Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Poslední šéf StB je o krok blíž slovenské cele

  9:15aktualizováno  9:15
Vyšší vojenský soud v Trenčíně na neveřejném zasedání potvrdil rozhodnutí obvodního vojenského soudu v Bratislavě, který minulý měsíc uznal rozsudek českého vojenského soudu v kauze Alojze Lorence. Tímto rozsudkem byl v roce 1993 poslední šéf československé Státní bezpečnosti odsouzen ke čtyřem letům vězení. Pokud nyní bratislavský soud potvrdí, že rozsudek nebyl po sedmi letech promlčen, jak se někteří právníci obávají, a pokud do kauzy nezasáhne Nejvyšší soud, Lorenc bude muset jít za mříže.
Lorenc připravuje knihu vzpomínek.

Bratislavský vojenský obvodní soud 3. října konstatoval, že trestní stíhání Lorence na Slovensku se musí zastavit, protože je nepřípustné. Na Slovensku je totiž vykonavatelné rozhodnutí Vyššího vojenského soudu v Táboře, který v květnu 1993 odsoudil Lorence ke čtyřem letům vězení.

Čtyřletý trest táborského tribunálu však už může být v Česku promlčený, protože promlčecí lhůta trestů do pěti let je pět let. Což znamená, že Lorencův čtyřletý trest mohl být už v květnu 1998 promlčený.  Zákon však umožňuje přerušení promlčecí doby.

Slovenské agentuře SITA předseda Vyššího vojenského soudu Ondřej Samaš řekl, že vojenské soudy zatím nezkoumali, jestli je Lorencův trest vyměřený v Táboře promlčený. "Touto otázkou se bude po přijetí spisu zabývat Vojenský obvodní soud v Bratislavě," řekl Samaš.

Generální prokuratura nebo ministr spravedlnosti mohou podat stížnost k Nejvyššímu soudu.

Vojenský prokurátor Dušan Kováčik, který se odvolal proti rozhodnutí soudu v Bratislavě, prohlásil, že tuto možnost zvažuje a chce připravit podklady pro generální prokuraturu.

Lorenc bude rozhodnutí trenčínského soudu komentovat až po té, co se s verdiktem seznámí.  Kvůli pracovnímu zaneprázdnění je nyní mimo Bratislavu a soustřeďuje se na dokončování knihy vzpomínek.

Za co byl Lorenc v Táboře odsouzen
Lorenc byl v Táboře souzen spolu s bývalým náčelníkem československé kontrarozvědky Karlem Vykypělem a československým ministrem vnitra Františkem Kinclem.

Obžaloba se týkala převážně nezákonného zadržování disidentů před chystanými
akcemi opozice. Zatímco Vykypěl a Kincl si uložené tresty odpykali, Lorenc využil rozdělení federace a v souladu s mezinárodním právem jako slovenský občan k výkonu trestu do české věznice nenastoupil. Na Slovensku pak letos 28. června začalo jeho stíhání od počátku.

Lorenc dokončuje knihu vzpomínek
Generál Lorenc - Dešifrovaný svět, tak se jmenuje kniha o posledním šéfovi komunistické Státní bezpečnosti. Jedním z autorů je i sám Alojz Lorenc.

V knížce se Lorenc mimo jiné svěřuje se svými zkušenostmi se zpravodajskou prací z dob studené války a popisuje tehdejší špionážní aféry, jako zatčení bývalého náměstka ministra kultury České socialistické republiky Josefa Grohmana v roce 1976 a jeho obvinění ze spolupráce se západoněmeckou tajnou službou BND.

Generál v knize také vysvětluje případ dlouholetého československého špióna Karla Koechera, popisuje své návštěvy v Moskvě a přiznává odposlouchávání konzulátu USA v Bratislavě.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Zemřel americký voják, co zběhl do KLDR. V jejích filmech pak hrál padouchy

Bývalý americký voják Charles Jenkins na snímku z roku 2004 po svém propuštění...

Ve věku 77 let zemřel bývalý seržant americké armády Charles Jenkins, který zběhl v roce 1965 od své jednotky do...

Výbuch plynového terminálu v Rakousku zabil člověka, jednadvacet zranil

Exploze plynového terminálu ve východorakouské obci Baumgarten an der March...

Exploze plynového terminálu ve východorakouské obci Baumgarten an der March poblíž slovenských hranic si v úterý...

Nemáme planetu B. Macron v Paříži pořádá klimatickou konferenci

Herec a bývalý kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger přijel do Paříže na...

Dva roky po klimatické konferenci v Paříži, která přinesla mezinárodní dohodu o boji s globálním oteplováním, se ve...Najdete na iDNES.cz