Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Poslední šance: Přihlaste se na vyšší odbornou školu

  14:01aktualizováno  14:01
Nevíte, kam po maturitě? Do konce května máte ještě možnost přihlásit se na vyšší odbornou školu. Studium na této škole je oproti vysokoškolskému praktičtěji zaměřené. Školy totiž přímo spolupracují se zaměstnavateli, kteří si při dlouhodobých praxích vybírají budoucí zaměstnance.

Jednou z možností, kam jít po maturitě, je studium na vyšší odborné škole | foto: Radek CihlaMF DNES

Ve školním roce 2007/2008 bude na vyšších odborných školách místo pro 13 000 nových studentů. První ročníky se otevřou na téměř 171 vyšších odborných školách, z těch je 60 procent veřejných, 30 soukromých a deset procent církevních.

Maturanti si mohou vybrat studium z oblasti ekonomie, obchodu, správy, práva, techniky, zdravotnictví, zemědělství i z řady humanitních a uměleckých oborů.

Přijímací zkoušky probíhají obvykle během června, jejich termín není jednotný. Přesné údaje získáte přímo ve škole. Stejně tak se obraťte na studijní oddělení nebo webové stránky školy pro informace, z čeho se přijímačky skládají.

Mnoho lidí vyšší odborné školy bere jako poslední a nouzovou variantu při nepřijetí na vysokou školu, ale podle údajů z pracovních úřadů i praxe se absolventi VOŠ dobře uplatňují.

"Po absolventech vyšších odborných škol podle našich zkušeností často sahají zahraniční investoři na českém pracovním trhu. V cizině je totiž tento stupeň vzdělání naprosto běžný a zaměstnavateli vyhledávaný," říká Zoja Franklová z Národního ústavu odborného vzdělávání.

Studovat i pracovat
"
Denní studium trvá tři roky, v případě zdravotnických oborů až tři a půl," uvádí Michal Karpíšek, vedoucí kanceláře Sdružení škol vyššího studia. Školy mohou nově nabízet i další formy studia, které jsou přizpůsobené například již zaměstnaným zájemcům o další vzdělávání.

Pokud tedy chodíte do práce a o studium máte zájem, můžete si vybrat z programů dálkových, distančních či kombinovaných. V těchto případech je studium delší, nejvýše však o rok.

Školní rok se dělí na zimní a letní semestr, každý z nich končí zkouškovým obdobím. Výuka podobně jako na vysoké škole probíhá formou přednášek, cvičení a seminářů. Velmi důležitou součástí studia na VOŠ je odborná praxe.

Ta bývá až semestrální a umožňuje studentům ověřit si teoretické vědomosti v praxi, poznat odborné provozy a využít komunikace v cizím jazyce. Praxe je zpravidla zakončena sepsáním závěrečné práce, kterou student obhajuje při absolutoriu.

Studium končí závěrečnou zkouškou z odborných předmětů, z cizího jazyka a obhajobou závěrečné práce.
Absolvent získá diplom s vyznačením školy a oboru a má nárok na neakademický titul diplomovaný specialista - DiS.

Školné je všude
Na všech typech VOŠ se platí školné. U veřejných institucí jde o poplatky mezi 2500 až 5000 korun ročně. Vedení školy může odpustit až padesát procent školného ze sociálních, zdravotních a někdy i prospěchových důvodů. Na soukromých školách se platí zhruba od 15 do 25 tisíc za rok. Poplatky lze většinou uhradit v několika splátkách.

Pokud chtějí absolventi VOŠ ve studiu pokračovat, musí skládat přijímačky na vysokou školu a projít celým bakalářským programem. Nový vysokoškolský zákon však umožňuje fakultám stanovit jim odlišné podmínky při přijímání. Mohou uznat některé zkoušky, a tím zkrátit bakalářské studium až na 1,5 roku. Mnoho VOŠ spolupracuje s vysokými školami a nabízejí bakalářský program společně.

Kde máte největší šanci
Více než devadesátiprocentní šance na přijetí je na technických, přírodovědných a zemědělských oborech. Největší zájem je naproti tomu o pedagogické, sociální a umělecké školy.

"Ale i na těch nejnabitějších stále zůstává průměrně šedesátiprocentní šance úspěchu," říká Michal Karpíšek ze Sdružení škol vyššího studia. Na některých vyšších odborných školách jsou místa ještě ve druhých a třetích kolech přijímacího řízení, která probíhají během července a srpna. Tady mají možnost nepřijatí na vysoké školy.

Sdružení škol vyššího studia zašle zájemcům zdarma brožuru s přehledem vyšších odborných škol, připravuje také letní nabídku pro ty, kteří nebyli přijati. Informace najdete na www.ssvs.cz.

Jak poznáte kvalitní VOŠ

* škola je akreditována ministerstvem školství
* studium se svou organizací a pojetím výuky blíží studiu na vysoké škole
* odborná praxe je souvislá a trvá několik měsíců
* studenti mají přístup k počítačům, internetu, samozřejmostí je dobře vybavená knihovna (i knihy nesouvisející s výukou)
* je dobré, když škola spolupracuje se zahraničním partnerem

Užitečné adresy

* www.ssvs.cz
* www.vyssiodborneskoly.com
* www.nuov.cz
* www.kampomaturite.czAutoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Po měsíci v KLDR byla jako Severokorejci. Myslela jen na jídlo a vodu

Koreanistku Ninu Špitálníkovou jsme oblékli do šatů Karen Millen, šperky ALO...

Stačily jen čtyři týdny v KLDR a studentka koreanistiky Nina Špitálníková se začala chovat jako všichni Severokorejci....

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Mobily fungují příliš přesně. Chyby je udrží déle nabité, říká student

Jiří Matyáš z VUT v Brně zvítězil v soutěži IT SPY, kam své práce zaslalo 1 700...

Možná jsme jen krůček od skokového zvýšení kapacity akumulátorů v mobilních přístrojích. Docílit toho pouhou úpravou...

Fischer odškodněn za blokovaná letadla nebude, neuspěl ani u Ústavního soudu

Václav Fischer

Firma spoluvlastněná podnikatelem Václavem Fischerem nemá nárok na 330 milionů korun, které žádala po státu jako...

Spory končí. Řidičům přidají a autobusy se vrátí na třebíčské nádraží

Autobusové nádraží v Třebíči.

Malá autobusová válka v Třebíči mezi radními a šéfy firmy ICOM transport končí. Vedení města uvolní peníze na zvýšení...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz