pro podnapilost odmítl další pivo. Kritici se rozplývají nad novým českým filmem Kristián, který byl natočen podle předlohy francouzského dramatika Noého. Kino Ponrepo hraje První polibek s Nedošínskou a Pištěkem, bio Praha Texaské střelce a bio Aleš film Gunga Din s Cary Grantem a Fairbanksem juniorem. Anglický mistr Chelsea v úvodu nového ročníku ligy poráží Bolton 3:2. V románu na pokračování Kouzelný ostrov se praví: Dorothea zavzlykala a náhle ležel jí udatný bojovník u nohou a skryl tvář v jejím klínu.

Neděle 27. srpna

Noviny píší, že "tlupy polských povstalců terorizují lid". Ze seznamu Sokola byli vyškrtnuti Židé. Vyrozuměni budou doporučeným dopisem. V soutěži národních krojů v Poděbradech zvítězila Máňa Červenková z Prahy, která získala 462 bodů ze 480 možných. V Hradci Králové podruhé rozkvétají kaštany, jabloně i akáty, ale květy jsou menší než na jaře. Fotbalová reprezentace poráží Jugoslávii 7:3, ale celkově to byl slabý football - Pane, prosím vás, kdy vlastně začne ten hlavní zápas? vtipkovali diváci. Slovensko poráží Německo 2:0. Román na pokračování Kouzelný ostrov: Láska ke Štefanovi ji uchránila před největšími pošetilostmi. "Kdy přijde Štefan?" zeptala se Dorothea. "Víš přece, že je Agnes nervosní, neví-li přesně, kdy má být oběd hotov."

Pondělí 28. srpna

Moskva uznává protektorát. Už je to jisté, školní rok v Praze začne 18. září! České vesničky, lidový valčík Slávy Macha, vyšel jako dvojčíslo: na druhé straně polka Pojď, panenko, dokola. Cena: 1,80 K. František Levý a Josef Špaček vypili na Plzeňsku dvanáct piv, a když vedli neosvětlená kola domů (svědci vypověděli, že vrávorali), srazilo je auto. "Poláci ubíjejí pažbami pušek malé děti" a "ozbrojují již i šestnáctileté chlapce, aby podnikali hony na Němce". Roudnicko hlásí, že letos bude mírně vyšší úroda chmelu. Učitelé ze Sudet volají po urychlení výplaty výloh za stěhování do českého vnitrozemí. Román na pokračování Kouzelný ostrov: Sybila pozvedla sklenku vína. Byl to poněkud pohanský způsob pití vína. "Tohle je nejkrásnější pohled na Capri," řekla.

Úterý 29. srpna

Čech F. Tvrz vyhrál v Mnichově mezi 2 600 účastníky ze 33 zemí fotografickou soutěž snímkem Pražský večer a dostal cenu Josefa Goebbelse. Poláci hrozí Němcům vypalováním očí a chtějí zatopit okolí Gdaňska. Ochladilo se, ráno teploty 13 až 16 stupňů. Na Kolínsku velká bouře a kroupy velké jako lískový oříšek. Nebylo přitom na krok vidět. Čísla nových případů obrny jsou alarmující. Jen za úterý to bylo dalších 47 nemocných. Hodiny náboženství budou v novém školním roce povinné. Co nového v románu Kouzelný ostrov: "Ach," řekla Dorothea, když zočila Godarta. "Vy zde? Myslila jsem, že jste na Martinice. Godart odvětil: "Jsem však zde."

