Premiér Bohuslav Sobotka během projevu na sjezdu ČSSD v Brně. (10. března 2017)

Premiér Bohuslav Sobotka během projevu na sjezdu ČSSD v Brně. (10. března 2017) | foto: Petr Topič, MAFRA

Poslední šance pro ministry. Sobotka „pohrozil“, nechce další zákony

  • 82
Kdo z ministrů zapomněl ve vládě prosadit některý ze zásadních záměrů, má tento týden poslední šanci. „Budu se velmi mračit na všechny ministry, kteří přijdou s návrhy zákonů v dubnu. Pokládám za nezbytné, abychom zákony projednali v březnu, tak aby měly šanci být schváleny ještě do konce volebního období,“ řekl jasně premiér Bohuslav Sobotka.

Jinými slovy, kdo z ministrů to nestihne ještě tento týden ve středu, neměl by se podle předsedy vlády o nic zásadního co se týče nových zákonů pokoušet.

„Podle mého názoru by se vláda měla soustředit na to, abychom ty návrhy, které leží v parlamentu - jsou jich tam desítky z pohledu vlády - dotáhli do konce. Už bychom teď měli předkládat naprosté minimum zákonů,“ je přesvědčen Sobotka. Naposledy to zmínil po setkání s prezidentem Milošem Zemanem, jemuž šel představit návrh na nového ministra průmyslu a obchodu Jiřího Havlíčka.

„Poslední šanci“ chce využít ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová, která se pokusí napodruhé vládou tento týden protlačit změnu zákona o sociálních službách. Ministryně chce dát pravidla hospicům, které pomáhají umírajícím a nevyléčitelně nemocným. „Zavádíme novou sociální službu do našeho zákona, která je právě pro ty osoby, které umírají, a pro jejich blízké příbuzné,“ uvedla pro iDNES.cz Marksová s tím, že dnes organizace, které poskytují služby umírajícím, jsou soukromé organizace a nejsou zařazené do sociálních služeb.

Mezi sociální služby by se mohly zařadit také Klokánky a součástí novely je i zvýšení příspěvku na péči pro lidi, kteří se bez pomoci neobejdou. Nejvyšší by mohl příští rok vzrůst z 13 200 na 19 200 korun. Rodiče, jimž se narodí trojčata či čtyřčata, by také mohli mít nárok na bezplatnou pečovatelku (více o zákonu zde).

Když Marksová své záměry prosadí, mohl by se zákon dostat ještě do programu dubnové schůze Sněmovny. Na tu je navrženo k projednání rekordních 292 bodů, z toho je 27 zákonů v závěrečném, třetím čtení. To jsou zákony, které se ale ještě mohou vrátit poslancům ze Senátu nebo od prezidenta republiky.

Třicet zákonů se má projednávat ve druhém čtení, kdy poslanci mohou podávat pozměňovací návrhy, a skoro neuvěřitelných 170 zákonů - bez těch - které ještě „last minute“ pošle vláda, mají poslanci jen začít projednávat. „Naštosovaly“ se v Parlamentu za celé volební období. A poslance čeká tuhý boj o to, kdo dokáže svůj návrh dostat do hry, aby to mohl využít také ve volební kampani.

Vláda se bude snažit prosadit třeba zákon o sociálním bydlení či novelu zákona o elektronických komunikacích, která smetla exministra průmyslu Jana Mládka.

Poslanci rozhodnou také - ale to již definitivně - o osudu veta prezidenta Miloše Zemana k novele zákona o ochraně přírody a krajiny, která má nastavit pravidla v národních parcích a který dlouhodobě vyvolává spory mezi ochránci přírody na jedné straně a zástupci obcí ze Šumavy plus politiky hlavně Plzeňského a Jihočeského kraje plus opoziční ODS na straně druhé (o tom, jak Sněmovna kvůli Šumavě již přehlasovala Senát, více zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video