Středa 30. srpna

Přibývá oblačnosti a ředitel Národního divadla Mojžíš odchází na dovolenou, po níž bude zřejmě následovat penze. Zastupuje ho dr. Neumann. Polské letadlo nad Ostravou! "Budeme pracovat pro blaho Říše," píše v pozdravném telegramu Vůdci "s výrazem úcty" právě ustanovený Výbor českého svazu k spolupráci s Němci. Neznámý lupič se vloupal do bytu vrchního rady Ferdinanda Berana v Klánovicích a ukradl čtyřlampové rádio. Tisk píše, že Angličané si kupují německé plynové masky, protože jsou lepší než anglické. Výběr footballové župy vzal na vědomí, že Nuselský SK bude číslovat hráče. Ostatní kluby to mohou dělat také. Česká tenistka Poráková postupuje ve smíšené čtyřhře s Číňanem Kso-sin-Kie do dalšího kola na turnaji v anglickém Hastingsu. Román Kouzelný ostrov: Godart koupil tuto jachtu pro Sybilu. Doufal, že jí udělá radost. Ona se však jen zakabonila, vraštila čelo a s pohledem na zlaté jméno na přídi se otázala: "Je Sybila vhodné jméno pro loď?"

Čtvrtek 31. srpna

Poslední den míru, ale nikdo to neví. Leccos lze však vyčíst z toho, že celé první strany místo každodenních informací o "zvěrstvech Poláků" zabírají články rekapitulující "ochotu Říše k přímému jednání" během celé krize. Uvnitř jsou ovšem informace, že Poláci přepadli vysílačku v Hlivicích. Zdá se, že myšlenka poslat povodeň na Gdaňsk se jim zalíbila: teď už chtějí vytvořit povodeň dokonce v severním Pomořansku. Poláci trápí české šachisty na šachové olympiádě v Buenos Aires: utkání skončí 2:2, ale naši postupují. Zdravotní komise začala řešit, co letos udělat navíc pro pražskou mládež. Poláci bijí děti, ženy a mrzáky kolbami a holemi, když nechtějí kopat zákopy. Pelhřimov zlevňuje elektřinu ze 3,40 K na 3,29 a řeší prodej dvou "nearijských domů". Nad Prahou je poslední letní bouře: průtrž mračen trvala dvacet minut. Vydán příkaz připravit se na zatemňování. Každý si musí připravit vše potřebné, auta musí mít téměř zaslepená světla. V železářství U Rotta vyrazili lupiči výklad, škoda 3 000 K. Mění se osnovy obchodních škol: povinné bude psaní na stroji a bude víc němčiny. Je polojasno, odpolední teploty 20 až 23 stupňů. Kino Letka hraje Tuláka Macouna, Hvězda Muže, kterého si přeji s Gablem a Jean Harlow, bio Aleš pořád film Gunga Din. Ptáci se houfují na drátech o tři týdny dřív, a hlásí tím mimořádně tuhou zimu. Státní prezident Hácha pohovořil o spolupráci Čechů s Němci jako o naléhavém úkolu dne. Román Kouzelný ostrov: "Vy nic nevíte?" zanaříkal Godart. "Mně se zdá, že víte zatraceně víc, než byste vlastně měli vědět."

Pátek 1. září

Válka začala.ZPRÁVY: Exministr vnitra Hradílek ukončil hladovku. Donutila ho rodinaHlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...Babiš: Jsem zklamaný hlavně z Pirátů, předčasné volby jsou nesmysl

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES. (8. listopadu 2017)

Až sestavíme vládu, půjdeme jednat s každým a začneme u ODS, říká šéf ANO Andrej Babiš. Osloví všechny strany, přestože...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Požár motorestu poblíž Hlavence u Prahy (18. listopadu 2017).

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Další z rubriky

ZÁPISNÍK: Několik slov chvály

Miroslav Kalousek po jednání s prezidentem Milošem Zemanem.

O jednom kolegovi novináři a o nadávání na média. O české otázce a třech divadelních představeních. A také gratulace...

ZÁPISNÍK: Pussyriotismu zdar. Babiš nebo Zemanovci?

Demonstrace na podporu ruské dívčí kapely Pussy Riot v Madridu (17. srpna 2012)

Dávka angažované poezie. Nápad na byznys s politickým deštěm. Hledání odpovědi na otázku: Kdo je horší? To jsou témata...

ZÁPISNÍK: Naše česká Kanada. Jak starosta řádil, lhal a měl podporu

Torontský starosta Rob Ford se přiznal, že v minulosti kouřil crack.

Škromach oceňoval konspirační teorie. Srovnání: česká politika a starosta Toronta, který kouří crack, lže a pije. Boj...Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.